This page was last updated on November 17, 2015 at 5:09pm EST. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | Giltner | 38.000 |
2. | Wynot | 36.000 |
2. | Axtell | 36.000 |
4. | North Central | 35.000 |
5. | Riverside | 32.000 |
5. | South Loup | 32.000 |
7. | Lawrence-Nelson | 31.000 |
8. | BDS | 30.000 |
9. | Lourdes Central Catholic | 22.000 |
10. | Pawnee City | 21.000 |
11. | Stapleton | 20.000 |
12. | Cedar Bluffs | 19.000 |
12. | Bertrand | 19.000 |
14. | Humphrey St. Francis | 16.000 |
14. | Howells-Dodge | 16.000 |
14. | Scribner-Snyder | 16.000 |
14. | Fullerton | 16.000 |
18. | Mead | 15.000 |
18. | Anselmo-Merna | 15.000 |
20. | Loomis | 14.000 |
20. | Elm Creek | 14.000 |
22. | Brady | 13.000 |
23. | Maywood | 12.000 |
24. | Mullen | 11.000 |
25. | Falls City Sacred Heart | 10.000 |
25. | Stuart | 10.000 |
25. | Sterling | 10.000 |
28. | High Plains Community | 8.000 |
28. | Pleasanton | 8.000 |
28. | Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P) | 8.000 |
28. | Friend | 8.000 |
32. | Lyons-Decatur Northeast | 6.000 |
33. | Hampton | 5.000 |
33. | Spalding Academy | 5.000 |
33. | Potter-Dix | 5.000 |
33. | Diller-Odell | 5.000 |
37. | Leyton | 4.000 |
37. | Osceola | 4.000 |
37. | Paxton | 4.000 |
37. | Deshler | 4.000 |
37. | Allen | 4.000 |
37. | Randolph | 4.000 |
37. | Exeter-Milligan | 4.000 |
44. | Twin Loup | 3.000 |
44. | Elwood | 3.000 |
44. | St. Mary's | 3.000 |
44. | Ewing | 3.000 |
48. | Heartland | 2.500 |
48. | Wilcox-Hildreth | 2.500 |
50. | Bancroft-Rosalie | 2.000 |
50. | Maxwell | 2.000 |
50. | Sutherland | 2.000 |
53. | Creek Valley | 1.000 |
53. | Eustis-Farnam | 1.000 |
53. | Arapahoe | 1.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Addie Shaw 11 North Central 118-01.00 10 2 Kersten Peters 12 Scribner-Snyder 115-06.00 8 3 Darcey Simonsen 12 Lyons-Decatur Northeast 115-03.00 6 4 Alexus Rozelle 10 Potter-Dix 114-09.00 5 5 Elizabeth Meier 11 Deshler 114-00.00 4 6 Abby Coday 12 Howells-Dodge 111-11.00 3 7 Emily Pongratz 11 St. Mary's 109-08.00 2 8 Hannah Davis 12 Pawnee City 108-06.00 1 9 Tara Callahan 10 Brady 107-05.00 10 Emma Holz 11 Paxton 103-01.00 11 Tayma Sebek 11 Hampton 102-02.00 12 Abigail Peterson 11 Lyons-Decatur Northeast 101-10.00 13 MaKenna Dahlgrin 9 Banner County 101-00.00 14 Mackenzie Beavers 11 Overton 99-08.00 15 Jenna Habegger 12 Pawnee City 99-08.00 16 Jadyn High 12 Bertrand 90-02.00 17 Abbey Rohde 11 Wallace 94-11.00 18 Hannah Sugita 12 Heartland Lutheran 90-06.00 19 Josie Palmer 12 Brady 80-10.00 -- Kelbie Lyon 12 Giltner NM No mark -- Faith Simpson 9 Wauneta-Palisade NM No mark -- Haley Hrnchir 12 Hitchcock County NM No mark
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Karen Schmeits 11 Riverside 17-01.00 10 2 Lindsey Wisnieski 12 Scribner-Snyder 17-00.50 8 3 Shayla Dockweiler 12 South Loup 17-00.25 6 4 Claire Cornell 9 Elm Creek 16-09.75 5 5 Laura Box 10 Lourdes Central Catholic 16-04.00 4 6 Kaitlynn Wiese-Hunt 11 Mead 16-02.50 3 7 Tamara Myers 12 Anselmo-Merna 16-02.50 2 8 Mariah Willey 10 Pawnee City 16-02.00 1 9 Maddison Roumph 10 Cedar Bluffs 16-01.50 10 Lesley Towery 12 Wauneta-Palisade 16-00.50 11 Maitlyn Thomsen 12 Exeter-Milligan 15-10.00 12 Lydia Fry 12 Ewing 15-07.50 13 Noemi Aime 12 Kenesaw 15-07.00 14 Bailee Fear 9 Sutherland 15-06.00 15 Tracy Blake 12 Maxwell 15-04.50 16 Jessica Deterding 11 Eustis-Farnam 15-03.75 17 Marietta Purtschert 12 Exeter-Milligan 15-03.00 18 Kelly Wakeley 10 Lyons-Decatur Northeast 15-02.75 19 Holly Lauer 10 Wynot 14-09.00 20 Jessica Harvey 10 Morrill 14-07.00 21 Katie Koenig 12 Ewing 14-06.75 22 Leanne Sherrod 11 Morrill 14-04.25 23 Michaela Cunningham 10 Fullerton 12-09.50
