This page was last updated on September 02, 2016 at 3:12pm CDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | High Plains Community | 47.000 |
2. | Heartland | 44.000 |
3. | North Central | 38.000 |
4. | Bertrand | 34.000 |
5. | Mullen | 33.000 |
6. | Brady | 30.000 |
7. | Falls City Sacred Heart | 29.000 |
8. | Sterling | 26.000 |
9. | Exeter-Milligan | 25.000 |
10. | Ansley-Litchfield | 24.000 |
11. | Lewiston | 20.000 |
12. | Allen | 19.000 |
12. | Southwest | 19.000 |
14. | Wynot | 18.000 |
15. | Giltner | 17.000 |
16. | Axtell | 16.500 |
17. | Parkview Christian | 15.000 |
18. | Twin Loup | 13.000 |
18. | Diller-Odell | 13.000 |
18. | Wallace | 13.000 |
21. | Humphrey St. Francis | 12.000 |
21. | Sandhills/Thedford | 12.000 |
23. | BDS | 11.000 |
24. | Randolph | 10.000 |
24. | Wauneta-Palisade | 10.000 |
24. | St. Edward | 10.000 |
27. | Heartland Lutheran | 7.000 |
27. | Cambridge | 7.000 |
27. | Crawford | 7.000 |
30. | Osceola | 6.000 |
30. | Nebraska Lutheran | 6.000 |
30. | Ewing | 6.000 |
33. | Boyd County | 5.000 |
33. | Stuart | 5.000 |
33. | Paxton | 5.000 |
33. | Fullerton | 5.000 |
33. | Anselmo-Merna | 5.000 |
38. | South Platte | 4.500 |
39. | Harvard | 4.000 |
39. | Stapleton | 4.000 |
41. | Loomis | 3.000 |
41. | Medicine Valley | 3.000 |
41. | McCool Junction | 3.000 |
41. | Elkhorn Valley | 3.000 |
41. | Lyons-Decatur Northeast | 3.000 |
46. | Potter-Dix | 2.000 |
46. | Elm Creek | 2.000 |
46. | Friend | 2.000 |
49. | South Loup | 1.000 |
49. | Riverside | 1.000 |
49. | Leyton | 1.000 |
49. | Lourdes Central Catholic | 1.000 |
49. | Omaha Christian Academy | 1.000 |
49. | Bloomfield | 1.000 |
49. | Hyannis | 1.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Greg Gaston 11 Wauneta-Palisade 6-04.00 10 2T Aaron Alcorn 10 Crawford 6-01.00 7 2T Trevor Luzum 11 Exeter-Milligan 6-01.00 7 4 Nosa Iyagbaye 11 Parkview Christian 6-00.00 5 5 Isaiah Zapata 12 Heartland Lutheran 6-00.00 4 6 Caleb Rihanek 11 Boyd County 6-00.00 3 7 Dakota Fitzgerald 12 Bertrand 6-00.00 2 8 Conner Paxton 12 Stuart 5-10.00 1 9 Jared Most 12 Brady 5-10.00 10 Nathaniel Derr 12 Friend 5-10.00 11 Grant Hansen 10 Deshler 5-10.00 12T Payton Stevens 11 High Plains Community 5-10.00 12T Chase Nordhues 12 Central Valley 5-10.00 14T Lane Edis 9 Mullen 5-10.00 14T Cooper Breinig 12 Arapahoe 5-10.00 16 Cade Connell 10 South Loup 5-08.00 17 Parker Sis 12 Axtell 5-08.00 18 Tanner Ebeler 11 Johnson-Brock 5-08.00 19 Keenan Stupka 11 Anselmo-Merna 5-06.00 20 Brock Johnson 11 Osmond 5-06.00 -- Keenan Wieseler 12 Wynot NM -- Landyn Anderson 12 Randolph NM -- Kenneth Ernest 11 Leyton NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Landon Rohde 12 Ansley-Litchfield 59-02.00 10 2 Bryant Jorn 11 Falls City Sacred Heart 55-11.50 8 3 Matthew Pekarek 12 High Plains Community 52-01.00 6 4 Chance Morland 12 Paxton 50-06.25 5 5 Conner Paxton 12 Stuart 49-11.50 4 6 Collin Rodenbaugh 12 Loomis 49-11.50 3 7 Cody Nickel 12 Axtell 48-09.00 2 8 Jacob Ernest 12 Leyton 48-04.75 1 9 Corey Hoelck 12 Giltner 48-02.50 10 Joshua May 12 Wallace 47-11.00 11 Christopher Petersen 12 Elkhorn Valley 47-00.75 12 Andrew Schuller 11 High Plains Community 46-11.00 13 Nathan Bartling 11 Elm Creek 46-07.25 14 Jace Walther 12 Maywood-Hayes Center 45-00.50 15 Kyle Ott 10 Heartland 44-06.75 16 Nathaniel Sitorius 12 Brady 44-01.50 17 Cole Christoffersen 11 Lyons-Decatur Northeast 43-02.75 18 Colton Davis 11 Lourdes Central Catholic 42-03.50 19 Dylan Wieneke 10 Osmond 42-02.00 20 Hunter Reimers 11 Palmer 41-11.25 21 Bryce Hoffmeister 12 St. Edward 39-07.25 22 Kain Forbes 12 Crawford 39-03.75
