This page was last updated on May 24, 2014 at 7:06pm EDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | Crofton | 47.000 |
2. | Kearney Catholic | 34.000 |
3. | North Bend Central | 33.000 |
4. | Bayard | 32.000 |
5. | Ord | 31.000 |
6. | Superior | 30.000 |
7. | Oakland-Craig | 28.000 |
8. | Stanton | 28.000 |
9. | Laurel-Concord-Coleridge | 27.500 |
10. | Sutton | 27.000 |
11. | Doniphan-Trumbull | 25.000 |
12. | Ravenna | 22.000 |
13. | Wood River | 21.000 |
14. | Dundy County-Stratton | 19.000 |
15. | Chase County | 19.000 |
16. | Nebraska Christian | 18.000 |
17. | Wisner-Pilger | 18.000 |
18. | Wilber-Clatonia | 18.000 |
19. | Norfolk Catholic | 17.000 |
20. | Grand Island Central Catholic | 16.500 |
21. | Ainsworth | 16.000 |
22. | Southern | 13.000 |
23. | Sandy Creek | 12.000 |
24. | Palmyra | 12.000 |
25. | Hastings St. Cecilia | 12.000 |
26. | Humphrey/Lindsay Holy Family | 11.000 |
27. | Arapahoe | 9.000 |
28. | Pender | 9.000 |
29. | Malcolm | 8.000 |
30. | Franklin | 6.000 |
31. | St. Paul | 5.000 |
32. | North Platte St. Patrick's | 5.000 |
33. | Ponca | 4.000 |
34. | Lutheran High Northeast | 4.000 |
35. | Conestoga | 4.000 |
36. | Tekamah-Herman | 4.000 |
37. | Aquinas Catholic | 4.000 |
38. | Omaha Christian Academy | 4.000 |
39. | Raymond Central | 3.000 |
40. | Twin River | 2.000 |
41. | Tri County | 2.000 |
42. | Cambridge | 2.000 |
43. | Centennial | 2.000 |
44. | Arcadia-Loup City | 1.000 |
45. | Omaha Brownell-Talbot | 1.000 |
46. | Archbishop Bergan | 1.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Alexandra Meyer 12 Superior 155-00.00 10 2 Shandan Platt 12 Ainsworth 133-05.00 8 3 Kaylee Jensen 12 Humphrey/Lindsay Holy Family 130-01.00 6 4 Maria Wortmann 11 Crofton 126-09.00 5 5 Maggie Fillipi 12 Pender 123-02.00 4 6 McKenna Rezny 9 Wilber-Clatonia 123-00.00 3 7 Samantha Dirkschneider 11 North Bend Central 121-03.00 2 8 Samantha Liermann 12 Wisner-Pilger 120-02.00 1 9 Emma Benton 11 Grand Island Central Catholic 119-10.00 10 Sabrina Luttig 10 Arlington 119-06.00 11 Erin Gross 12 Tekamah-Herman 114-07.00 12 Leah Meyer 10 Superior 114-06.00 13 Aimee Hass 11 Bridgeport 114-00.00 14 Jennifer Beans 9 Kearney Catholic 112-05.00 15 Sarah Morton 12 Conestoga 102-04.00 16 Jami Hillman 12 Palmyra 112-03.00 17 Jaden Ragsdale 11 Dundy County-Stratton 112-02.00 18 MacKenzie Crowder 12 Centennial 110-08.00 19 Meghan Krajicek 12 Grand Island Central Catholic 110-01.00 20 Zandra Carlini 12 North Platte St. Patrick's 104-07.00 21 Monica Arens 9 Crofton 104-06.00 22 Hayley Snodgrass 12 Neligh-Oakdale 97-03.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Paige Hervert 11 Kearney Catholic 18-04.25 10 2 Jeryn Creek 12 Southern 17-00.00 8 3 Jaysa Hoins 11 Superior 16-08.50 6 4 Shelby Creek 12 Southern 16-05.25 5 5 Rylie Daeges-Pinkerton 10 Omaha Christian Academy 16-02.00 4 6 Allison Ostdiek 12 Grand Island Central Catholic 16-00.25 3 7 Alea Shaner 9 Cambridge 16-00.50 2 8 Chloe Kirby 11 Archbishop Bergan 15-08.50 1 9 Miah Vera 10 Bayard 15-07.25 10 Raegan Holl 12 Louisville 15-06.25 11 Sara Czarnick 9 Twin River 15-06.00 12 Mercedes Lassen 12 St. Paul 15-05.75 13 Cassidy Chapman 11 North Bend Central 15-04.50 14 Savannah Nelson 9 Wakefield 15-04.25 15 Rachel Brandl 11 Stanton 15-01.00 16 Carly Becker 10 Hartington Cedar Catholic 14-07.00 17 Arianna Fletcher 11 Ainsworth 14-06.75 18 Marissa Haynes 11 Freeman 14-06.75 19 Laura Peters 11 Ainsworth 14-06.50 20 Carsyn Poppe 9 Doniphan-Trumbull 14-04.75 21 Janey Pasold 12 Lutheran High Northeast 14-04.50 22 Brooke Hager 12 Kimball 14-00.