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Jordan Rush 12 South Loup 36-02.25 10 2 Katherine O'Neil 12 Lourdes Central Catholic 35-00.25 8 3 Maggie Goltz 11 Falls City Sacred Heart 34-07.50 6 4 Maddison Roumph 10 Cedar Bluffs 34-06.50 5 5 Jade Hill 10 Falls City Sacred Heart 34-00.50 4 6 Tamara Myers 12 Anselmo-Merna 33-06.50 3 7 Jerrica Tietz 12 Bancroft-Rosalie 33-02.75 2 8 Jessica Deterding 11 Eustis-Farnam 33-01.25 1 9 Kaitlyn Berner 12 Leyton 32-11.25 10 Gabrielle Sullivan 11 Allen 32-11.00 11 Kristin Troyer 12 BDS 32-10.25 12 Shaylee Scranton 10 Sandhills/Thedford 32-10.00 13 Kaitlynn Sjuts 11 Humphrey St. Francis 32-07.75 14 Shawna Paitz 12 Ansley-Litchfield 32-07.50 15 Madison Horne 12 Exeter-Milligan 32-04.50 16 Jessie Straber 10 Creek Valley 32-03.50 17 Josie Cox 11 Maxwell 32-00.75 18 Briana McKay 10 Spalding Academy 31-11.75 19 Madison Van Housen 10 Hampton 31-11.50 20 TamiJo Marcellus 11 CWC 31-07.00 21 Tracy Blake 12 Maxwell 31-05.75 22 Rachel Kaup 10 Stuart 30-10.50 23 Haley Hays 11 Alma 30-09.25 24 Colby Cox 11 Hayes Center 30-03.00 25 Taylor Kizer 11 Overton 29-07.75
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Shayla Dockweiler 12 South Loup 5-05.00 10 2 Mariah Willey 10 Pawnee City 5-02.00 8 3 Addy Vinton 10 Mullen 5-02.00 6 4 Madison Hajek 10 Diller-Odell 5-02.00 5 5 Samantha Hays 9 Osceola 5-01.00 4 6 Sophie Mellema 10 Axtell 5-00.00 3 7T Jessie Straber 10 Creek Valley 4-10.00 1 7T Gabrielle Sullivan 11 Allen 4-10.00 1 7T Olivia tenBensel 11 Arapahoe 4-10.00 1 10 Rachel Stewart 10 North Central 4-10.00 11T MiKayla Rieken 9 Palmer 4-10.00 11T Taylor Vasa 12 Arthur County 4-10.00 11T Anna McLaughlin 11 Potter-Dix 4-10.00 11T Caitlyn Beed 9 Fullerton 4-10.00 11T Keri Bauer 9 Pleasanton 4-10.00 16 Josie Palmer 12 Brady 4-10.00 17 Brieanna James 12 Sumner-Eddyville-Miller 4-10.00 18 Jadyn Heckenlively 9 Alma 4-10.00 19 Jenna Heine 12 Wynot 4-08.00 20T Hailey Paxton 11 Stuart 4-08.00 20T Olivia Otte 9 Nebraska Lutheran 4-08.00 20T Regyn Hicks 11 Potter-Dix 4-08.00 20T Faith Simpson 9 Wauneta-Palisade 4-08.00 20T Sydney Parr 11 Silver Lake 4-08.00 25 TamiJo Marcellus 11 CWC 4-08.00 -- Tayler Klassen 10 Hampton NM -- Megan Grote 9 BDS NM
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Catherine Mick 11 BDS 12-03.00 10 Class D State & Meet Rec 2 Abby Collingham 12 High Plains Community 11-04.00 8 3 Sydney Siekman 12 Bertrand 10-04.00 6 4 Mollie Kaps 11 Bertrand 10-00.00 5 5 Michaela Jurjens 10 Brady 10-00.00 4 6T Hayley Beason 12 Wilcox-Hildreth 10-00.00 2.5 6T Tierney Casper 12 Heartland 10-00.00 2.5 8 Kaley Stokey 12 Sutherland 9-06.00 1 9 Mackenzie Wecker 12 St. Mary's 9-00.00 10T Kendra Kozisek 10 St. Mary's 8-06.00 10T Tiffany Hill 11 South Platte 8-06.00 10T Cheyenne Ostrander 11 Fullerton 8-06.00 13 Olivia Farwell 10 Pawnee City 8-06.00 14 Ryley Hicks 12 Potter-Dix 8-06.00 15 Courtney Bailey 11 Ansley-Litchfield 8-06.00 16T Payje Misegadis 9 Creek Valley 8-00.00 16T Payton Franklin 10 Potter-Dix 8-00.00 18 Elizabeth Magdanz 12 Falls City Sacred Heart 8-00.00 19 Cassie Caraway 9 Osceola 7-06.00 20 RaeAnn Heapy 9 Medicine Valley 7-00.00 21T Cassie Jorges 11 Elwood 7-00.00 21T Ashlee Morosic 11 Southwest 7-00.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Kelbie Lyon 12 Giltner 40-11.75 10 2 Addie Shaw 11 North Central 40-09.00 8 3 Cheyenne Wilken 12 Bertrand 39-09.75 6 4 Jazzy Eickhoff 12 Sterling 39-03.00 5 5 Emma Holz 11 Paxton 38-11.75 4 6 Jenna Habegger 12 Pawnee City 38-06.75 3 7 Kristine Edgren 10 Bertrand 37-11.00 2 8 Taylor Nichols 12 Pleasanton 37-01.75 1 9 Caitlin Hasenauer 10 Sutherland 36-11.00 10 Torissa Clausen 12 Wausa 36-10.50 11 Kersten Peters 12 Scribner-Snyder 36-07.25 12 Abby Coday 12 Howells-Dodge 36-05.50 13T Tara Callahan 10 Brady 36-02.25 13T Alexus Rozelle 10 Potter-Dix 36-02.25 15 Hannah Sugita 12 Heartland Lutheran 35-11.25 16 Kaitlin Howell 12 Morrill 35-07.50 17 Abby Werkmeister 12 Maywood 35-00.50 18 Tracy Chvala 11 St. Mary's 34-10.00 19 Grace White 10 Shelton 34-06.00 20 Audra Joyce 11 Giltner 34-05.00 21 Jaycee Fleming 10 North Central 33-10.00 22 Sydney Hupp 11 St. Mary's 33-05.25 23 Suzanne Ras 12 Bancroft-Rosalie 33-04.75 24 MaKenzie Peters 9 Heartland Lutheran 32-05.25 25 Kassandra Jorgensen 10 Medicine Valley 31-03.00