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Henry Arnold 12 Falls City Sacred Heart 44-11.00 10 2 Trystan Brandt 11 Exeter-Milligan 42-08.25 8 3 Derek Greenlee 10 Southwest 42-00.25 6 4 Samuel Johnson 12 High Plains Community 41-11.75 5 5 Sage Osborn 12 North Central 41-09.75 4 6 Jon Christiansen 11 Lyons-Decatur Northeast 41-06.00 3 7 Noah Rutjens 12 Elkhorn Valley 41-04.50 2 8 Christian McCown 11 Diller-Odell 41-03.75 1 9 Noah Valasek 11 Riverside 40-06.00 10 Mathew McCarthy 12 Garden County 40-04.75 11 Damien Baumgart 12 Humphrey St. Francis 40-02.50 12 Trevor Luzum 11 Exeter-Milligan 39-11.25 13 Marshall Gibbens 11 Twin Loup 39-02.50 14 Blaker Morrissey 12 Maxwell 39-02.00 15 Jacob Kennedy 12 Riverside 39-00.00 16 Cameron Geary 9 Crawford 38-11.75 17 Lucas Harbur 11 Stapleton 38-09.75 18 Jason Line 11 Sumner-Eddyville-Miller 38-06.25 19 Joseph Mackin 9 Blue Hill 38-06.25 20 Kyle Swallow 11 Osmond 37-10.25 21 Christopher Bures 12 Kenesaw 37-05.50 22 Greg Gaston 11 Wauneta-Palisade 37-01.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Samuel Johnson 12 High Plains Community 22-00.50 10 2 Brandon Miller 12 St. Edward 20-06.25 8 3 Trystan Brandt 11 Exeter-Milligan 20-04.50 6 4 Alec May 11 Southwest 20-03.00 5 5 Rowan Ford 12 South Platte 20-03.00 4 6 Christian McCown 11 Diller-Odell 20-02.50 3 7 Dominic Johns 11 Elm Creek 19-11.00 2 8 Noah Valasek 11 Riverside 19-09.75 1 9 Martin Boyer 10 Leyton 19-07.25 10 Troy Gilligan 12 Anselmo-Merna 19-06.50 11 Nicholas Whitten 12 Lourdes Central Catholic 19-06.00 12 Noah Rutjens 12 Elkhorn Valley 19-05.75 13 Cody Stratman 12 Wynot 19-05.25 14 Gabriel Haney 12 Hyannis 19-04.50 15 Darren Nissen 12 Wausa 19-04.25 16 Jonas Richter 11 Ewing 19-04.00 17 Daniel Leise 12 Mead 19-02.50 18 Skyler Saathoff 10 Franklin 18-08.75 19 Mathew McCarthy 12 Garden County 18-08.50 20 Garrett Fries 12 Southwest 18-07.25 21 Preston Schnitzler 12 Kenesaw 18-06.25 22 Caleb Vonderfecht 12 Deshler 18-04.50
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Benjamin Driewer 11 Heartland 14-06.00 10 2 Tyrell Younger 12 Bertrand 14-06.00 8 3 Thomas Mick 10 BDS 13-10.00 6 4 James Sughroue 12 Southwest 13-02.00 5 5 Michael Hoblyn-Shoemaker 12 Ansley-Litchfield 13-02.00 4 6 Cory Engelman 11 Diller-Odell 12-10.00 3 7 Coby Hicks 12 Potter-Dix 12-06.00 2 8T Evan Bertrand 12 Axtell 12-00.00 0.5 8T Julius Dickmander 12 South Platte 12-00.00 0.5 10 Bladen Ahl 12 Diller-Odell 12-00.00 11 Michael Wolfe 11 Palmer 12-00.00 12T Connor Croxen 11 CWC 11-06.00 12T Logan Greenlee 10 Southwest 11-06.00 14 Jared Muhlbach 12 Shelton 11-06.00 15 Jackson Carpenter 12 Morrill 11-06.00 16 Cole Gracey 9 South Loup 11-06.00 17 Kyle Young 12 Bloomfield 11-06.00 18 Joshua Hogan 11 High Plains Community 10-06.00 19 Joshua McFarland 9 Elkhorn Valley 10-06.00 -- Tyler Miller 11 Elkhorn Valley NM -- Branston Gieselman 9 Bloomfield NM -- Cole Wemhoff 11 Humphrey St. Francis NM -- Matthew Kahl 11 South Platte NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Landon Rohde 12 Ansley-Litchfield 165-03.00 10 2 Andrew Schuller 11 High Plains Community 151-08.00 8 3 Cody Nickel 12 Axtell 151-06.00 6 4 Corey Hoelck 12 Giltner 148-02.00 5 5 Matthew Pekarek 12 High Plains Community 146-09.00 4 6 Joshua May 12 Wallace 145-07.00 3 7 Alex Shockey 12 McCool Junction 144-08.00 2 8 Emmett Hoover 12 Hyannis 143-02.00 1 9 Kevin Udd 12 North Central 140-03.00 10 Brodie Besler 12 Cambridge 139-04.00 11 Jacob Ernest 12 Leyton 138-01.00 12 Tucker Gartner 11 Giltner 137-08.00 13 Sam Schukei 10 Kenesaw 135-07.00 14 Emmet Storer 12 Mullen 134-11.00 15 Luc Bloomquist 11 Wausa 129-09.00 16 Mitchel Hulse 12 Friend 129-00.00 17 Tyrone Hubbard 12 Elm Creek 128-11.00 18 Zachary Hellie 11 Leyton 128-05.00 19 Walker Shaw 10 North Central 125-02.00 20 Austin Lange 12 Wynot 124-11.00 21 Brock Leslie 12 Spalding Academy 119-08.00 22 Kaden Reimers 11 Palmer 118-08.00 23 Benjamin Bohling 10 Johnson-Brock 114-07.00
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -0.6 M/S SE) 1 Humphrey St. Francis 8:35.29 1 10 Cole Wemhoff, 11, #163; Colton Engel, 11, #162; Pierce Eisenmenger, 10, #161; Damien Baumgart, 12, #160 2 Sterling 8:36.71 1 8 Seth Harms, 11, #299; Josh Masur, 12, #301; Logan Jasa, 9, #300; Dylan Benson, 11, #297 3 Allen 8:37.00 1 6 Sean O'Keefe, 12, #3; Isaac Verzani, 9, #5; Tayler Kumm, 11, #2; Garrett Brentlinger, 11, #1 4 Osceola 8:41.82 1 5 Christian Schleif, 12, #232; Dahlton Redwing (Gabel), 12, #231; Peyton Watts, 11, #233; Conner Pinney, 11, #230 5 Twin Loup 8:49.03 1 4 Hunter Kraus, 10, #309; Rowdy Oxford, 10, #310; Marshall Gibbens, 11, #306; Alex Horky, 10, #308 6 Heartland