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Paige Hervert 11 Kearney Catholic 38-08.75 10 2 Jaysa Hoins 11 Superior 35-06.75 8 3 Klaire Phillips 11 Palmyra 34-04.25 6 4 Mercedes Lassen 12 St. Paul 34-01.00 5 5 Kinsey Kozisek 11 Aquinas Catholic 34-01.00 4 6 Alexis Allgood 12 North Bend Central 34-00.00 3 7 Christina Sindelar 10 Wisner-Pilger 33-10.50 2 8 Ellie Arduser 11 Laurel-Concord-Coleridge 33-06.25 1 9 Shelby Hinman 12 Oakland-Craig 33-04.50 10 Alea Shaner 9 Cambridge 33-04.00 11 Shelby Vogel 12 Kimball 33-01.50 12 Miah Vera 10 Bayard 32-09.75 13 Grace Maline 9 Oakland-Craig 32-09.50 14 Makenna Niemoth 9 Doniphan-Trumbull 32-06.25 15 Lydia Allen 11 Ainsworth 32-00.25 16 Adalie Thomas 12 Weeping Water 32-00.00 17 Cassidy Gillespie 10 Battle Creek 31-11.00 18 Emileigh Kennel 9 Fillmore Central 31-10.75 19 Logan Hayek 9 Wilber-Clatonia 31-03.75 20 Rebecca Eggerling 11 Creighton 31-03.00 21 Carly Becker 10 Hartington Cedar Catholic 31-01.50 - Samantha Moravec 12 Grand Island Central Catholic No mark
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Alexis Dale 10 Ravenna 5-05.00 10 2 Allison Lux 10 North Bend Central 5-04.00 8 3 Rochelle Wendland 12 Arapahoe 5-04.00 6 4T Audra Corbit 11 Laurel-Concord-Coleridge 5-02.00 4.5 4T Megan Wardyn 10 Grand Island Central Catholic 5-02.00 4.5 6 Jade Braniff 12 Tekamah-Herman 5-02.00 3 7 Lauren Hinrichs 10 Doniphan-Trumbull 5-02.00 2 8 Shelby Roth 11 Pender 5-02.00 1 9 Bailey Ehlers 10 Norfolk Catholic 5-02.00 10 Logan Clark 10 Ainsworth 5-00.00 11 Hayley Densberger 9 Malcolm 5-00.00 12 Callie Armstrong 12 Wood River 5-00.00 13 MaKenna Ketter 11 Chase County 5-00.00 14 Camery Nielsen 12 Cross County 4-10.00 15 Tayler Gall 11 Clarkson/Leigh 4-10.00 16T Jacey Jensen 9 Burwell 4-10.00 16T Miah Vera 10 Bayard 4-10.00 18T Olivia Tenbensel 10 Arapahoe 4-10.00 18 Julia Kehr 9 Raymond Central 4-10.00 20T Amanda Sahulka 12 Weeping Water 4-06.00 20T Kaylee Hamar 10 Ponca 4-06.00 20T Myranda Belmont 11 Tekamah-Herman 4-06.00 -- Jessie Poskochil 12 Palmyra NH -- Kaycee Bartels 11 Johnson County Central NH
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Morgan Dickson 12 Sandy Creek 10-08.00 10 2 Courtney Schindler 10 Norfolk Catholic 10-08.00 8 3 Cassidy Walla 11 North Bend Central 10-04.00 6 4 Katherine Montgomery 10 North Platte St. Patrick's 10-00.00 5 5 Megan Stuart 12 Bayard 9-06.00 4 6T Courtney Sandell 9 Malcolm 9-06.00 2 6T Hannah Tomes 10 Centennial 9-06.00 2 6T Anna Ripp 12 Ravenna 9-06.00 2 9 Sadie Horacek 12 Aquinas Catholic 9-00.00 10T Brittany Kelberlau 12 Norfolk Catholic 9-00.00 10T Cailyn Ostrand 12 Nebraska Christian 9-00.00 12T Kaitlyn Mahnke 10 Logan View 9-00.00 12T Hope Baldwin 11 Nebraska Christian 9-00.00 14T Shayden Platt 10 Ainsworth 9-00.00 14T Emily Boyle 12 Creighton 9-00.00 16 Abigail Eden 11 Southern Valley 9-00.00 17T Andrea Hogsett 12 Chase County 8-06.00 17T Katie Drake 10 Conestoga 8-06.00 19T Bailey Kuhlmann 10 Humboldt-Table Rock-Steinauer 8-06.00 19T Olivia Bures 10 Oakland-Craig 8-06.00 19T Kendra Hoffert 11 Perkins County 8-06.00 19T Cori Knapp 10 Fillmore Central 8-06.00 23 Alyssa Brown 11 Wood River 8-00.00 24 Marquel Harlan 12 Winnebago 8-00.00 -- Kailee Rafert 9 Plainview NH
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Samantha Liermann 12 Wisner-Pilger 46-02.25 10 2 Shandan Platt 12 Ainsworth 44-09.75 8 3 Maria Wortmann 11 Crofton 42-03.50 6 4 Kaylee Jensen 12 Humphrey/Lindsay Holy Family 42-02.50 5 5 Paige Ballinger 12 Pender 40-10.00 4 6 Samantha Dirkschneider 11 North Bend Central 40-04.75 3 7 Alexandra Meyer 12 Superior 40-01.75 2 8 Erin Gross 12 Tekamah-Herman 38-10.50 1 9 Valeria Cervantes 11 Chase County 38-05.25 10 Monica Arens 9 Crofton 38-00.50 11 Michaela Snyder 11 Conestoga 37-11.75 12 Emma Benton 11 Grand Island Central Catholic 37-11.50 13 Olivia Bures 10 Oakland-Craig 36-09.50 14 Megan Bulin 12 Thayer Central 36-07.50 15 Jodi Koellner 12 Chase County 36-03.00 16 Anna Novacek 11 Sandy Creek 35-02.25 17 Addison Henry 9 Arcadia-Loup City 35-00.25 18 Alaina Huls 11 Freeman 34-00.00 19 Hayley Snodgrass 12 Neligh-Oakdale 33-09.00 20 Brittany Plank 12 Franklin 33-03.50 21 Kayla Shundoff 12 Kearney Catholic 32-09.75 22 MacKenzie Crowder 12 Centennial 31-09.25