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading -0.4 M/S W) 1 Wynot 10:07.91 1 10 Cortney Arkfeld, 10, #295; Jenna Heine, 12, #297; Holly Lauer, 10, #299; Skylar Arkfeld, 10, #296 2 Lawrence-Nelson 10:10.99 1 8 Harlie Himmelberg, 11, #141; Alyssa Miller, 11, #144; Carlie Mazour, 12, #142; Molly McCartney, 10, #143 3 North Central 10:14.87 1 6 Megan Erickson, 9, #188; Caitlin Orton, 9, #190; Skylar Cosgrove, 9, #187; Lexy Heyden, 9, #189 4 Howells-Dodge 10:15.46 1 5 Chelsea Bayer, 10, #127; Haley Eikmeier, 10, #132; Samantha Brester, 10, #129; Tessa Brester, 10, #130 5 Stapleton 10:15.87 1 4 Shaylee Jones, 9, #272; Madison Kleewein, 9, #273; Tristan Haake, 10, #270; Natalie Jones, 11, #271 6 Friend 10:17.44 1 3 Raeleigh Menke, 9, #92; Samantha Due, 12, #90; Claire Kubicek, 9, #91; Sophie Niemeier, 11, #93 7 Giltner 10:23.07 1 2 Kaylee Rhoades, 10, #108; Kyla Wilson, 11, #110; Baily Craig, 12, #102; Reagan Janzen, 9, #104 8 St. Mary's 10:25.98 1 1 Hattie Blumenstock, 10, #305; Mackenzie Wecker, 12, #268; Logan Connot, 10, #262; Taylor Colman, 10, #261 9 Amherst 10:30.36 1 Emily Arnold, 9, #9; McCyla Mickelson, 10, #11; Mykayla Tincher, 10, #12; Courtney Martenson, 12, #10 10 Humphrey St. Francis 10:30.40 1 Logan Wemhoff, 9, #138; Riley Maple, 9, #135; Holly Podliska, 12, #136; Kayla Hamling, 10, #134 11 Medicine Valley 10:34.26 1 Bailey Anderson, 10, #167; Andie Chapman, 12, #168; Korinne Hansen, 10, #169; Courtney Russell, 11, #172 12 South Loup 10:48.53 1 Savannah Weverka, 10, #253; Jaden Lutz, 11, #247; Sandra Oliver, 10, #248; Bobbi Barnes, 11, #245 13 Elwood 10:52.78 1 Alyssa Bourbon, 12, #73; Tobie Carlberg, 11, #74; Morgan Hodgson, 12, #76; Aspen Sitorius, 9, #78 14 Fullerton 10:52.94 1 Halle Plumbtree, 10, #100; Kennedi DeMuth, 9, #97; Kaitlyn Conway, 10, #95; Kenna Swertzic, 9, #101 15 Overton 10:53.88 1 Taylor Kizer, 11, #201; Jayden Eby, 9, #200; Tori Anderson, 9, #198; Diana Perdomo, 9, #202 16 Crawford 11:03.08 1 Kalen Nedella, 10, #57; Sara Tweet, 12, #58; Alyssia Dane, 10, #54; Lacie Lietka, 12, #56
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.2 M/S NW) 1 Natalie Jones 11 Stapleton 12:03.92 1 10 2 Molly McCartney 10 Lawrence-Nelson 12:03.96 1 8 3 Elizabeth Cramer 12 Anselmo-Merna 12:07.65 1 6 4 Taylor Cockerill 10 Sterling 12:08.14 1 5 5 Kayla Minary 9 Maywood 12:08.35 1 4 6 Keri Bauer 9 Pleasanton 12:11.03 1 3 7 Lexy Heyden 9 North Central 12:15.08 1 2 8 Alyssa Fye 10 Randolph 12:17.66 1 1 9 Brittany Dose 12 Hampton 12:18.61 1 10 Alexis Oswald 11 Allen 12:32.24 1 11 Lacie Lietka 12 Crawford 12:40.20 1 12 Maddie Ramsay 10 Hyannis 12:46.98 1 13 Kaitlin Howard 12 Hayes Center 12:50.46 1 14 Joslyn Burke 12 Sutherland 12:54.61 1 15 Lauren Schmidt 12 Deshler 13:00.13 1 16 Emily Bergstrom 11 Wilcox-Hildreth 13:03.82 1 17 Isabel Zelasney 11 Osceola 13:05.07 1 18 Michaela Marcy 11 Loomis 13:30.46 1 19 Miranda Branek 9 Pawnee City 13:35.95 1 20 Amanda Ray 12 Riverside 13:39.42 1 21 Logan Wemhoff 9 Humphrey St. Francis 13:45.11 1 22 Paula Zakrzewski 11 St. Mary's 14:02.68 1 23 Maddison Schlosser 9 Minatare 14:07.45 1 -- Tiffany Dickau 9 Elwood DNS 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.4 M/S N) 1 Samantha Brester 10 Howells-Dodge 2:29.82 1 2 Caitlin Orton 9 North Central 2:30.27 1 3 Haley Eikmeier 10 Howells-Dodge 2:30.54 1 4 Emery Swan 9 Brady 2:30.98 1 5 Alexis Oswald 11 Allen 2:31.70 1 6 Tayler Klassen 10 Hampton 2:33.63 1 7 Shaylee Jones 9 Stapleton 2:34.18 1 8 Emily Wiegert 10 Heartland Lutheran 2:34.28 1 9 Kaylee Rhoades 10 Giltner 2:34.92 1 10 Morgan Hoatson 9 Sutherland 2:36.06 1 11 Jayden Eby 9 Overton 2:37.87 1 12 Taylor Kizer 11 Overton 2:48.20 1 Section #2 (wind reading +0.4 M/S N) 1 Holly Podliska 12 Humphrey St. Francis 2:20.61 2 2 Cortney Arkfeld 10 Wynot 2:21.83 2 3 Jaden Lutz 11 South Loup 2:27.90 2 4 Harlie Himmelberg 11 Lawrence-Nelson 2:28.39 2 5 Kaitlyn Berner 12 Leyton 2:28.85 2 6 Harlee Fischer 10 Stuart 2:31.16 2 7 Claire Kubicek 9 Friend 2:31.64 2 8 Kalen Nedella 10 Crawford 2:33.01 2 9 Taylor Cockerill 10 Sterling 2:34.65 2 10 Jessica Deterding 11 Eustis-Farnam 2:37.15 2 11 Tayler Blume 11 Hitchcock County 2:38.12 2 -- Alejandra Vergara-Kersenbrock 12 St. Mary's DNS 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Holly Podliska 12 Humphrey St. Francis 2:20.61 2 10 2 Cortney Arkfeld 10 Wynot 2:21.83 2 8 3 Jaden Lutz 11 South Loup 2:27.90 2 6 4 Harlie Himmelberg 11 Lawrence-Nelson 2:28.39 2 5 5 Kaitlyn Berner 12 Leyton 2:28.85 2 4 6 Samantha Brester 10 Howells-Dodge 2:29.82 1 3 7 Caitlin Orton 9 North Central 2:30.27 1 2 8 Haley