Lutheran 8:49.67 1 3 Christopher Warneke, 12, #147; Zachary Staehr, 11, #146; Devin Hueftle, 12, #144; Isaiah Zapata, 12, #148 7 High Plains Community 8:50.68 1 2 Bradley Powell, 10, #153; Logan Russell, 9, #154; Kyler VanHousen, 12, #159; Hunter Sharman, 12, #156 8 South Loup 8:51.70 1 1 Kalen Dockweiler, 9, #269; Cooper Taylor, 9, #273; Blake Schwarz, 10, #272; Landon Furne, 10, #270 9 BDS 8:52.67 1 Kameron Dickson, 9, #28; Kale Smith, 12, #33; Brett Holtzen, 11, #30; Karson Dickson, 10, #29 10 Fullerton 8:54.074 1 Joshua Wetovick, 12, #128; Brady Haughton, 10, #123; Nathan Tilson, 12, #126; Brentyn Wetovick, 9, #127 11 Axtell 8:54.080 1 Colton Maxwell, 12, #25; Evan Bertrand, 12, #20; Tyson Marsh, 12, #24; Parker Sis, 12, #27 12 CWC 8:54.74 1 Nicholas Haburchak, 11, #78; Brenden Pelster, 12, #81; Derek Mahony, 10, #80; Connor Croxen, 11, #77 13 McCool Junction 8:59.83 1 Conner Cogswell, 11, #193; Christian Hejboel, 12, #195; Isaac Melton, 9, #197; Tristan Perry, 11, #198 14 Medicine Valley 9:11.03 1 Jacob Korinek, 12, #205; Chase Newcomb, 10, #207; Gage Seiler, 11, #209; Ruben Tutlam-Hazen, 11, #210 15 Maxwell 9:17.91 1 Connor Gosnell, 12, #187; Kevin Hancock, 12, #188; Will Huffman, 10, #189; Blaker Morrissey, 12, #190 16 Crawford 9:22.01 1 Andrew Wendland, 9, #72; Spencer Jones, 10, #69; Trevor Nelson, 10, #71; Austin Kennedy, 10, #70
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -1.1 M/S S) 1 Colin Erickson 12 North Central 9:49.97 1 10 2 Cole Kennedy 12 Bertrand 10:09.52 1 8 3 Tayler Kumm 11 Allen 10:17.90 1 6 4 Seth Harms 11 Sterling 10:25.53 1 5 5 Thomas Peterson 12 Sandhills/Thedford 10:25.83 1 4 6 Nathan Nicklas 10 Medicine Valley 10:29.14 1 3 7 Damien Baumgart 12 Humphrey St. Francis 10:29.18 1 2 8 Ethan Sanner 9 McCool Junction 10:29.39 1 1 9 Jason Nolting-Farrier 11 South Platte 10:29.45 1 10 Kody Spencer 9 Potter-Dix 10:32.24 1 11 Riley Nichols 11 Elm Creek 10:33.62 1 12 Joseph Taylor 12 Cambridge 10:36.42 1 13 Colt West 12 Omaha Christian Academy 10:39.06 1 14 Logan Russell 9 High Plains Community 10:42.30 1 15 John Rosberg 10 Wausa 10:42.53 1 16 Bryar Gerlach 11 Maywood-Hayes Center 10:42.58 1 17 Conner Cogswell 11 McCool Junction 11:01.35 1 18 Austin Miller 11 Elkhorn Valley 11:08.38 1 19 Colby Karr 9 Blue Hill 11:14.07 1 20 Tate Coss 11 Garden County 11:20.42 1 21 Rusty Hermsmeyer 12 Central Valley 11:29.48 1 22 Joel Scott 12 Riverside 11:29.52 1 23 Caleb Stukenholtz 12 Lourdes Central Catholic 11:31.06 1 24 Corbin Mironenko 10 Arthur County 11:48.18 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +1.0 M/S N) 1 Ray Nierman 10 Harvard 2:03.95 1 2 Justin Shipman 12 Red Cloud 2:03.99 1 3 Pedro Gutierrez 12 Arapahoe 2:05.02 1 4 Kalen Dockweiler 9 South Loup 2:05.38 1 5 Tristan Perry 11 McCool Junction 2:05.44 1 6 Alexander Quinn 12 Mead 2:06.62 1 7 Connor Gosnell 12 Maxwell 2:08.59 1 8 Bennett Perlinger 9 Paxton 2:08.60 1 9 Nolan Meier 11 Elm Creek 2:09.12 1 10 Teghan Osborne 12 Leyton 2:09.90 1 11 Elijah Page 10 Parkview Christian 2:10.33 1 12 Austin Soucie 9 Creek Valley 2:11.32 1 Section #2 (wind reading +0.9 M/S NW) 1 Colin Erickson 12 North Central 1:58.95 2 2 Cole Kennedy 12 Bertrand 2:00.79 2 3 Holden Christen 10 Lewiston 2:01.95 2 4 Brentyn Wetovick 9 Fullerton 2:02.22 2 5 Tanner Clough 12 Wallace 2:03.60 2 6 Sean O'Keefe 12 Allen 2:03.64 2 7 Kyle Dickinson 10 Friend 2:03.86 2 8 Tayler Kumm 11 Allen 2:04.27 2 9 Dylan Benson 11 Sterling 2:04.80 2 10 Joshua Wetovick 12 Fullerton 2:05.11 2 11 Blake Ahlers 10 Boyd County 2:07.75 2 12 Alec Anderson 12 Lyons-Decatur Northeast 2:08.55 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Colin Erickson 12 North Central 1:58.95 2 10 2 Cole Kennedy 12 Bertrand 2:00.79 2 8 3 Holden Christen 10 Lewiston 2:01.95 2 6 4 Brentyn Wetovick 9 Fullerton 2:02.22 2 5 5 Tanner Clough 12 Wallace 2:03.60 2 4 6 Sean O'Keefe 12 Allen 2:03.64 2 3 7 Kyle Dickinson 10 Friend 2:03.86 2 2 8 Ray Nierman 10 Harvard 2:03.95 1 1 9 Justin Shipman 12 Red Cloud 2:03.99 1 10 Tayler Kumm 11 Allen 2:04.27 2 11 Dylan Benson 11 Sterling 2:04.80 2 12 Pedro Gutierrez 12 Arapahoe 2:05.02 1 13 Joshua Wetovick 