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Crofton 9:40.03 1 10 Kelsey Sanger, 9, #59; Monica Arens, 9, #58; Quinn Wragge, 11, #61; Allison Arens, 11, #57 2 Sutton 9:54.53 1 8 Kailyn Wiseman, 9, #271; Nicole Keenan, 10, #268; McKaylea Andersen, 11, #267; Delaney Lemkau, 11, #269 3 Ord 9:56.76 1 6 Morgan Alexander, 10, #212; Katherine Lansman, 11, #216; Zoe Ritz, 9, #217; Andrea Carson, 9, #214 4 Oakland-Craig 9:57.33 1 5 Shannon Pille, 9, #207; Brianne Peterson, 10, #206; Ashleigh Carr, 11, #201; Heather Riedy, 11, #208 5 Chase County 9:59.12 1 4 Taylin McNair, 9, #44; Kadyn Milner, 9, #45; Paige Spady, 11, #47; Destiny Reinke, 9, #46 6 Raymond Central 10:01.22 1 3 Courtney Potter, 9, #243; Haylee Haecker, 10, #239; Sydney Heithoff, 12, #241; Karlee Haecker, 12, #240 7 North Bend Central 10:09.36 1 2 Alexandria Humlicek, 9, #189; Brett Juhl, 12, #190; Taylor Faltin, 11, #188; Ally Muessel, 9, #192 8 Dundy County-Stratton 10:09.83 1 1 Emily Jones, 9, #72; Madison Lambley, 9, #73; Laura Nelms, 10, #75; Stephanie McCarthy, 10, #74 9 St. Paul 10:17.31 1 Bailey Ziegler, 12, #258; Makayla Mudloff, 10, #256; Kyla Wojtalewicz, 11, #257; Kinzie Lukasiewicz, 10, #255 10 Wilber-Clatonia 10:26.79 1 Victoria Lokken, 9, #303; Kathleen O'Toole, 12, #304; Summer Groteluschen, 9, #299; Cassie Hixon, 10, #301 11 North Platte St. Patrick's 10:26.88 1 Anna O'Malley, 11, #198; Riley Nitsch, 9, #197; Peyton Irish, 10, #195; Breelyn Saner, 12, #199 12 Norfolk Catholic 10:29.54 1 Jana Unger, 9, #184; Joelle Heng, 11, #180; Hailey Lammers, 9, #182; Nicole Aschoff, 11, #177 13 Thayer Central 10:32.24 1 Rachel Heitmann, 11, #280; Trinity Call, 11, #279; Bailey Linton, 12, #281; Madison Reece, 12, #282 14 Guardian Angels Central Catholic 10:33.60 1 Breanne Kreikemeier, 10, #111; Kate Knobbe, 10, #110; Makenna Kreikemeier, 12, #113; Madison Kreikemeier, 12, #112 15 Freeman 10:36.17 1 Cassidy Mason, 11, #96; Jessica Larkins, 11, #94; Alexis Holland, 10, #92; Emily Lenners, 10, #95 16 Burwell 10:54.23 1 Emilie Chaffin, 12, #29; Lacey White, 11, #35; Tawny Harvey, 11, #31; McKenna McClintic, 11, #33
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Katherine Lansman 11 Ord 11:48.71 1 10 2 Madison Quist 9 Doniphan-Trumbull 11:51.07 1 8 3 Katie Cumpston 10 Nebraska Christian 11:51.32 1 6 4 Madison Lambley 9 Dundy County-Stratton 11:51.36 1 5 5 Sadie Petersen 11 Laurel-Concord-Coleridge 11:56.17 1 4 6 Kelsey Randall 12 Franklin 12:00.79 1 3 7 Jaylin Randall 12 Franklin 12:07.06 1 2 8 Braska Patterson 11 Stanton 12:09.42 1 1 9 Allixandria Masat 12 Grand Island Central Catholic 12:20.25 1 10 Shandra Farmer 10 Hastings St. Cecilia 12:40.76 1 11 Laura Flores 12 Kimball 12:40.85 1 12 Paige Baier 12 Louisville 12:41.38 1 13 Emily Miller 9 Oakland-Craig 12:41.84 1 14 Sarah Pogue 12 Yutan 12:46.41 1 15 Emily Kemling 10 Perkins County 12:54.25 1 16 Alyssa Reiman 9 West Holt 12:56.78 1 17 Elizabeth DeWispelare 9 Aquinas Catholic 12:57.33 1 18 Amanda Engelbart 10 Malcolm 12:57.97 1 19 Madison Reece 12 Thayer Central 13:01.22 1 20 Michaela Horn 12 Weeping Water 13:05.33 1 21 Nicole Aschoff 11 Norfolk Catholic 13:07.20 1 22 Taylor Rystrom 10 Cross County 13:22.02 1 23 Jayden Reiman 9 West Holt 13:26.28 1 -- Allison Arens 11 Crofton DNS 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Alexis Allgood 12 North Bend Central 2:21.42 1 2 Anna O'Malley 11 North Platte St. Patrick's 2:25.42 1 3 Jacqueline Parriott 10 Conestoga 2:27.36 1 4 Breanne Kreikemeier 10 Guardian Angels Central Catholic 2:29.59 1 5 Alexandria Humlicek 9 North Bend Central 2:30.24 1 6 Josephine Peitz 10 Wakefield 2:30.76 1 7 Joelle Heng 11 Norfolk Catholic 2:31.04 1 8 Taylor Schumacher 11 Elgin Public/Pope John 2:32.69 1 9 Hanna Justesen 11 Elmwood-Murdock 2:34.31 1 10 Shannon Pille 9 Oakland-Craig 2:36.77 1 11 Heather Riedy 11 Oakland-Craig 2:40.57 1 12 Jaylin Randall 12 Franklin 2:44.00 