Eikmeier 10 Howells-Dodge 2:30.54 1 1 9 Emery Swan 9 Brady 2:30.98 1 10 Harlee Fischer 10 Stuart 2:31.16 2 11 Claire Kubicek 9 Friend 2:31.64 2 12 Alexis Oswald 11 Allen 2:31.70 1 13 Kalen Nedella 10 Crawford 2:33.01 2 14 Tayler Klassen 10 Hampton 2:33.63 1 15 Shaylee Jones 9 Stapleton 2:34.18 1 16 Emily Wiegert 10 Heartland Lutheran 2:34.28 1 17 Taylor Cockerill 10 Sterling 2:34.65 2 18 Kaylee Rhoades 10 Giltner 2:34.92 1 19 Morgan Hoatson 9 Sutherland 2:36.06 1 20 Jessica Deterding 11 Eustis-Farnam 2:37.15 2 21 Jayden Eby 9 Overton 2:37.87 1 22 Tayler Blume 11 Hitchcock County 2:38.12 2 23 Taylor Kizer 11 Overton 2:48.20 1 -- Alejandra Vergara-Kersenbrock 12 St. Mary's DNS 2
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +2.1 M/S N) 1 Maxwell 52.51 1 Sydney Mullin, 9, #163; Bailee Keller, 12, #162; Josie Cox, 11, #161; Tracy Blake, 12, #160 2 Allen 52.52 1 Lindsey Sullivan, 12, #6; Cortney Reuter, 12, #3; Gabrielle Sullivan, 11, #5; Briana Hingst, 9, #1 3 Howells-Dodge 53.16 1 Kalli Brester, 10, #128; Elizabeth Sindelar, 10, #133; Tessa Brester, 10, #130; Morgan Baumert, 12, #126 4 South Loup 53.31 1 Haley Reed, 11, #250; Madison Reed, 9, #251; Olivia Paulsen, 10, #249; Jaden Lutz, 11, #247 5 Ansley-Litchfield 53.57 1 Taylor Henry, 10, #16; Shawna Paitz, 12, #18; Sarah Lewis, 9, #17; Kayla Reynolds, 12, #19 6 Morrill 53.59 1 Leanne Sherrod, 11, #178; Tarin Stefani, 9, #179; Jessica Harvey, 10, #175; Shalyn Lackey, 10, #177 7 Elwood 53.89 1 Aspen Sitorius, 9, #78; Tobie Carlberg, 11, #74; Alyssa Bourbon, 12, #73; Morgan Hodgson, 12, #76 8 CWC 54.50 1 Marissa Koenig, 12, #62; Meagan Carr, 12, #61; TamiJo Marcellus, 11, #64; Jacie Laetsch, 10, #63 Section #2 (wind reading +1.2 M/S NW) 1 Axtell 51.02 2 Kit Wells, 12, #28; Regan Miller, 10, #26; Hannah Kring, 12, #24; Shyla Smith, 11, #27 2 Riverside 51.58 2 Madalynn Haschke, 11, #234; Kalie Bloom, 10, #233; Molly Berger, 11, #232; Karen Schmeits, 11, #236 3 Elm Creek 51.88 2 Sage Martin, 11, #71; Claire Cornell, 9, #69; Shelby Ferguson, 12, #70; Azia Ourada, 9, #72 4 Brady 52.20 2 Michaela Jurjens, 10, #45; Autumn Hild, 12, #44; Emery Swan, 9, #48; Shaylin McClellen, 12, #46 5 Lourdes Central Catholic 52.22 2 Katherine Young, 12, #155; Ariel Stuhr, 12, #154; Katherine O'Neil, 12, #153; Laura Box, 10, #152 6 Stuart 52.29 2 Hailey Paxton, 11, #278; Rachel Kaup, 10, #277; Harlee Fischer, 10, #276; Monique Schafer, 11, #279 7 Cedar Bluffs 52.67 2 Maddison Roumph, 10, #51; Kylie Lineberry, 10, #50; Mandi Stansberry, 11, #52; McKayla Hanson, 10, #49 -- Giltner DNF 2 Reagan Janzen, 9, #104; Jordan Hansen, 9, #103; Reagan Smith, 9, #109; Alexa Preissler, 9, #107 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Axtell 51.02 10 2 Riverside 51.58 8 3 Elm Creek 51.88 6 4 Brady 52.20 5 5 Lourdes Central Catholic 52.22 4 6 Stuart 52.29 3 7 Maxwell 52.51 2 8 Allen 52.52 1 9 Cedar Bluffs 52.67 10 Howells-Dodge 53.16 11 South Loup 53.31 12 Ansley-Litchfield 53.57 13 Morrill 53.59 14 Elwood 53.89 15 CWC 54.50 -- Giltner DNF
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.3 M/S W) 1 Catherine Mick 11 BDS 15.58 1 Q 2 Maitlyn Thomsen 12 Exeter-Milligan 16.17 1 q 3 Hannah Kring 12 Axtell 16.27 1 q 4 Addy Vinton 10 Mullen 16.32 1 q 5 Rachel Stewart 10 North Central 16.92 1 6 Faith Simpson 9 Wauneta-Palisade 17.42 1 7 Kaylee Boyle 9 Scribner-Snyder 17.51 1 8 Jamie Nikodym 12 Red Cloud 17.75 1 Heat #2 (wind reading -0.5 M/S SW) 1 Skylar Hadley 9 Loomis 15.70 2 Q 2 Ariel Stuhr 12 Lourdes Central Catholic 16.27 2 q 3 Triston Stoppkotte 11 Shelton 16.73 2 4 Cortney Reuter 12 Allen 16.81 2 5 Shawna Paitz 12 Ansley-Litchfield 16.97 2 6 Kaylea Watson 12 Arapahoe 17.06 2 7 Shaela Jenkins 12 Leyton 18.42 2 -- Megan Carraher 11 Spalding Academy DNS 2 Heat #3 (wind reading +0.3 M/S W) 1 Mariah Willey 10 Pawnee City 15.56 3 Q 2 Kaley Stokey 12 Sutherland 16.41 3 q 3 Lydia Fry 12 Ewing 16.45 3 4 Brieanna James 12 Sumner-Eddyville-Miller 16.62 3 5 Macy Gustafson 10 Osceola 16.96 3 6 Kaylen Smith 11 Allen 17.38 3 7 Kayla Rother 10 Central Valley 17.54 3 8 Payton Franklin 10 Potter-Dix 18.37 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Mariah Willey 10 Pawnee City 15.56 3 