12 Fullerton 2:05.11 2 14 Kalen Dockweiler 9 South Loup 2:05.38 1 15 Tristan Perry 11 McCool Junction 2:05.44 1 16 Alexander Quinn 12 Mead 2:06.62 1 17 Blake Ahlers 10 Boyd County 2:07.75 2 18 Alec Anderson 12 Lyons-Decatur Northeast 2:08.55 2 19 Connor Gosnell 12 Maxwell 2:08.59 1 20 Bennett Perlinger 9 Paxton 2:08.60 1 21 Nolan Meier 11 Elm Creek 2:09.12 1 22 Teghan Osborne 12 Leyton 2:09.90 1 23 Elijah Page 10 Parkview Christian 2:10.33 1 24 Austin Soucie 9 Creek Valley 2:11.32 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +1.1 M/S N) 1 Cambridge 45.43 1 Garrett Huxoll, 12, #59; Taten Benson, 10, #323; Cole Burke, 10, #57; Tyler Witte, 11, #62 2 Elkhorn Valley 45.89 1 Tyler Rautenberg, 12, #95; Brayden Effle, 10, #90; Noah Rutjens, 12, #96; Christopher Petersen, 12, #94 3 Elm Creek 45.92 1 Jeffrey West, 12, #106; LeShaun Thornabar, 11, #104; Jaydn Ford, 10, #99; Devon Walker, 10, #105 4 Axtell 46.49 1 Colton Maxwell, 12, #25; August Fishell, 12, #21; Austin Fishell, 12, #22; Cody Nickel, 12, #26 5 Bloomfield 46.80 1 Quinten Moles, 10, #41; Cole Bruns, 11, #37; Luke Fehringer, 11, #38; Nathan Hingst, 12, #40 6 Leyton 46.97 1 Martin Boyer, 10, #173; Kenneth Ernest, 11, #175; Zachary Hellie, 11, #176; Kordell Maestas, 12, #177 -- Parkview Christian DNF 1 Tanner Pinyan, 11, #248; Matthew Case, 9, #245; Isaac Branding, 12, #244; Henry Tanksley, 11, #249 -- St. Edward DNF 1 Keenan Rasmussen, 11, #293; Brayden Olson, 11, #292; Jonah Micek, 11, #289; Drake Shanle, 12, #294 Section #2 (wind reading +1.2 M/S NW) 1 Brady 44.78 2 Jared Most, 12, #52; Bodee Assels, 9, #50; Dayne Porter, 12, #54; Matthew Neiman, 11, #53 2 Heartland 44.98 2 Kodjo Atikpohou, 9, #138; Lane Huebert, 10, #141; Noah Boyd, 10, #139; Austin Stuhr, 11, #143 3 Mullen 45.21 2 Daniel Young, 11, #219; Lance Moore, 11, #217; Lane Edis, 9, #214; Brode McIntosh, 11, #215 4 Giltner 45.27 2 Alexander Goracke, 10, #133; Brett Good, 12, #132; Christian Leichty, 12, #136; Brodi Hansen, 10, #134 5 Southwest 45.47 2 Kaden Guerrero, 9, #281; Garrett Fries, 12, #278; James Sughroue, 12, #285; Alec May, 11, #283 6 Anselmo-Merna 45.50 2 Cameron Downey, 10, #8; Shaun Christen, 12, #7; Keenan Stupka, 11, #10; Troy Gilligan, 12, #9 7 Ansley-Litchfield 46.41 2 Evan Brockmeier, 12, #11; Landon Rohde, 12, #14; Michael Hoblyn-Shoemaker, 12, #12; Trevor Scott, 12, #15 -- Falls City Sacred Heart DNF 2 Keith Joseph Salimo, 11, #118; Christian Harring, 10, #115; Sean Arnold, 10, #114; Henry Arnold, 12, #113 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Brady 44.78 10 2 Heartland 44.98 8 3 Mullen 45.21 6 4 Giltner 45.27 5 5 Cambridge 45.43 4 6 Southwest 45.47 3 7 Anselmo-Merna 45.50 2 8 Elkhorn Valley 45.89 1 9 Elm Creek 45.92 10 Ansley-Litchfield 46.41 11 Axtell 46.49 12 Bloomfield 46.80 13 Leyton 46.97 -- Parkview Christian DNF -- Falls City Sacred Heart DNF -- St. Edward DNF
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -1.5 M/S SE) 1 Lance Moore 11 Mullen 15.29 1 Q 2 Kyle Stevens 11 High Plains Community 16.02 1 q 3 Jacob Meybrunn 12 Lewiston 16.10 1 q 4 Jackson Ebbers 12 Cambridge 16.33 1 q 5 Jeffrey Keefe 12 Nebraska Lutheran 16.49 1 q 6 Logan Burke 11 Medicine Valley 16.85 1 7 Quin Smith 12 Elkhorn Valley 18.05 1 -- Reese Hennerberg 11 Diller-Odell DNF 1 Heat #2 (wind reading -2.7 M/S SE) 1 Evan Bertrand 12 Axtell 16.65 2 Q 2 Payton Stevens 11 High Plains Community 16.66 2 3 Matthew Neiman 11 Brady 16.83 2 4 Gideon Monette 12 Mullen 16.92 2 5 Patrick Tomjack 11 CWC 17.34 2 6 Jordan Manhold 11 Central Valley 17.61 2 7 Curtis Kralicek 11 Osmond 17.66 2 8 Alec Meyer 12 Blue Hill 21.20 2 Heat #3 (wind reading -1.4 M/S SE) 1 Michael Gibbens 11 Twin Loup 15.93 3 Q 2 Hunter Krehnke 11 BDS 16.06 3 q 3 Trevor Luzum 11 Exeter-Milligan 16.63 3 4 Cole Moes 11 Osmond 17.29 3 5 Keenan Rasmussen 11 St. Edward 17.47 3 6 Coby Hicks 12 Potter-Dix 17.62 3 7 Shaun Christen 12 Anselmo-Merna 18.23 3 8 Keaton Robb 9 Morrill 18.68 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Lance Moore 11 Mullen 15.29 1 Q 1 Michael Gibbens 11 Twin Loup 15.93 3 Q 2 Kyle Stevens 11 High Plains Community 16.02 1 q 