2019 NSAA Individual Wrestling Championships Qualifier Count by School

 

School, Head Coach, # of Qualifiers

 

CLASS A

Bellevue East, Todd Porter, 6

Bellevue West, Curtis Gocke, 3

Columbus, Adam Keiswetter, 13

Creighton Preparatory School, Andrew Fisher, 10

Elkhorn, Jairin Potter, 3

Elkhorn South, Michael Bressler, 9

Fremont, Ben Wilcox, 8

Grand Island, Joseph Morrison, 12

Gretna, Jake Smith, 6

Kearney, Ty Swarm, 10

Lincoln East, Jeff Rutledge/Keenan McCurdy, 12

Lincoln High, Andy Genrich, 6

Lincoln North Star, Jake Froscheiser, 4

Lincoln Northeast, Patrick Neilly, 5

Lincoln Pius X, Jerry Clinch, 8

Lincoln Southeast, Ryan Bauer, 6

Lincoln Southwest, Aaron Finley, 7

Millard North, Scott Loveless, 5

Millard South, Nate Olson, 14

Millard West, Scott Townsley, 4

Norfolk, Justin Grey, 10

Omaha Benson, Marcus Hilario, 2

Omaha Bryan, Jason Susnjar, 5

Omaha Burke, Wes Boehm, 11

Omaha Central, Jimmie Foster, 9

Omaha North, Danial Carlson, 2

Omaha Northwest, Clinton Childs, 2

Omaha South, Johnny Galloway, 1

Omaha Westside, Mike Jernigan, 5

Papillion-LaVista, Chris Curry, 10

Papillion-LaVista South, Jason Branigan, 11

South Sioux City, Evan Bohnet, 5

 

CLASS B

Adams Central, Dan Lonowski, 6

Alliance, Nick Myers, 5

Auburn, Mark Oliver, 3

Aurora, Derek Keasling, 4

Beatrice, Jordan Johnson, 4

Bennington, Al Pokorny, 3

Blair, Erich Warner, 10

Boys Town, Mike Petry, 2

Central City, Darin Garfield, 6

Chadron, Jamie Slingsby, 4

Columbus Lakeview, Jeff Bargen, 8

Columbus Scotus, D.J. Brandenburg, 6

Conestoga, Sean Trampe, 4

Cozad, Derek Hammerlun, 6

Crete, Nicco Salvador, 5

Fairbury, Derek Garfield, 5

Falls City, Nick Kraft, 1

Gering, Jarred Berger, 3

Gothenburg, Tom Scott, 1

Hastings, Brian Laux, 10

Holdrege, Justin Ganser, 3

Lexington, Karl Degenhardt, 7

McCook, Nicholas Umscheid, 8

Mount Michael Benedictine, Bob Sullivan, 1

Nebraska City, Tyler Hodges, 6

Norris, Jason Cullison, 5

North Platte, Dale Hall, 5

Northwest, Brian Sybrandts, 8

Ogallala, Dano Stokey, 3

Omaha Concordia, Pat Wilson, 1

Omaha Gross Catholic, Chuck Mulligan, 2

Omaha Skutt Catholic, Chas DeVeter, 5

O`Neill, Bryan Corkle, 4

Plattsmouth, Brett Shuler, 6

Ralston, Jason Fink, 6

Raymond Central, Harold Pester, 6

Schuyler, Jeremy Hlavac, 6

Scottsbluff, Dustin Stodola, 4

Seward, Bob Core, 5

Sidney, Beau McConnell, 7

Wahoo, Darold Foster, 9

Waverly, Dan Davenport, 6

Wayne, Dave Wragge, 4

West Point-Beemer, Ray Maxwell/Jason Redmond, 3

York, Chad Mattox, 8

 