Q 1 Catherine Mick 11 BDS 15.58 1 Q 1 Skylar Hadley 9 Loomis 15.70 2 Q 2 Maitlyn Thomsen 12 Exeter-Milligan 16.17 1 q 2 Ariel Stuhr 12 Lourdes Central Catholic 16.27 2 q 3 Hannah Kring 12 Axtell 16.27 1 q 4 Addy Vinton 10 Mullen 16.32 1 q 2 Kaley Stokey 12 Sutherland 16.41 3 q 3 Lydia Fry 12 Ewing 16.45 3 4 Brieanna James 12 Sumner-Eddyville-Miller 16.62 3 3 Triston Stoppkotte 11 Shelton 16.73 2 4 Cortney Reuter 12 Allen 16.81 2 5 Rachel Stewart 10 North Central 16.92 1 5 Macy Gustafson 10 Osceola 16.96 3 5 Shawna Paitz 12 Ansley-Litchfield 16.97 2 6 Kaylea Watson 12 Arapahoe 17.06 2 6 Kaylen Smith 11 Allen 17.38 3 6 Faith Simpson 9 Wauneta-Palisade 17.42 1 7 Kaylee Boyle 9 Scribner-Snyder 17.51 1 7 Kayla Rother 10 Central Valley 17.54 3 8 Jamie Nikodym 12 Red Cloud 17.75 1 8 Payton Franklin 10 Potter-Dix 18.37 3 7 Shaela Jenkins 12 Leyton 18.42 2 -- Megan Carraher 11 Spalding Academy DNS 2 CLASS D GIRLS 100M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:00 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Addy Vinton 10 Mullen 4th/16.32 184 1 2 Ariel Stuhr 12 Lourdes Central Catholic 2nd/16.27 154 1 3 Skylar Hadley 9 Loomis 1st/15.70 150 1 4 Mariah Willey 10 Pawnee City 1st/15.56 212 1 5 Catherine Mick 11 BDS 1st/15.58 34 1 6 Maitlyn Thomsen 12 Exeter-Milligan 2nd/16.17 86 1 7 Hannah Kring 12 Axtell 3rd/16.27 24 1 8 Kaley Stokey 12 Sutherland 2nd/16.41 286 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +2.1 M/S N) 1 Catherine Mick 11 BDS 15.35 1 10 2 Mariah Willey 10 Pawnee City 15.38 1 8 3 Skylar Hadley 9 Loomis 15.69 1 6 4 Addy Vinton 10 Mullen 16.02 1 5 5 Maitlyn Thomsen 12 Exeter-Milligan 16.33 1 4 6 Hannah Kring 12 Axtell 16.44 1 3 7 Ariel Stuhr 12 Lourdes Central Catholic 16.90 1 2 8 Kaley Stokey 12 Sutherland 18.89 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading -0.2 M/S W) 1 Regan Miller 10 Axtell 12.61 1 Q 2 Claire Cornell 9 Elm Creek 12.94 1 q 3 Maddison Roumph 10 Cedar Bluffs 12.98 1 q 4 Molly Berger 11 Riverside 13.11 1 q 5 Mariah Willey 10 Pawnee City 13.26 1 6 Lesley Towery 12 Wauneta-Palisade 13.39 1 7 Alayna Whipple 9 Arapahoe 13.46 1 Heat #2 (wind reading -0.5 M/S SW) 1 Karen Schmeits 11 Riverside 12.75 2 Q 2 Mandi Stansberry 11 Cedar Bluffs 12.94 2 q 3 Elizabeth Sindelar 10 Howells-Dodge 13.15 2 4 Shayla Dockweiler 12 South Loup 13.33 2 5 Lindsey Sullivan 12 Allen 13.36 2 6 Maru Ruiz 10 Dorchester 13.39 2 7 Tracy Blake 12 Maxwell 13.64 2 8 Jessica Harvey 10 Morrill 13.79 2 Heat #3 (wind reading +0.1 M/S W) 1 Jordan Hansen 9 Giltner 12.57 3 Q 2 Whitney Steckel 10 Twin Loup 12.98 3 q 3 Bryttnee Lemmon 11 Crawford 13.18 3 4 Jessica Lovitt 12 Mullen 13.30 3 5 Bridget Schneider 12 St. Mary's 13.34 3 6 Larissa Flattich 10 Randolph 13.38 3 7 Tierney Casper 12 Heartland 13.50 3 8 Jacie Laetsch 10 CWC 13.75 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Jordan Hansen 9 Giltner 12.57 3 Q 1 Regan Miller 10 Axtell 12.61 1 Q 1 Karen Schmeits 11 Riverside 12.75 2 Q 2 Mandi Stansberry 11 Cedar Bluffs 12.94 2 q 2 Claire Cornell 9 Elm Creek 12.94 1 q 2 Whitney Steckel 10 Twin Loup 12.98 3 q 3 Maddison Roumph 10 Cedar Bluffs 12.98 1 q 4 Molly Berger 11 Riverside 13.11 1 q 3 Elizabeth Sindelar 10 Howells-Dodge 13.15 2 3 Bryttnee Lemmon 11 Crawford 13.18 3 5 Mariah Willey 10 Pawnee City 13.26 1 4 Jessica Lovitt 12 Mullen 13.30 3 4 Shayla Dockweiler 12 South Loup 13.33 2 5 Bridget Schneider 12 St. Mary's 13.34 3 5 Lindsey Sullivan 12 Allen 13.36 2 6 Larissa Flattich 10 Randolph 13.38 3 6 Lesley Towery 12 Wauneta-Palisade 13.39 1 6 Maru Ruiz 10 Dorchester 13.39 2 7 Alayna Whipple 9 Arapahoe 13.46 1 7 Tierney Casper 12 Heartland 13.50 3 7 Tracy Blake 12 Maxwell 13.64 2 8 Jacie Laetsch 10 CWC 13.75 3 8 Jessica Harvey 10 Morrill 13.79 2 CLASS D GIRLS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Maddison Roumph 10 Cedar Bluffs 3rd/12.98 51 1 2 Claire Cornell 9 Elm Creek 2nd/12.94 69 1 3 Karen Schmeits 11 Riverside 1st/12.75 236 1 4 Jordan Hansen 9 Giltner 1st/12.57 103 1 5 Regan Miller 10 Axtell 1st/12.61 26 1 6 Mandi Stansberry 11 Cedar Bluffs 2nd/12.94 52 1 7 Whitney Steckel 10 Twin Loup 2nd/12.98 287 1 8 Molly Berger 11 Riverside 4th/13.11 232 