2 Hunter Krehnke 11 BDS 16.06 3 q 3 Jacob Meybrunn 12 Lewiston 16.10 1 q 4 Jackson Ebbers 12 Cambridge 16.33 1 q 5 Jeffrey Keefe 12 Nebraska Lutheran 16.49 1 q 3 Trevor Luzum 11 Exeter-Milligan 16.63 3 1 Evan Bertrand 12 Axtell 16.65 2 Q 2 Payton Stevens 11 High Plains Community 16.66 2 3 Matthew Neiman 11 Brady 16.83 2 6 Logan Burke 11 Medicine Valley 16.85 1 4 Gideon Monette 12 Mullen 16.92 2 4 Cole Moes 11 Osmond 17.29 3 5 Patrick Tomjack 11 CWC 17.34 2 5 Keenan Rasmussen 11 St. Edward 17.47 3 6 Jordan Manhold 11 Central Valley 17.61 2 6 Coby Hicks 12 Potter-Dix 17.62 3 7 Curtis Kralicek 11 Osmond 17.66 2 7 Quin Smith 12 Elkhorn Valley 18.05 1 7 Shaun Christen 12 Anselmo-Merna 18.23 3 8 Keaton Robb 9 Morrill 18.68 3 8 Alec Meyer 12 Blue Hill 21.20 2 -- Reese Hennerberg 11 Diller-Odell DNF 1 CLASS D BOYS 110M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:15 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Jeffrey Keefe 12 Nebraska Lutheran 5th/16.49 220 1 2 Jacob Meybrunn 12 Lewiston 3rd/16.10 172 1 3 Kyle Stevens 11 High Plains Community 2nd/16.02 157 1 4 Lance Moore 11 Mullen 1st/15.29 217 1 5 Michael Gibbens 11 Twin Loup 1st/15.93 307 1 6 Hunter Krehnke 11 BDS 2nd/16.06 31 1 7 Jackson Ebbers 12 Cambridge 4th/16.33 58 1 8 Evan Bertrand 12 Axtell 1st/16.65 20 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.0 M/S NW) 1 Lance Moore 11 Mullen 15.31 1 10 2 Michael Gibbens 11 Twin Loup 15.74 1 8 3 Kyle Stevens 11 High Plains Community 15.80 1 6 4 Hunter Krehnke 11 BDS 15.83 1 5 5 Jacob Meybrunn 12 Lewiston 15.88 1 4 6 Jackson Ebbers 12 Cambridge 16.25 1 3 7 Evan Bertrand 12 Axtell 16.44 1 2 8 Jeffrey Keefe 12 Nebraska Lutheran 16.46 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.6 M/S SE) 1 Samuel Johnson 12 High Plains Community 11.51 1 Q 2 Cody Stratman 12 Wynot 11.54 1 q 3 Nicholas Whitten 12 Lourdes Central Catholic 11.63 1 4 Justin Corfield 12 Paxton 11.65 1 5 Christian Harring 10 Falls City Sacred Heart 11.80 1 6 Levi Asp 11 Loomis 11.81 1 7 Riggin Anderson 10 Sandhills/Thedford 11.83 1 8 Rasclyn Griffin 11 Meridian 11.87 1 Heat #2 (wind reading -1.0 M/S SE) 1 Jonas Richter 11 Ewing 11.49 2 Q 2 Troy Gilligan 12 Anselmo-Merna 11.56 2 q 3 Trenton Harbur 9 Stapleton 11.57 2 q 4 Jared Most 12 Brady 11.59 2 5 Brett Good 12 Giltner 11.67 2 6 Conner Paxton 12 Stuart 11.82 2 7 Kordell Maestas 12 Leyton 12.00 2 8 Tyler Witte 11 Cambridge 12.04 2 Heat #3 (wind reading -1.2 M/S S) 1 Braiden Gomez 10 Axtell 11.24 3 Q 2 Austin Stuhr 11 Heartland 11.25 3 q 3 Drew Loberg 11 Randolph 11.54 3 q 4 Riley Girard 12 Osceola 11.64 3 5 Jeremiah Reeser 11 Heartland Lutheran 11.70 3 6 Martin Boyer 10 Leyton 11.79 3 7 Garrett Fries 12 Southwest 11.80 3 8 Jacob Kennedy 12 Riverside 12.11 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Braiden Gomez 10 Axtell 11.24 3 Q 2 Austin Stuhr 11 Heartland 11.25 3 q 1 Jonas Richter 11 Ewing 11.49 2 Q 1 Samuel Johnson 12 High Plains Community 11.51 1 Q 3 Drew Loberg 11 Randolph 11.54 3 q 2 Cody Stratman 12 Wynot 11.54 1 q 2 Troy Gilligan 12 Anselmo-Merna 11.56 2 q 3 Trenton Harbur 9 Stapleton 11.57 2 q 4 Jared Most 12 Brady 11.59 2 3 Nicholas Whitten 12 Lourdes Central Catholic 11.63 1 4 Riley Girard 12 Osceola 11.64 3 4 Justin Corfield 12 Paxton 11.65 1 5 Brett Good 12 Giltner 11.67 2 5 Jeremiah Reeser 11 Heartland Lutheran 11.70 3 6 Martin Boyer 10 Leyton 11.79 3 5 Christian Harring 10 Falls City Sacred Heart 11.80 1 7 Garrett Fries 12 Southwest 11.80 3 6 Levi Asp 11 Loomis 11.81 1 6 Conner Paxton 12 Stuart 11.82 2 7 Riggin Anderson 10 Sandhills/Thedford 11.83 1 8 Rasclyn Griffin 11 Meridian 11.87 1 7 Kordell Maestas 12 Leyton 12.00 2 8 Tyler Witte 11 Cambridge 12.04 2 8 Jacob Kennedy 12 Riverside 12.11 3 CLASS D BOYS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Troy Gilligan 12 Anselmo-Merna 2nd/11.56 9 1 2 Drew Loberg 11 Randolph 3rd/11.54 256 1 3 Jonas Richter 11 Ewing 1st/11.49 107 1 4 Braiden Gomez 10 Axtell 1st/11.24 23 1 5 Austin Stuhr 11 Heartland 2nd/11.25 143 1 6 Samuel Johnson 12 High Plains Community 1st/11.51 151 1 7 Cody Stratman 12 Wynot 2nd/11.54 320 1 8 Trenton Harbur 9 Stapleton 