1 Section #2 1 Jessi Smith 10 Bayard 2:15.27 2 2 Quinn Wragge 11 Crofton 2:20.43 2 3 Delaney Lemkau 11 Sutton 2:20.63 2 4 Madison Quist 9 Doniphan-Trumbull 2:21.17 2 5 Victoria Lokken 9 Wilber-Clatonia 2:21.95 2 6 Haydyn Weise 9 Tri County 2:22.19 2 7 Destiny Reinke 9 Chase County 2:23.97 2 8 Kelsey Sanger 9 Crofton 2:25.55 2 9 Cathryn Hanzlik 12 Niobrara/Verdigre 2:27.82 2 10 Alexa Goc 12 Arcadia-Loup City 2:28.60 2 11 Amber Mazankowski 11 Nebraska Christian 2:31.50 2 -- Katherine Lansman 11 Ord DNS 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Jessi Smith 10 Bayard 2:15.27 2 10 2 Quinn Wragge 11 Crofton 2:20.43 2 8 3 Delaney Lemkau 11 Sutton 2:20.63 2 6 4 Madison Quist 9 Doniphan-Trumbull 2:21.17 2 5 5 Alexis Allgood 12 North Bend Central 2:21.42 1 4 6 Victoria Lokken 9 Wilber-Clatonia 2:21.95 2 3 7 Haydyn Weise 9 Tri County 2:22.19 2 2 8 Destiny Reinke 9 Chase County 2:23.97 2 1 9 Anna O'Malley 11 North Platte St. Patrick's 2:25.42 1 10 Kelsey Sanger 9 Crofton 2:25.55 2 11 Jacqueline Parriott 10 Conestoga 2:27.36 1 12 Cathryn Hanzlik 12 Niobrara/Verdigre 2:27.82 2 13 Alexa Goc 12 Arcadia-Loup City 2:28.60 2 14 Breanne Kreikemeier 10 Guardian Angels Central Catholic 2:29.59 1 15 Alexandria Humlicek 9 North Bend Central 2:30.24 1 16 Josephine Peitz 10 Wakefield 2:30.76 1 17 Joelle Heng 11 Norfolk Catholic 2:31.04 1 18 Amber Mazankowski 11 Nebraska Christian 2:31.50 2 19 Taylor Schumacher 11 Elgin Public/Pope John 2:32.69 1 20 Hanna Justesen 11 Elmwood-Murdock 2:34.31 1 21 Shannon Pille 9 Oakland-Craig 2:36.77 1 22 Heather Riedy 11 Oakland-Craig 2:40.57 1 23 Jaylin Randall 12 Franklin 2:44.00 1 -- Katherine Lansman 11 Ord DNS 2
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Malcolm 51.61 1 Chloe Mientka, 12, #161; Sarah Behlen, 10, #156; Tyra Drakenberg, 10, #158; Courtney Sandell, 9, #162 2 Stanton 51.78 1 Rachel Brandl, 11, #260; MacKenzie Brandl, 9, #259; Siera Zach, 12, #263; Hiliary Huss, 10, #261 3 Laurel-Concord-Coleridge 51.83 1 Ellie Arduser, 11, #141; Audra Corbit, 11, #142; Kelsey Dietrich, 12, #143; Cameron Eddie, 12, #144 4 Freeman 52.15 1 Marissa Haynes, 11, #91; Taylor Sugden, 11, #97; Tori Bredvick, 9, #90; Cassidy Mason, 11, #96 5 Twin River 52.43 1 Sara Czarnick, 9, #284; Madison Kucera, 11, #285; Courtney Nelson, 9, #286; Jessica Wieck, 11, #287 6 Kearney Catholic 52.58 1 Emily Micek, 9, #132; Callie Opbroek, 11, #133; Emily Laudenklos, 10, #130; Kayla Shundoff, 12, #134 7 Tekamah-Herman 53.35 1 Madelyn Skinner, 12, #277; Elizabeth Dlouhy, 9, #274; Jade Braniff, 12, #273; Maggie Garcia, 10, #275 8 Burwell 53.88 1 McKenna McClintic, 11, #33; Cassidy Goodman, 11, #30; Emilie Chaffin, 12, #29; Andi Plock, 11, #34 Section #2 1 Ravenna 50.68 2 Caelan Basnett, 12, #233; Teagan Mieth, 9, #236; Libbi Loos, 10, #235; Hanna Miigerl, 10, #237 2 Bayard 51.37 2 Jessi Smith, 10, #24; Chellani Parriott, 11, #22; Miah Vera, 10, #26; Haley Sauer, 12, #23 3 Wood River 51.73 2 Hope Lambrecht, 12, #313; Alyssa Brown, 11, #312; Jessica Rauert, 10, #314; Kelsey Bahe, 12, #311 4 Lutheran High Northeast 51.93 2 Arianna Rathke, 11, #154; Janey Pasold, 12, #153; Beth Skoglund, 9, #155; Megan Gebhardt, 12, #152 5 Ord 51.96 2 Jordan Kuck, 10, #215; Elizabeth Todsen, 12, #218; Shelby Trofholz, 11, #219; Tori Beran, 11, #213 6 Nebraska Christian 52.09 2 Tara Murphy, 10, #168; Katie Entz, 9, #165; Cailyn Ostrand, 12, #169; Talia Murphy, 12, #167 7 Dundy County-Stratton 52.36 2 Aubrey Frederick, 9, #71; Stephanie McCarthy, 10, #74; FayeLee Sanford, 10, #77; Colby Duvel, 10, #70 8 Grand Island Central Catholic 53.01 2 Allison Ostdiek, 12, #108; Allixandria Masat, 12, #106; Megan Wardyn, 10, #109; Emily Herbek, 10, #56 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Ravenna 50.68 10 2 Bayard 51.37 8 3 Malcolm 51.61 6 4 Wood River 51.73 5 5 Stanton 51.78 4 6 Laurel-Concord-Coleridge 51.83 3 7 Lutheran High Northeast 51.93 2 8 Ord 51.96 1 9 Nebraska Christian 52.09 10 Freeman 52.15 11 Dundy County-Stratton 52.36 12 Twin River 52.43 13 Kearney Catholic 52.58 14 Grand Island Central Catholic 53.01 15 Tekamah-Herman 53.35 16 Burwell 53.88