CLASS C

Aquinas Catholic, Eric Pflum/Roy Emory, 11

Arlington, Brandon Mues, 8

Battle Creek, Cody Wintz, 8

Bishop Neumann, Daryl Braunsroth, 3

Boone Central/Newman Grove, Josh Majerus, 5

Bridgeport, Zach Malcolm, 3

BRLD, Lance Sovde, 1

Broken Bow, Eddie Schaaf, 8

Cambridge, Catlin Rice, 2

Centennial, Phillip Payne, 4

Centura, Geoff Cyboron, 2

Chase County, Matt Vlasin, 2

Cross County/Osceola, Matt Carroll, 3

David City, Tahner Thiem, 9

Doniphan-Trumbull, Nolan Laux, 3

Fillmore Central, Ryan Komenda, 4

Freeman, Darwin Buss, 1

Gibbon, Jim Andersen, 2

Gordon-Rushville, Ward Wacker, 2

Hartington Cedar Catholic, Justin Bartling, 4

Hemingford, Peter Gomez, 3

Hershey, Cale Streeter, 3

HTRS, Tyler Ferebee, 1

Johnson County Central, Dean Wellensiek, 5

Kearney Catholic, Matt Rogers, 4

Kimball, Wade Brashear, 2

Lincoln Christian, George Lockyer, 1

Logan View, Dan Mowinkel, 10

Loomis/Bertrand, Dustin Freeman, 3

Louisville, Nick Schmitt, 3

Madison, Jason Freudenburg, 1

Malcolm, Matt Coufal, 5

Milford, Joe Schluckebier, 6

Minden, Keaton Gracey, 1

Mitchell, Anthony Chancellor, 4

Norfolk Catholic, Henry Aschoff, 2

North Bend Central, Ken Streff, 2

Oakland-Craig, Matthew Nelson, 5

Ord, Johnny Ference, 5

Perkins County, Tanner Collins, 2

Pierce, Tyler Legate, 6

Ponca, Josh Curry, 2

Ravenna, Brett Mauler, 5

Shelby-Rising City, Austin Carmichael, 2

South Central Nebraska Unified District #5, Jarod Owens, 3

Southern Valley, Dexter Becker, 3

St. Paul, Connor Bolling, 7

Stanton, Randy Hansen, 3

Sutton, Ron Gerber, 6

Syracuse, Jeremy Goebel, 5

Tekamah-Herman, Dirk Desmond, 2

Twin River, Kalin Koch, 4

Valentine, Shane Allison, 9

Wakefield-Allen, Eric Burenheide, 2

Wilber-Clatonia, James Bates, 3

Winnebago, Adam Tranmer, 2

Wood River, Darin Waddington, 6

Yutan, Dan Krajicek, 1

 

CLASS D

Ainsworth, Todd Pollock, 2

Alma, Jesus Felix, 4

Amherst, Chase Klingelhoefer, 8

Anselmo-Merna, Chanc McIntosh, 2

Ansley-Litchfield, Gordy Goodman, 3

Arapahoe, John Koller, 3

Arcadia/Loup City, Jason Phelps, 3

Archbishop Bergan, Curtis Marolf, 8

Axtell, Justin Swedburg, 3

Bayard, Randy McKibbin, 2

Brady, Bobby Cahill, 1

Burwell, Luke Gideon/Mike Max, 6

Central Valley, Scott Wood, 4

Clarkson-Leigh, Tyler Reeves, 1

Clearwater-Orchard, Dan Roeber, 4

Crawford, Jim Welling, 1

Creighton, Zac Kliment, 2

Dundy County Stratton, Daniel Fox, 2

East Butler, Doug Glasshoff, 5

Elkhorn Valley, Joey Tegeler, 7

Elm Creek, Micah Chrisinger, 2

Elwood, Reed Kraeger, 4

Franklin, Ryan Hoffman, 1

Friend, Clayton Moore, 1

Fullerton, Dan Matthews, 3

Garden County, Jayson Peetzke, 4

Guardian Angels Central Catholic, Ryan Miller, 2

Harvard, Terry Owens, 1

Hay Springs, Chuck McCance, 2

High Plains Community, Norm Manstedt, 4

Hitchcock County, Blake Shuler, 4

Howells-Dodge, Brian Jones, 5

Hyannis, Lance Braun, 1

Laurel-Concord-Coleridge, Don Maxwell, 1

Maxwell, Ryan Jones, 6

Medicine Valley, Mike Moses, 3

Meridian, Chris Placek, 2

Morrill, Willie Schwartzkopf, 3

Mullen, Russ Monette, 10

Nebraska Christian, Terry Elge, 4

Neligh-Oakdale, Gary Davis, 7

North Central, Zachary Zeigler, 5

North Platte St. Patrick`s, Kevin Wood, 4

Overton, Todd Hoyt, 1

Palmer, Nathan Glause, 4

Pender, Cody Volk, 1

Plainview, Dean Boyer, 8

Pleasanton, Mike Herman, 2

Randolph, Mark Lech, 3

Red Cloud/Blue Hill, Dennis Riemersma/Nick Lonowski, 1

Sandhills/Thedford, Jaxon Fitzgerald, 3

Shelton, Jeff Pohl, 4

South Loup, Jim Johnson, 2

Southern, Jason Allington, 1

Southwest, Jay Helberg, 5

St. Mary`s, Ryan Johnson, 1

Stapleton, Jason Wehnes, 1

Sutherland, Ryan Mraz, 4

Thayer Central, Josh Bowers, 7

Tri County, Jerod Spahr, 6

Twin Loup, Sage Gideon, 3

Weeping Water, Jeremy Strong, 5

West Holt, Randy Schroeder, 3

Wilcox-Hildreth, Aaron Pistulka, 1

Winside, Jesse Thies, 6

Wisner-Pilger, Jarrod Bazata, 2