3rd/11.57 296 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.9 M/S N) 1 Austin Stuhr 11 Heartland 11.21 1 10 2 Cody Stratman 12 Wynot 11.34 1 8 3 Samuel Johnson 12 High Plains Community 11.42 1 6 4 Drew Loberg 11 Randolph 11.48 1 5 5 Trenton Harbur 9 Stapleton 11.55 1 4 6 Troy Gilligan 12 Anselmo-Merna 11.56 1 3 7 Jonas Richter 11 Ewing 11.62 1 2 8 Braiden Gomez 10 Axtell 19.88 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.6 M/S SE) 1 Austin Stuhr 11 Heartland 51.62 1 Q 2 Brett Good 12 Giltner 51.64 1 q 3 August Fishell 12 Axtell 52.65 1 q 4 Brode McIntosh 11 Mullen 52.66 1 q 5 Holden Christen 10 Lewiston 52.82 1 6 Julius Dickmander 12 South Platte 53.14 1 7 Nolan Marten 10 Sandhills/Thedford 53.73 1 8 Caleb Krohn 12 Osmond 53.96 1 Heat #2 (wind reading -1.4 M/S SE) 1 Dayne Porter 12 Brady 52.07 2 Q 2 Nathan Hingst 12 Bloomfield 52.49 2 q 3 Ray Nierman 10 Harvard 52.90 2 4 Parker Sis 12 Axtell 53.28 2 5 Jonah Micek 11 St. Edward 53.55 2 6 Ryan Van Pelt 10 Southwest 54.24 2 7 Dylan Andersen 12 Sandhills/Thedford 54.96 2 8 Cameron Geary 9 Crawford 55.96 2 Heat #3 (wind reading -1.1 M/S S) 1 Henry Tanksley 11 Parkview Christian 51.67 3 Q 2 Micah Swedberg 9 Wallace 52.32 3 q 3 Riley Girard 12 Osceola 52.94 3 4 Emerson Keithley 11 Falls City Sacred Heart 53.19 3 5 Brentyn Wetovick 9 Fullerton 53.37 3 6 Cash Cosgrove 12 North Central 53.89 3 7 Daniel Libolt 10 CWC 55.45 3 8 Michael Smith 10 Creek Valley 57.10 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Austin Stuhr 11 Heartland 51.62 1 Q 2 Brett Good 12 Giltner 51.64 1 q 1 Henry Tanksley 11 Parkview Christian 51.67 3 Q 1 Dayne Porter 12 Brady 52.07 2 Q 2 Micah Swedberg 9 Wallace 52.32 3 q 2 Nathan Hingst 12 Bloomfield 52.49 2 q 3 August Fishell 12 Axtell 52.65 1 q 4 Brode McIntosh 11 Mullen 52.66 1 q 5 Holden Christen 10 Lewiston 52.82 1 3 Ray Nierman 10 Harvard 52.90 2 3 Riley Girard 12 Osceola 52.94 3 6 Julius Dickmander 12 South Platte 53.14 1 4 Emerson Keithley 11 Falls City Sacred Heart 53.19 3 4 Parker Sis 12 Axtell 53.28 2 5 Brentyn Wetovick 9 Fullerton 53.37 3 5 Jonah Micek 11 St. Edward 53.55 2 7 Nolan Marten 10 Sandhills/Thedford 53.73 1 6 Cash Cosgrove 12 North Central 53.89 3 8 Caleb Krohn 12 Osmond 53.96 1 6 Ryan Van Pelt 10 Southwest 54.24 2 7 Dylan Andersen 12 Sandhills/Thedford 54.96 2 7 Daniel Libolt 10 CWC 55.45 3 8 Cameron Geary 9 Crawford 55.96 2 8 Michael Smith 10 Creek Valley 57.10 3 CLASS D BOYS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 August Fishell 12 Axtell 3rd/52.65 21 1 2 Micah Swedberg 9 Wallace 2nd/52.32 313 1 3 Henry Tanksley 11 Parkview Christian 1st/51.67 249 1 4 Austin Stuhr 11 Heartland 1st/51.62 143 1 5 Brett Good 12 Giltner 2nd/51.64 132 1 6 Dayne Porter 12 Brady 1st/52.07 54 1 7 Nathan Hingst 12 Bloomfield 2nd/52.49 40 1 8 Brode McIntosh 11 Mullen 4th/52.66 215 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.7 M/S N) 1 Henry Tanksley 11 Parkview Christian 51.02 1 10 2 Austin Stuhr 11 Heartland 51.18 1 8 3 Micah Swedberg 9 Wallace 51.50 1 6 4 Brett Good 12 Giltner 51.61 1 5 5 Dayne Porter 12 Brady 52.13 1 4 6 Brode McIntosh 11 Mullen 52.41 1 3 7 August Fishell 12 Axtell 52.52 1 2 8 Nathan Hingst 12 Bloomfield 52.98 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +2.6 M/S N) 1 Colin Erickson 12 North Central 4:32.89 1 10 2 Cole Kennedy 12 Bertrand 4:38.12 1 8 3 Seth Harms 11 Sterling 4:41.57 1 6 4 Logan Jasa 9 Sterling 4:43.74 1 5 5 Tayler Kumm 11 Allen 4:45.19 1 4 6 Ray Nierman 10 Harvard 4:49.98 1 3 7 Blake Ahlers 10 Boyd County 4:50.24 1 2 8 Colt West 12 Omaha Christian Academy 4:50.82 1 1 9 Austin Johnson 11 Ansley-Litchfield 4:54.75 1 10 Joseph Taylor 12 Cambridge 4:55.00 1 11 Thomas Peterson 12 Sandhills/Thedford 4:55.99 1 12 Matthew Koeppe 12 Nebraska Lutheran 4:56.37 1 13 Jason Nolting-Farrier 11 South Platte 4:59.98 1 14 Kody Spencer 9 Potter-Dix 5:00.05 1 15 Bennett Perlinger 9 Paxton 5:00.49 1 16 Austin Kennedy 10 Crawford 5:01.68 1 17 Bryar Gerlach 11 Maywood-Hayes Center 5:03.20 1 18 John Rosberg 10 Wausa 5:03.60 1 19 Zachary Staehr 11 Heartland Lutheran 5:04.89 1 20 Trace Ockinga 10 Blue Hill 5:05.16 1 21 