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.0 M/S) 1 Kelsey Dietrich 12 Laurel-Concord-Coleridge 15.43 1 Q 2 Kristen Jussel 12 Chase County 16.04 1 q 3 Siera Zach 12 Stanton 16.10 1 q 4 Kaylea Watson 11 Arapahoe 16.41 1 q 5 Mercedes Kent 12 Omaha Brownell-Talbot 16.47 1 q 6 Samantha Romero 12 Elmwood-Murdock 17.16 1 7 Shelby Creek 12 Southern 17.31 1 8 Jolene Shotkoski 12 Fullerton 17.59 1 Heat #2 (wind reading +0.0 M/S) 1 Tara Murphy 10 Nebraska Christian 16.23 2 Q 2 Alex Anderson 9 Norfolk Catholic 16.51 2 3 Emily Micek 9 Kearney Catholic 16.53 2 4 Tori Beran 11 Ord 16.56 2 5 Cassandra Vasa 9 Raymond Central 17.33 2 6 Emma Groshans 11 Doniphan-Trumbull 17.55 2 7 Madison Voborny 12 Elgin Public/Pope John 17.68 2 8 Caitlin Peterson 12 Palmyra 20.04 2 Heat #3 (wind reading +0.0 M/S) 1 Ashleigh Carr 11 Oakland-Craig 15.55 3 Q 2 Bailey Barnes 11 Norfolk Catholic 16.33 3 q 3 Emily Kurtenbach 12 Humphrey/Lindsay Holy Family 16.54 3 4 Brittany Waldow 10 Plainview 16.56 3 5 Chellani Parriott 11 Bayard 16.77 3 6 Stephanie Sorsen 12 Sutton 16.86 3 7 Cassidy Walla 11 North Bend Central 17.06 3 8 Micheala Jensen 9 West Holt 17.67 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Kelsey Dietrich 12 Laurel-Concord-Coleridge 15.43 1 Q 1 Ashleigh Carr 11 Oakland-Craig 15.55 3 Q 2 Kristen Jussel 12 Chase County 16.04 1 q 3 Siera Zach 12 Stanton 16.10 1 q 1 Tara Murphy 10 Nebraska Christian 16.23 2 Q 2 Bailey Barnes 11 Norfolk Catholic 16.33 3 q 4 Kaylea Watson 11 Arapahoe 16.41 1 q 5 Mercedes Kent 12 Omaha Brownell-Talbot 16.47 1 q 2 Alex Anderson 9 Norfolk Catholic 16.51 2 3 Emily Micek 9 Kearney Catholic 16.53 2 3 Emily Kurtenbach 12 Humphrey/Lindsay Holy Family 16.54 3 4 Brittany Waldow 10 Plainview 16.56 3 4 Tori Beran 11 Ord 16.56 2 5 Chellani Parriott 11 Bayard 16.77 3 6 Stephanie Sorsen 12 Sutton 16.86 3 7 Cassidy Walla 11 North Bend Central 17.06 3 6 Samantha Romero 12 Elmwood-Murdock 17.16 1 7 Shelby Creek 12 Southern 17.31 1 5 Cassandra Vasa 9 Raymond Central 17.33 2 6 Emma Groshans 11 Doniphan-Trumbull 17.55 2 8 Jolene Shotkoski 12 Fullerton 17.59 1 8 Micheala Jensen 9 West Holt 17.67 3 7 Madison Voborny 12 Elgin Public/Pope John 17.68 2 8 Caitlin Peterson 12 Palmyra 20.04 2 CLASS C GIRLS 100M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:00 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Kaylea Watson 11 Arapahoe 4th/16.41 13 1 2 Tara Murphy 10 Nebraska Christian 1st/16.23 168 1 3 Kristen Jussel 12 Chase County 2nd/16.04 41 1 4 Kelsey Dietrich 12 Laurel-Concord-Coleridge 1st/15.43 143 1 5 Ashleigh Carr 11 Oakland-Craig 1st/15.55 201 1 6 Siera Zach 12 Stanton 3rd/16.10 263 1 7 Bailey Barnes 11 Norfolk Catholic 2nd/16.33 178 1 8 Mercedes Kent 12 Omaha Brownell-Talbot 5th/16.47 209 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.0 M/S) 1 Ashleigh Carr 11 Oakland-Craig 15.73 1 10 2 Kelsey Dietrich 12 Laurel-Concord-Coleridge 15.76 1 8 3 Kristen Jussel 12 Chase County 16.20 1 6 4 Tara Murphy 10 Nebraska Christian 16.24 1 5 5 Bailey Barnes 11 Norfolk Catholic 16.39 1 4 6 Kaylea Watson 11 Arapahoe 16.46 1 3 7 Siera Zach 12 Stanton 16.52 1 2 8 Mercedes Kent 12 Omaha Brownell-Talbot 16.68 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.0 M/S) 1 Jessica Rauert 10 Wood River 12.49 1 Q 2 Alexis Eifert 11 Ponca 12.74 1 q 3 Sara Czarnick 9 Twin River 12.86 1 q 4 Jamie Petz 11 Guardian Angels Central Catholic 12.89 1 5 Kailyn Wiseman 9 Sutton 12.91 1 6 Joslyn Baker 11 Cross County 13.07 1 7 Sarah Stanek 12 Yutan 13.15 1 8 Mercedes Kent 12 Omaha Brownell-Talbot 13.39 1 Heat #2 (wind reading +0.5 M/S) 1 MacKenzie Brandl 9 Stanton 12.53 2 Q 2 Megan Wardyn 10 Grand Island Central Catholic 12.60 2 q 3 Anna