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +2.3 M/S NE) 1 Jordan Hansen 9 Giltner 12.42 1 10 2 Regan Miller 10 Axtell 12.61 1 8 3 Karen Schmeits 11 Riverside 12.66 1 6 4 Mandi Stansberry 11 Cedar Bluffs 12.97 1 5 5 Maddison Roumph 10 Cedar Bluffs 13.01 1 4 6 Whitney Steckel 10 Twin Loup 13.015 1 3 7 Molly Berger 11 Riverside 13.020 1 2 8 Claire Cornell 9 Elm Creek 13.06 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.3 M/S N) 1 Harlee Fischer 10 Stuart 1:00.06 1 Q 2 Michaela Cunningham 10 Fullerton 1:00.72 1 q 3 Laura Box 10 Lourdes Central Catholic 1:01.25 1 q 4 Taylor Quiring 9 Heartland 1:01.51 1 5 Lesley Towery 12 Wauneta-Palisade 1:01.78 1 6 Samantha Brester 10 Howells-Dodge 1:01.96 1 7 Meagan Carr 12 CWC 1:03.42 1 8 Kalen Nedella 10 Crawford 1:05.36 1 Heat #2 (wind reading +0.9 M/S N) 1 Kaitlynn Wiese-Hunt 11 Mead 1:00.62 2 Q 2 Holly Podliska 12 Humphrey St. Francis 1:00.86 2 q 3 Shelby Hundley 12 Pawnee City 1:02.22 2 4 Maria Ockinga 10 Red Cloud 1:02.28 2 5 Rachel Kaup 10 Stuart 1:03.16 2 6 Jessica Deterding 11 Eustis-Farnam 1:03.94 2 7 Hannah Kring 12 Axtell 1:05.23 2 8 Margaret May 10 Wallace 1:05.32 2 Heat #3 (wind reading +0.5 M/S NW) 1 Cortney Arkfeld 10 Wynot 59.21 3 Q 2 Kayla Stubbs 10 Pleasanton 1:00.83 3 q 3 Emery Swan 9 Brady 1:00.86 3 q 4 Shyla Smith 11 Axtell 1:03.15 3 5 Bryttnee Lemmon 11 Crawford 1:03.24 3 6 Kaylie Carlyle 11 Paxton 1:03.72 3 7 Briana McKay 10 Spalding Academy 1:04.48 3 8 Brianne Haskell 11 Lyons-Decatur Northeast 1:06.16 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Cortney Arkfeld 10 Wynot 59.21 3 Q 1 Harlee Fischer 10 Stuart 1:00.06 1 Q 1 Kaitlynn Wiese-Hunt 11 Mead 1:00.62 2 Q 2 Michaela Cunningham 10 Fullerton 1:00.72 1 q 2 Kayla Stubbs 10 Pleasanton 1:00.83 3 q 2 Holly Podliska 12 Humphrey St. Francis 1:00.86 2 q 3 Emery Swan 9 Brady 1:00.86 3 q 3 Laura Box 10 Lourdes Central Catholic 1:01.25 1 q 4 Taylor Quiring 9 Heartland 1:01.51 1 5 Lesley Towery 12 Wauneta-Palisade 1:01.78 1 6 Samantha Brester 10 Howells-Dodge 1:01.96 1 3 Shelby Hundley 12 Pawnee City 1:02.22 2 4 Maria Ockinga 10 Red Cloud 1:02.28 2 4 Shyla Smith 11 Axtell 1:03.15 3 5 Rachel Kaup 10 Stuart 1:03.16 2 5 Bryttnee Lemmon 11 Crawford 1:03.24 3 7 Meagan Carr 12 CWC 1:03.42 1 6 Kaylie Carlyle 11 Paxton 1:03.72 3 6 Jessica Deterding 11 Eustis-Farnam 1:03.94 2 7 Briana McKay 10 Spalding Academy 1:04.48 3 7 Hannah Kring 12 Axtell 1:05.23 2 8 Margaret May 10 Wallace 1:05.32 2 8 Kalen Nedella 10 Crawford 1:05.36 1 8 Brianne Haskell 11 Lyons-Decatur Northeast 1:06.16 3 CLASS D GIRLS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Emery Swan 9 Brady 3rd/1:00.86 48 1 2 Kayla Stubbs 10 Pleasanton 2nd/1:00.83 219 1 3 Kaitlynn Wiese-Hunt 11 Mead 1st/1:00.62 166 1 4 Cortney Arkfeld 10 Wynot 1st/59.21 295 1 5 Harlee Fischer 10 Stuart 1st/1:00.06 276 1 6 Michaela Cunningham 10 Fullerton 2nd/1:00.72 96 1 7 Holly Podliska 12 Humphrey St. Francis 2nd/1:00.86 136 1 8 Laura Box 10 Lourdes Central Catholic 3rd/1:01.25 152 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.9 M/S NW) 1 Cortney Arkfeld 10 Wynot 59.18 1 10 2 Kaitlynn Wiese-Hunt 11 Mead 1:00.10 1 8 3 Holly Podliska 12 Humphrey St. Francis 1:00.43 1 6 4 Michaela Cunningham 10 Fullerton 1:00.78 1 5 5 Laura Box 10 Lourdes Central Catholic 1:00.89 1 4 6 Emery Swan 9 Brady 1:00.99 1 3 7 Kayla Stubbs 10 Pleasanton 1:01.02 1 2 8 Harlee Fischer 10 Stuart 1:03.30 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +1.0 M/S N) 1 Molly McCartney 10 Lawrence-Nelson 5:28.76 1 10 2 Kayla Minary 9 Maywood 5:36.38 1 8 3 Natalie Jones 11 Stapleton 5:37.45 1 6 4 Claire Kubicek 9 Friend 5:37.75 1 5 5 Elizabeth Cramer 12 Anselmo-Merna 5:39.15 1 4 6 Alyssa Fye 10 Randolph 5:40.78 1 3 7 Keri Bauer 9 Pleasanton 5:43.62 1 2 8 Lexy Heyden 9 North Central 5:44.27 1 1 9 Brittany Quiring 9 Heartland 5:44.37 1 10 Brittany Dose 12 Hampton 5:45.10 1 11 Lauren Schmidt 12 Deshler 5:46.06 1 12 Lacie Lietka 12 Crawford 5:48.33 1 13 Kennedi DeMuth 9 Fullerton 5:48.99 1 14 Michaela Marcy 11 Loomis 5:50.55 1 15 Anna Ewart 9 Nebraska Lutheran 5:52.87 1 16 Callie Finn 10 Winside 5:53.82 1 17 Morgan Hoatson 9 Sutherland 5:54.67 1 18 Kaitlin Howard 12 Hayes Center 5:58.90 1 19 Jayden