Luke Christen 10 Anselmo-Merna 5:06.41 1 22 Cash Yearous 10 Wauneta-Palisade 5:06.95 1 23 Tristan Perry 11 McCool Junction 5:12.17 1 24 Dalton Kautz 12 Shelton 5:27.53 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -1.0 M/S S) 1 Lance Moore 11 Mullen 41.20 1 Q 2 Matthew Neiman 11 Brady 42.10 1 q 3 Reese Hennerberg 11 Diller-Odell 42.23 1 q 4 Evan Bertrand 12 Axtell 43.41 1 5 Kyle Stevens 11 High Plains Community 44.14 1 6 Quin Smith 12 Elkhorn Valley 45.68 1 7 Valentin Purkhart 10 Elba 46.01 1 -- Tyrell Younger 12 Bertrand DNF 1 Heat #2 (wind reading -1.8 M/S S) 1 Michael Gibbens 11 Twin Loup 42.63 2 Q 2 Shaun Christen 12 Anselmo-Merna 42.98 2 3 Curtis Kralicek 11 Osmond 43.62 2 4 Brayden Effle 10 Elkhorn Valley 44.00 2 5 Gideon Monette 12 Mullen 44.01 2 6 Coby Hicks 12 Potter-Dix 44.28 2 7 Grant Hansen 10 Deshler 44.42 2 8 John Koller 12 Arapahoe 46.10 2 Heat #3 (wind reading -0.4 M/S E) 1 Jacob Meybrunn 12 Lewiston 41.60 3 Q 2 Trevor Luzum 11 Exeter-Milligan 42.33 3 q 3 Jeffrey Keefe 12 Nebraska Lutheran 42.38 3 q 4 Jordan Wenzl 12 Sterling 42.63 3 q 5 Keenan Rasmussen 11 St. Edward 44.53 3 6 Landon Lenz 10 Medicine Valley 44.70 3 7 Kyle Smith 9 Allen 45.33 3 8 Cameron Geary 9 Crawford 45.86 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Lance Moore 11 Mullen 41.20 1 Q 1 Jacob Meybrunn 12 Lewiston 41.60 3 Q 2 Matthew Neiman 11 Brady 42.10 1 q 3 Reese Hennerberg 11 Diller-Odell 42.23 1 q 2 Trevor Luzum 11 Exeter-Milligan 42.33 3 q 3 Jeffrey Keefe 12 Nebraska Lutheran 42.38 3 q 4 Jordan Wenzl 12 Sterling 42.63 3 q 1 Michael Gibbens 11 Twin Loup 42.63 2 Q 2 Shaun Christen 12 Anselmo-Merna 42.98 2 4 Evan Bertrand 12 Axtell 43.41 1 3 Curtis Kralicek 11 Osmond 43.62 2 4 Brayden Effle 10 Elkhorn Valley 44.00 2 5 Gideon Monette 12 Mullen 44.01 2 5 Kyle Stevens 11 High Plains Community 44.14 1 6 Coby Hicks 12 Potter-Dix 44.28 2 7 Grant Hansen 10 Deshler 44.42 2 5 Keenan Rasmussen 11 St. Edward 44.53 3 6 Landon Lenz 10 Medicine Valley 44.70 3 7 Kyle Smith 9 Allen 45.33 3 6 Quin Smith 12 Elkhorn Valley 45.68 1 8 Cameron Geary 9 Crawford 45.86 3 7 Valentin Purkhart 10 Elba 46.01 1 8 John Koller 12 Arapahoe 46.10 2 -- Tyrell Younger 12 Bertrand DNF 1 CLASS D BOYS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 3:10 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Jordan Wenzl 12 Sterling 4th/42.63 303 1 2 Trevor Luzum 11 Exeter-Milligan 2nd/42.33 110 1 3 Matthew Neiman 11 Brady 2nd/42.10 53 1 4 Lance Moore 11 Mullen 1st/41.20 217 1 5 Jacob Meybrunn 12 Lewiston 1st/41.60 172 1 6 Reese Hennerberg 11 Diller-Odell 3rd/42.23 87 1 7 Jeffrey Keefe 12 Nebraska Lutheran 3rd/42.38 220 1 8 Michael Gibbens 11 Twin Loup 1st/42.63 307 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +2.8 M/S N) 1 Jacob Meybrunn 12 Lewiston 40.37 1 10 2 Lance Moore 11 Mullen 40.49 1 8 3 Reese Hennerberg 11 Diller-Odell 41.59 1 6 4 Jeffrey Keefe 12 Nebraska Lutheran 42.28 1 5 5 Trevor Luzum 11 Exeter-Milligan 42.50 1 4 6 Matthew Neiman 11 Brady 42.74 1 3 7 Jordan Wenzl 12 Sterling 42.82 1 2 8 Michael Gibbens 11 Twin Loup 43.02 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -1.6 M/S SE) 1 Henry Arnold 12 Falls City Sacred Heart 22.80 1 Q 2 Cody Stratman 12 Wynot 22.91 1 q 3 Drew Loberg 11 Randolph 23.06 1 q 4 Nicholas Whitten 12 Lourdes Central Catholic 23.37 1 q 5 Henry Tanksley 11 Parkview Christian 23.55 1 6 Tyson Fate 12 High Plains Community 23.70 1 7 Brode McIntosh 11 Mullen 23.71 1 Heat #2 (wind reading -2.4 M/S S) 1 Dayne Porter 12 Brady 23.07 2 Q 2 Jonas Richter 11 Ewing 23.27 2 q 3 Brett Good 12 Giltner 23.37 2 q 4 Troy Gilligan 12 Anselmo-Merna 23.52 2 5 Caleb Rihanek 11 Boyd County 24.02 2 6 Kordell Maestas 12 Leyton 24.13 2 7 Alec May 11 Southwest 24.35 2 Heat #3 (wind reading -1.4 M/S SE) 1 Austin Stuhr 11 Heartland 23.06 3 Q 2 Martin Boyer 10 Leyton 23.57 3 3 Riggin Anderson 10 Sandhills/Thedford 23.67 3 4 Noah Micek 12 St. Edward 24.10 3 5 Mitch Krueger 12 Blue Hill 24.12 3 6 Jeremiah Reeser 11 Heartland Lutheran 24.37 3 7 Ryan Van Pelt 10 Southwest 24.75 3 -- Braiden Gomez 10 Axtell DNF 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Henry