Beune 12 Wisner-Pilger 12.71 2 q 4 Jaysa Hoins 11 Superior 12.86 2 q 5 Marissa Haynes 11 Freeman 13.06 2 6 Tori Wendell 9 Boyd County 13.11 2 7 Chloe Mientka 12 Malcolm 13.35 2 8 Emily Laudenklos 10 Kearney Catholic 13.68 2 Heat #3 (wind reading +0.5 M/S) 1 Paige Hervert 11 Kearney Catholic 12.69 3 Q 2 Hanna Miigerl 10 Ravenna 12.92 3 3 Alexandria Walter 11 Hartington Cedar Catholic 12.94 3 4 Hanna Borrenpohl 12 Johnson County Central 13.02 3 5 Alexis Jensen 9 Neligh-Oakdale 13.20 3 6 Andrea Hogsett 12 Chase County 13.43 3 7 Colby Duvel 10 Dundy County-Stratton 13.50 3 8 Cassie Hixon 10 Wilber-Clatonia 13.51 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Jessica Rauert 10 Wood River 12.49 1 Q 1 MacKenzie Brandl 9 Stanton 12.53 2 Q 2 Megan Wardyn 10 Grand Island Central Catholic 12.60 2 q 1 Paige Hervert 11 Kearney Catholic 12.69 3 Q 3 Anna Beune 12 Wisner-Pilger 12.71 2 q 2 Alexis Eifert 11 Ponca 12.74 1 q 3 Sara Czarnick 9 Twin River 12.86 1 q 4 Jaysa Hoins 11 Superior 12.86 2 q 4 Jamie Petz 11 Guardian Angels Central Catholic 12.89 1 5 Kailyn Wiseman 9 Sutton 12.91 1 2 Hanna Miigerl 10 Ravenna 12.92 3 3 Alexandria Walter 11 Hartington Cedar Catholic 12.94 3 4 Hanna Borrenpohl 12 Johnson County Central 13.02 3 5 Marissa Haynes 11 Freeman 13.06 2 6 Joslyn Baker 11 Cross County 13.07 1 6 Tori Wendell 9 Boyd County 13.11 2 7 Sarah Stanek 12 Yutan 13.15 1 5 Alexis Jensen 9 Neligh-Oakdale 13.20 3 7 Chloe Mientka 12 Malcolm 13.35 2 8 Mercedes Kent 12 Omaha Brownell-Talbot 13.39 1 6 Andrea Hogsett 12 Chase County 13.43 3 7 Colby Duvel 10 Dundy County-Stratton 13.50 3 8 Cassie Hixon 10 Wilber-Clatonia 13.51 3 8 Emily Laudenklos 10 Kearney Catholic 13.68 2 CLASS C GIRLS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Sara Czarnick 9 Twin River 3rd/12.86 284 1 2 Anna Beune 12 Wisner-Pilger 3rd/12.71 307 1 3 Megan Wardyn 10 Grand Island Central Catholic 2nd/12.60 109 1 4 Jessica Rauert 10 Wood River 1st/12.49 314 1 5 MacKenzie Brandl 9 Stanton 1st/12.53 259 1 6 Paige Hervert 11 Kearney Catholic 1st/12.69 129 1 7 Alexis Eifert 11 Ponca 2nd/12.74 231 1 8 Jaysa Hoins 11 Superior 4th/12.86 264 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Jessica Rauert 10 Wood River 12.55 1 10 2 MacKenzie Brandl 9 Stanton 12.68 1 8 3 Paige Hervert 11 Kearney Catholic 12.72 1 6 4 Anna Beune 12 Wisner-Pilger 12.84 1 5 5 Megan Wardyn 10 Grand Island Central Catholic 12.92 1 4 6 Alexis Eifert 11 Ponca 12.98 1 3 7 Sara Czarnick 9 Twin River 13.03 1 2 8 Jaysa Hoins 11 Superior 13.11 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Jessi Smith 10 Bayard 58.38 1 Q 2 Delaney Lemkau 11 Sutton 1:00.96 1 q 3 Quinn Wragge 11 Crofton 1:01.70 1 4 Taylin McNair 9 Chase County 1:02.58 1 5 Michaela Cunningham 9 Fullerton 1:02.69 1 6 Taylor Schumacher 11 Elgin Public/Pope John 1:02.75 1 7 Emily Sorensen 11 Creighton 1:03.32 1 8 Shelby Roth 11 Pender 1:03.90 1 Heat #2 1 Lil Sheehy 10 Hastings St. Cecilia 59.94 2 Q 2 Aubrey Frederick 9 Dundy County-Stratton 1:00.55 2 q 3 Alexa Goc 12 Arcadia-Loup City 1:00.82 2 q 4 Bailey Cerveny 11 Wilber-Clatonia 1:01.35 2 q 5 Tayler Edman 12 Arlington 1:02.17 2 6 Cassidy Chapman 11 North Bend Central 1:03.42 2 7 Arianna Rathke 11 Lutheran High Northeast 1:03.55 2 8 Tori Bredvick 9 Freeman 1:04.21 2 Heat #3 1 Alexis Allgood 12 North Bend Central 59.12 3 Q 2 Logan Hayek 9 Wilber-Clatonia 1:00.68 3 q 3 Callie Opbroek 11 Kearney Catholic 1:01.59 3 4 Rochelle Wendland 12 Arapahoe 1:02.24 3 5 Alexis Eifert 11 Ponca 1:02.81 3 6 Cathryn Hanzlik 12 Niobrara/Verdigre 1:03.22 3 7 Hannah Marquardt 10 Arlington 1:03.83 3 8 Paige Higginbotham 12 Louisville 1:04.59 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Jessi Smith 10 Bayard 58.38 1 Q 1 Alexis Allgood 12 North Bend Central 59.12 3 Q 1 Lil Sheehy 10 Hastings St. Cecilia 59.94 2 Q 2 Aubrey Frederick 9 Dundy County-Stratton 1:00.55 2 q 2 Logan Hayek 9 Wilber-Clatonia 1:00.68 