Eby 9 Overton 6:03.36 1 20 Isabel Zelasney 11 Osceola 6:05.71 1 21 Taylor Cockerill 10 Sterling 6:14.82 1 22 Franki Doty 10 Minatare 6:21.56 1 -- Alejandra Vergara-Kersenbrock 12 St. Mary's DNS 1 -- Tiffany Dickau 9 Elwood DNS 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.8 M/S NE) 1 Catherine Mick 11 BDS 46.28 1 Q 2 Alexa Preissler 9 Giltner 48.54 1 q 3 Lydia Fry 12 Ewing 48.57 1 q 4 Laura Box 10 Lourdes Central Catholic 48.90 1 5 Shelby Hundley 12 Pawnee City 49.21 1 6 Alicia Pierce 11 Sumner-Eddyville-Miller 51.21 1 7 Josephine Terry 11 Shelton 51.49 1 8 Addy Vinton 10 Mullen 51.83 1 Heat #2 (wind reading +1.1 M/S N) 1 Madison Van Housen 10 Hampton 47.99 2 Q 2 Traci Cooley 11 Mullen 49.40 2 3 Alyssa Bourbon 12 Elwood 49.58 2 4 Katlynn Kling 12 Sioux County 49.66 2 5 Kaylea Watson 12 Arapahoe 49.69 2 6 Kaylee Boyle 9 Scribner-Snyder 50.62 2 7 Kaylen Smith 11 Allen 50.80 2 8 Kalie Bloom 10 Riverside 51.10 2 Heat #3 (wind reading +1.4 M/S N) 1 Skylar Hadley 9 Loomis 46.55 3 Q 2 Michaela Jurjens 10 Brady 48.01 3 q 3 Rachel Stewart 10 North Central 48.28 3 q 4 Cortney Reuter 12 Allen 48.66 3 q 5 Alexa Berry 11 Bertrand 50.63 3 6 Angela Johnson 9 Sioux County 52.66 3 7 Kenady Kuhnel 11 Osceola 52.92 3 -- Megan Carraher 11 Spalding Academy DNF 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Catherine Mick 11 BDS 46.28 1 Q 1 Skylar Hadley 9 Loomis 46.55 3 Q 1 Madison Van Housen 10 Hampton 47.99 2 Q 2 Michaela Jurjens 10 Brady 48.01 3 q 3 Rachel Stewart 10 North Central 48.28 3 q 2 Alexa Preissler 9 Giltner 48.54 1 q 3 Lydia Fry 12 Ewing 48.57 1 q 4 Cortney Reuter 12 Allen 48.66 3 q 4 Laura Box 10 Lourdes Central Catholic 48.90 1 5 Shelby Hundley 12 Pawnee City 49.21 1 2 Traci Cooley 11 Mullen 49.40 2 3 Alyssa Bourbon 12 Elwood 49.58 2 4 Katlynn Kling 12 Sioux County 49.66 2 5 Kaylea Watson 12 Arapahoe 49.69 2 6 Kaylee Boyle 9 Scribner-Snyder 50.62 2 5 Alexa Berry 11 Bertrand 50.63 3 7 Kaylen Smith 11 Allen 50.80 2 8 Kalie Bloom 10 Riverside 51.10 2 6 Alicia Pierce 11 Sumner-Eddyville-Miller 51.21 1 7 Josephine Terry 11 Shelton 51.49 1 8 Addy Vinton 10 Mullen 51.83 1 6 Angela Johnson 9 Sioux County 52.66 3 7 Kenady Kuhnel 11 Osceola 52.92 3 -- Megan Carraher 11 Spalding Academy DNF 3 CLASS D GIRLS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 2:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Lydia Fry 12 Ewing 3rd/48.57 80 1 2 Rachel Stewart 10 North Central 3rd/48.28 192 1 3 Madison Van Housen 10 Hampton 1st/47.99 114 1 4 Catherine Mick 11 BDS 1st/46.28 34 1 5 Skylar Hadley 9 Loomis 1st/46.55 150 1 6 Michaela Jurjens 10 Brady 2nd/48.01 45 1 7 Alexa Preissler 9 Giltner 2nd/48.54 107 1 8 Cortney Reuter 12 Allen 4th/48.66 3 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.3 M/S NW) 1 Catherine Mick 11 BDS 45.39 1 10 2 Skylar Hadley 9 Loomis 46.54 1 8 3 Rachel Stewart 10 North Central 47.58 1 6 4 Madison Van Housen 10 Hampton 48.21 1 5 5 Alexa Preissler 9 Giltner 48.29 1 4 6 Lydia Fry 12 Ewing 49.18 1 3 7 Cortney Reuter 12 Allen 49.89 1 2 8 Michaela Jurjens 10 Brady 51.58 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +1.3 M/S N) 1 Karen Schmeits 11 Riverside 26.34 1 Q 2 Mandi Stansberry 11 Cedar Bluffs 26.76 1 q 3 Claire Cornell 9 Elm Creek 26.86 1 q 4 Michaela Cunningham 10 Fullerton 27.37 1 q 5 Lesley Towery 12 Wauneta-Palisade 27.49 1 6 Lindsey Sullivan 12 Allen 27.70 1 7 Kayla Reynolds 12 Ansley-Litchfield 28.37 1 8 Lydia Gyhra 10 Pawnee City 28.65 1 Heat #2 (wind reading +1.6 M/S N) 1 Jordan Hansen 9 Giltner 26.03 2 Q 2 Regan Miller 10 Axtell 26.20 2 q 3 Elizabeth Sindelar 10 Howells-Dodge 26.72 2 q 4 Bryttnee Lemmon 11 Crawford 27.44 2 5 Macy Peregrine 11 Fullerton 27.49 2 6 Maru Ruiz 10 Dorchester 27.84 2 7 Larissa Flattich 10 Randolph 28.10 2 8 Bridget Schneider 12 St. Mary's 28.18 2 Heat #3 (wind reading +0.4 M/S N) 1 Kaitlynn Wiese-Hunt 11 Mead 26.74 3 Q 2 Shayla Dockweiler 12 South Loup 27.43 3 3 Tierney Casper 12 Heartland 27.67 3 4 Morgan Rice 10 Mullen 27.94 3 5 Meagan Carr 12 CWC 28.05 3 6 Sydney Mullin 9 Maxwell 28.06 3 7 Alayna Whipple 9 Arapahoe 28.09 3 8 Shalyn Lackey 10 Morrill 29.18 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Jordan Hansen 9 