Arnold 12 Falls City Sacred Heart 22.80 1 Q 2 Cody Stratman 12 Wynot 22.91 1 q 1 Austin Stuhr 11 Heartland 23.06 3 Q 3 Drew Loberg 11 Randolph 23.06 1 q 1 Dayne Porter 12 Brady 23.07 2 Q 2 Jonas Richter 11 Ewing 23.27 2 q 4 Nicholas Whitten 12 Lourdes Central Catholic 23.37 1 q 3 Brett Good 12 Giltner 23.37 2 q 4 Troy Gilligan 12 Anselmo-Merna 23.52 2 5 Henry Tanksley 11 Parkview Christian 23.55 1 2 Martin Boyer 10 Leyton 23.57 3 3 Riggin Anderson 10 Sandhills/Thedford 23.67 3 6 Tyson Fate 12 High Plains Community 23.70 1 7 Brode McIntosh 11 Mullen 23.71 1 5 Caleb Rihanek 11 Boyd County 24.02 2 4 Noah Micek 12 St. Edward 24.10 3 5 Mitch Krueger 12 Blue Hill 24.12 3 6 Kordell Maestas 12 Leyton 24.13 2 7 Alec May 11 Southwest 24.35 2 6 Jeremiah Reeser 11 Heartland Lutheran 24.37 3 7 Ryan Van Pelt 10 Southwest 24.75 3 -- Braiden Gomez 10 Axtell DNF 3 CLASS D BOYS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Nicholas Whitten 12 Lourdes Central Catholic 4th/23.37 183 1 2 Dayne Porter 12 Brady 1st/23.07 54 1 3 Austin Stuhr 11 Heartland 1st/23.06 143 1 4 Henry Arnold 12 Falls City Sacred Heart 1st/22.80 113 1 5 Cody Stratman 12 Wynot 2nd/22.91 320 1 6 Drew Loberg 11 Randolph 3rd/23.06 256 1 7 Jonas Richter 11 Ewing 2nd/23.27 107 1 8 Brett Good 12 Giltner 3rd/23.37 132 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.5 M/S NW) 1 Cody Stratman 12 Wynot 22.91 1 10 2 Austin Stuhr 11 Heartland 22.92 1 8 3 Henry Arnold 12 Falls City Sacred Heart 23.102 1 6 4 Drew Loberg 11 Randolph 23.108 1 5 5 Jonas Richter 11 Ewing 23.12 1 4 6 Dayne Porter 12 Brady 23.20 1 3 7 Brett Good 12 Giltner 23.24 1 2 8 Nicholas Whitten 12 Lourdes Central Catholic 23.45 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 North Central 3:34.33 1 Sage Osborn, 12, #225; Joe Calvo, 12, #222; Cash Cosgrove, 12, #223; Colin Erickson, 12, #224 2 Axtell 3:34.48 1 Colton Maxwell, 12, #25; August Fishell, 12, #21; Austin Fishell, 12, #22; Parker Sis, 12, #27 3 Osceola 3:35.59 1 Peyton Watts, 11, #233; Conner Pinney, 11, #230; Dahlton Redwing (Gabel), 12, #231; Riley Girard, 12, #229 4 Osmond 3:36.87 1 Curtis Kralicek, 11, #235; Cole Moes, 11, #237; Brett Simmons, 11, #238; Caleb Krohn, 12, #236 5 Sterling 3:40.26 1 Jordan Wenzl, 12, #303; Josh Masur, 12, #301; Niccolo Scattoni, 12, #302; Austin Buss, 11, #298 6 Southwest 3:40.46 1 Orlando Morquecho, 11, #284; Keith Helm, 12, #282; Alec May, 11, #283; Ryan Van Pelt, 10, #286 7 Parkview Christian 3:43.00 1 Tanner Pinyan, 11, #248; Elijah Page, 10, #247; Nosa Iyagbaye, 11, #246; Henry Tanksley, 11, #249 8 Creek Valley 3:48.26 1 Austin Soucie, 9, #76; Michael Smith, 10, #75; George Sawyer, 9, #74; Cooper Riley, 12, #73 Section #2 1 Brady 3:30.67 2 Matthew Neiman, 11, #53; Cole Lewis, 12, #51; Jared Most, 12, #52; Dayne Porter, 12, #54 2 Sandhills/Thedford 3:32.67 2 Nolan Marten, 10, #263; Riggin Anderson, 10, #262; Cade Pokorny, 11, #265; Dylan Andersen, 12, #261 3 Mullen 3:33.62 2 Gideon Monette, 12, #216; Lance Moore, 11, #217; Daniel Young, 11, #219; Brode McIntosh, 11, #215 4 Falls City Sacred Heart 3:34.26 2 Emerson Keithley, 11, #117; Keith Joseph Salimo, 11, #118; Sean Arnold, 10, #114; Henry Arnold, 12, #113 5 St. Edward 3:35.22 2 Jonah Micek, 11, #289; Noah Micek, 12, #290; Brayden Olson, 11, #292; Brandon Miller, 12, #291 6 McCool Junction 3:35.71 2 Brody Forman, 11, #194; Christian Stacy, 12, #201; Alexander Loeffler, 12, #196; Christian Hejboel, 12, #195 7 Exeter-Milligan 3:38.54 2 Trystan Brandt, 11, #108; Eric Olsen, 10, #111; Jack Dinneen, 12, #109; Samuel Zeleny, 12, #112 8 Fullerton 3:40.35 2 Riggs Patton, 10, #124; Jacob Robinson, 12, #125; Joshua Wetovick, 12, #128; Brentyn Wetovick, 9, #127 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Brady 3:30.67 10 2 Sandhills/Thedford 3:32.67 8 3 Mullen 3:33.62 6 4 Falls City Sacred Heart 3:34.26 5 5 North Central 3:34.33 4 6 Axtell 3:34.48 3 7 St. Edward 3:35.22 2 8 Osceola 3:35.59 1 9 McCool Junction 3:35.71 10 Osmond 3:36.87 11 Exeter-Milligan 3:38.54 12 Sterling 3:40.26 13 Fullerton 3:40.35 14 Southwest 3:40.46 15 Parkview Christian 3:43.00 16 Creek Valley 3:48.26