3 q 3 Alexa Goc 12 Arcadia-Loup City 1:00.82 2 q 2 Delaney Lemkau 11 Sutton 1:00.96 1 q 4 Bailey Cerveny 11 Wilber-Clatonia 1:01.35 2 q 3 Callie Opbroek 11 Kearney Catholic 1:01.59 3 3 Quinn Wragge 11 Crofton 1:01.70 1 5 Tayler Edman 12 Arlington 1:02.17 2 4 Rochelle Wendland 12 Arapahoe 1:02.24 3 4 Taylin McNair 9 Chase County 1:02.58 1 5 Michaela Cunningham 9 Fullerton 1:02.69 1 6 Taylor Schumacher 11 Elgin Public/Pope John 1:02.75 1 5 Alexis Eifert 11 Ponca 1:02.81 3 6 Cathryn Hanzlik 12 Niobrara/Verdigre 1:03.22 3 7 Emily Sorensen 11 Creighton 1:03.32 1 6 Cassidy Chapman 11 North Bend Central 1:03.42 2 7 Arianna Rathke 11 Lutheran High Northeast 1:03.55 2 7 Hannah Marquardt 10 Arlington 1:03.83 3 8 Shelby Roth 11 Pender 1:03.90 1 8 Tori Bredvick 9 Freeman 1:04.21 2 8 Paige Higginbotham 12 Louisville 1:04.59 3 CLASS C GIRLS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Delaney Lemkau 11 Sutton 2nd/1:00.96 269 1 2 Logan Hayek 9 Wilber-Clatonia 2nd/1:00.68 300 1 3 Lil Sheehy 10 Hastings St. Cecilia 1st/59.94 118 1 4 Jessi Smith 10 Bayard 1st/58.38 24 1 5 Alexis Allgood 12 North Bend Central 1st/59.12 185 1 6 Aubrey Frederick 9 Dundy County-Stratton 2nd/1:00.55 71 1 7 Alexa Goc 12 Arcadia-Loup City 3rd/1:00.82 15 1 8 Bailey Cerveny 11 Wilber-Clatonia 4th/1:01.35 298 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Jessi Smith 10 Bayard 58.43 1 10 2 Lil Sheehy 10 Hastings St. Cecilia 59.89 1 8 3 Logan Hayek 9 Wilber-Clatonia 1:00.13 1 6 4 Alexis Allgood 12 North Bend Central 1:00.57 1 5 5 Delaney Lemkau 11 Sutton 1:01.32 1 4 6 Aubrey Frederick 9 Dundy County-Stratton 1:01.43 1 3 7 Bailey Cerveny 11 Wilber-Clatonia 1:02.10 1 2 8 Alexa Goc 12 Arcadia-Loup City 1:02.45 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Madison Quist 9 Doniphan-Trumbull 5:18.98 1 10 2 Allison Arens 11 Crofton 5:26.62 1 8 3 Morgan Alexander 10 Ord 5:27.13 1 6 4 Katie Cumpston 10 Nebraska Christian 5:31.45 1 5 5 Madison Lambley 9 Dundy County-Stratton 5:33.08 1 4 6 Braska Patterson 11 Stanton 5:33.46 1 3 7 Sadie Petersen 11 Laurel-Concord-Coleridge 5:33.95 1 2 8 Kelsey Randall 12 Franklin 5:35.07 1 1 9 Julia Daro 11 Aquinas Catholic 5:38.51 1 10 Anna O'Malley 11 North Platte St. Patrick's 5:42.90 1 11 Shandra Farmer 10 Hastings St. Cecilia 5:44.70 1 12 Sarah Pogue 12 Yutan 5:46.04 1 13 Jacqueline Parriott 10 Conestoga 5:50.53 1 14 Emily Locke 11 Malcolm 5:52.63 1 15 Kathleen O'Toole 12 Wilber-Clatonia 5:53.80 1 16 Lauren Klaasmeyer 12 Johnson County Central 5:54.81 1 17 Claudia Orozco 9 Neligh-Oakdale 5:56.01 1 18 Marissa Waters 9 Freeman 5:56.02 1 19 Makayla Mudloff 10 St. Paul 5:57.68 1 20 Denie Jacobson 11 Gordon-Rushville 6:02.10 1 21 Gabrielle Hoegermeyer 11 Logan View 6:03.21 1 22 Jenna Parks 10 Elgin Public/Pope John 6:07.50 1 23 Nicole Aschoff 11 Norfolk Catholic 6:09.57 1 24 Ally Muessel 9 North Bend Central 6:17.41 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Tori Beran 11 Ord 46.28 1 Q 2 Kelsey Dietrich 12 Laurel-Concord-Coleridge 47.26 1 q 3 Kailyn Wiseman 9 Sutton 47.69 1 q 4 Tara Murphy 10 Nebraska Christian 47.97 1 q 5 Kayla Wright 9 Neligh-Oakdale 49.84 1 6 Emily Micek 9 Kearney Catholic 51.07 1 7 Precious Campbell 12 Hemingford 51.33 1 8 Morgan Frauendorfer 9 Humphrey/Lindsay Holy Family 53.65 1 Heat #2 1 Ashleigh Carr 11 Oakland-Craig 45.22 2 Q 2 Alex Anderson 9 Norfolk Catholic 47.24 2 q 3 Jordan Kuck 10 Ord 48.26 2 4 Kristen Jussel 12 Chase County 48.49 2 5 Rachel Workentine 11 Fillmore Central 48.63 2 6 Madison Biesecker 10 Kimball 49.38 2 7 Emily Kurtenbach 12 Humphrey/Lindsay Holy Family 50.36 2 8 Sydney Keckler 9 Weeping Water 55.95 2 Heat #3 1 Caitlin Peterson 12 Palmyra 46.87 3 Q 2 Kaylee Fike 11 Sandy Creek 47.60 3 q 3 Bailey Barnes 11 Norfolk Catholic 48.18 3 4 Shelby Creek 12 Southern 49.42 3 5 Alisha Fleer 12 Kearney Catholic 50.45 3 6 Laura Peters 11 Ainsworth 51.02 3 7 Jade Braniff 12 Tekamah-Herman 