Giltner 26.03 2 Q 2 Regan Miller 10 Axtell 26.20 2 q 1 Karen Schmeits 11 Riverside 26.34 1 Q 3 Elizabeth Sindelar 10 Howells-Dodge 26.72 2 q 1 Kaitlynn Wiese-Hunt 11 Mead 26.74 3 Q 2 Mandi Stansberry 11 Cedar Bluffs 26.76 1 q 3 Claire Cornell 9 Elm Creek 26.86 1 q 4 Michaela Cunningham 10 Fullerton 27.37 1 q 2 Shayla Dockweiler 12 South Loup 27.43 3 4 Bryttnee Lemmon 11 Crawford 27.44 2 5 Macy Peregrine 11 Fullerton 27.49 2 5 Lesley Towery 12 Wauneta-Palisade 27.49 1 3 Tierney Casper 12 Heartland 27.67 3 6 Lindsey Sullivan 12 Allen 27.70 1 6 Maru Ruiz 10 Dorchester 27.84 2 4 Morgan Rice 10 Mullen 27.94 3 5 Meagan Carr 12 CWC 28.05 3 6 Sydney Mullin 9 Maxwell 28.06 3 7 Alayna Whipple 9 Arapahoe 28.09 3 7 Larissa Flattich 10 Randolph 28.10 2 8 Bridget Schneider 12 St. Mary's 28.18 2 7 Kayla Reynolds 12 Ansley-Litchfield 28.37 1 8 Lydia Gyhra 10 Pawnee City 28.65 1 8 Shalyn Lackey 10 Morrill 29.18 3 CLASS D GIRLS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Claire Cornell 9 Elm Creek 3rd/26.86 69 1 2 Kaitlynn Wiese-Hunt 11 Mead 1st/26.74 166 1 3 Karen Schmeits 11 Riverside 1st/26.34 236 1 4 Jordan Hansen 9 Giltner 1st/26.03 103 1 5 Regan Miller 10 Axtell 2nd/26.20 26 1 6 Elizabeth Sindelar 10 Howells-Dodge 3rd/26.72 133 1 7 Mandi Stansberry 11 Cedar Bluffs 2nd/26.76 52 1 8 Michaela Cunningham 10 Fullerton 4th/27.37 96 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.5 M/S N) 1 Jordan Hansen 9 Giltner 26.23 1 10 2 Regan Miller 10 Axtell 26.47 1 8 3 Karen Schmeits 11 Riverside 26.50 1 6 4 Mandi Stansberry 11 Cedar Bluffs 26.66 1 5 5 Kaitlynn Wiese-Hunt 11 Mead 26.80 1 4 6 Elizabeth Sindelar 10 Howells-Dodge 27.02 1 3 7 Claire Cornell 9 Elm Creek 27.12 1 2 8 Michaela Cunningham 10 Fullerton 27.28 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 (wind reading +0.4 M/S N) 1 Stuart 4:15.49 1 Hailey Paxton, 11, #278; Monique Schafer, 11, #279; Rachel Kaup, 10, #277; Harlee Fischer, 10, #276 2 Axtell 4:15.99 1 Shyla Smith, 11, #27; Hannah Kring, 12, #24; Kit Wells, 12, #28; Regan Miller, 10, #26 3 Elwood 4:16.50 1 Alyssa Bourbon, 12, #73; Morgan Hodgson, 12, #76; Aspen Sitorius, 9, #78; Tobie Carlberg, 11, #74 4 Howells-Dodge 4:17.32 1 Haley Eikmeier, 10, #132; Kalli Brester, 10, #128; Tessa Brester, 10, #130; Samantha Brester, 10, #129 5 St. Mary's 4:19.03 1 Bridget Schneider, 12, #266; Breanna Hedstrom, 10, #263; Mackenzie Wecker, 12, #268; Taylor Colman, 10, #261 6 Pawnee City 4:19.56 1 Aeden Gyhra, 9, #207; Lydia Gyhra, 10, #208; Sabre Menninga, 10, #211; Shelby Hundley, 12, #210 7 Mullen 4:20.23 1 Traci Cooley, 11, #181; Emily Boyer, 10, #180; Morgan Rice, 10, #183; Addy Vinton, 10, #184 8 Potter-Dix 4:24.36 1 Savannah Shaw, 11, #226; Payge Hoffman, 9, #223; Trinity Langley, 9, #0; Regyn Hicks, 11, #221 Section #2 (wind reading +0.1 M/S W) 1 Fullerton 4:05.47 2 Kenna Swertzic, 9, #101; Macy Peregrine, 11, #99; Michaela Cunningham, 10, #96; Cheyenne Ostrander, 11, #98 2 Wynot 4:05.75 2 Jenna Heine, 12, #297; Carissa Kuchta, 10, #298; Skylar Arkfeld, 10, #296; Cortney Arkfeld, 10, #295 3 Spalding Academy 4:15.58 2 Katharyn Hartley, 10, #258; Megan Carraher, 11, #256; Madeline Esch, 10, #257; Briana McKay, 10, #259 4 Giltner 4:16.73 2 Jordan Hansen, 9, #103; Kaylee Rhoades, 10, #108; Alexa Preissler, 9, #107; Reagan Janzen, 9, #104 5 BDS 4:18.17 2 Kristin Troyer, 12, #36; Tristen Mosier, 11, #35; Courtney Kamler, 10, #33; Catherine Mick, 11, #34 6 Exeter-Milligan 4:18.93 2 Amber Pribyl, 12, #84; Kelsey Bigelow, 9, #82; Marietta Purtschert, 12, #85; Maitlyn Thomsen, 12, #86 7 Pleasanton 4:19.99 2 Autumn Pritchard, 10, #218; Amanda Baillie, 11, #215; Keri Bauer, 9, #216; Kayla Stubbs, 10, #219 8 Leyton 4:23.31 2 Kaitlyn Berner, 12, #145; Kristine Barnett, 11, #0; Jessica Houk, 11, #146; Cheyenne Nickel, 10, #149 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Fullerton 4:05.47 10 2 Wynot 4:05.75 8 3 Stuart 4:15.49 6 4 Spalding Academy 4:15.58 5 5 Axtell 4:15.99 4 6 Elwood 4:16.50 3 7 Giltner 4:16.73 2 8 Howells-Dodge 4:17.32 1 9 BDS 4:18.17 10 Exeter-Milligan 4:18.93 11 St. Mary's 4:19.03 12 Pawnee City 4:19.56 13 Pleasanton 4:19.99 14 Mullen 4:20.23 15 Leyton 4:23.31 16 Potter-Dix 4:24.36