51.28 3 8 Lauren Lehmkuhl 12 Wakefield 52.33 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Ashleigh Carr 11 Oakland-Craig 45.22 2 Q 1 Tori Beran 11 Ord 46.28 1 Q 1 Caitlin Peterson 12 Palmyra 46.87 3 Q 2 Alex Anderson 9 Norfolk Catholic 47.24 2 q 2 Kelsey Dietrich 12 Laurel-Concord-Coleridge 47.26 1 q 2 Kaylee Fike 11 Sandy Creek 47.60 3 q 3 Kailyn Wiseman 9 Sutton 47.69 1 q 4 Tara Murphy 10 Nebraska Christian 47.97 1 q 3 Bailey Barnes 11 Norfolk Catholic 48.18 3 3 Jordan Kuck 10 Ord 48.26 2 4 Kristen Jussel 12 Chase County 48.49 2 5 Rachel Workentine 11 Fillmore Central 48.63 2 6 Madison Biesecker 10 Kimball 49.38 2 4 Shelby Creek 12 Southern 49.42 3 5 Kayla Wright 9 Neligh-Oakdale 49.84 1 7 Emily Kurtenbach 12 Humphrey/Lindsay Holy Family 50.36 2 5 Alisha Fleer 12 Kearney Catholic 50.45 3 6 Laura Peters 11 Ainsworth 51.02 3 6 Emily Micek 9 Kearney Catholic 51.07 1 7 Jade Braniff 12 Tekamah-Herman 51.28 3 7 Precious Campbell 12 Hemingford 51.33 1 8 Lauren Lehmkuhl 12 Wakefield 52.33 3 8 Morgan Frauendorfer 9 Humphrey/Lindsay Holy Family 53.65 1 8 Sydney Keckler 9 Weeping Water 55.95 2 CLASS C GIRLS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 2:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Kailyn Wiseman 9 Sutton 3rd/47.69 271 1 2 Kelsey Dietrich 12 Laurel-Concord-Coleridge 2nd/47.26 143 1 3 Caitlin Peterson 12 Palmyra 1st/46.87 221 1 4 Ashleigh Carr 11 Oakland-Craig 1st/45.22 201 1 5 Tori Beran 11 Ord 1st/46.28 213 1 6 Alex Anderson 9 Norfolk Catholic 2nd/47.24 176 1 7 Kaylee Fike 11 Sandy Creek 2nd/47.60 246 1 8 Tara Murphy 10 Nebraska Christian 4th/47.97 168 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Ashleigh Carr 11 Oakland-Craig 44.75 1 10 2 Tori Beran 11 Ord 46.35 1 8 3 Caitlin Peterson 12 Palmyra 46.65 1 6 4 Alex Anderson 9 Norfolk Catholic 46.87 1 5 5 Kailyn Wiseman 9 Sutton 46.95 1 4 6 Kelsey Dietrich 12 Laurel-Concord-Coleridge 47.00 1 3 7 Tara Murphy 10 Nebraska Christian 47.70 1 2 8 Kaylee Fike 11 Sandy Creek 47.72 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 MacKenzie Brandl 9 Stanton 25.97 1 Q 2 Jessica Rauert 10 Wood River 26.38 1 q 3 Alexis Eifert 11 Ponca 26.52 1 q 4 Ellie Arduser 11 Laurel-Concord-Coleridge 26.85 1 5 Sara Czarnick 9 Twin River 26.92 1 6 Logan Hayek 9 Wilber-Clatonia 27.17 1 7 Marissa Haynes 11 Freeman 27.48 1 8 Alisha Hunsaker 10 Kimball 27.49 1 Heat #2 1 Lil Sheehy 10 Hastings St. Cecilia 26.21 2 Q 2 Megan Gebhardt 12 Lutheran High Northeast 26.48 2 q 3 Jaysa Hoins 11 Superior 26.50 2 q 4 Paige Hervert 11 Kearney Catholic 26.65 2 q 5 Rochelle Wendland 12 Arapahoe 27.35 2 6 Colby Duvel 10 Dundy County-Stratton 27.41 2 7 Jill Schindler 10 Elgin Public/Pope John 27.50 2 8 Alexis Jensen 9 Neligh-Oakdale 27.99 2 Heat #3 1 Megan Wardyn 10 Grand Island Central Catholic 26.10 3 Q 2 Alexandria Walter 11 Hartington Cedar Catholic 26.76 3 3 Kalie Horky 10 St. Paul 27.22 3 4 Hanna Borrenpohl 12 Johnson County Central 27.24 3 5 Cassidy Chapman 11 North Bend Central 27.30 3 6 Chloe Mientka 12 Malcolm 27.65 3 7 Devine Gines 10 Omaha Christian Academy 27.70 3 8 Myranda Belmont 11 Tekamah-Herman 28.25 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 MacKenzie Brandl 9 Stanton 25.97 1 Q 1 Megan Wardyn 10 Grand Island Central Catholic 26.10 3 Q 1 Lil Sheehy 10 Hastings St. Cecilia 26.21 2 Q 2 Jessica Rauert 10 Wood River 26.38 1 q 2 Megan Gebhardt 12 Lutheran High Northeast 26.48 2 q 3 Jaysa Hoins 11 Superior 26.50 2 q 3 Alexis Eifert 11 Ponca 26.52 1 q 4 Paige Hervert 11 Kearney Catholic 26.65 2 q 2 Alexandria Walter 11 Hartington Cedar Catholic 26.76 3 4 Ellie Arduser 11 Laurel-Concord-Coleridge 26.85 1 5 Sara Czarnick 9 Twin River 26.92 1 6 Logan Hayek 9 Wilber-Clatonia 27.17 1 3 Kalie Horky 10 St. Paul 27.22 3 4 Hanna Borrenpohl 12 Johnson County Central 27.24 3 5 Cassidy Chapman 11 North Bend Central 27.30 3 5 Rochelle Wendland 12 Arapahoe 27.35 2 6 Colby Duvel 10 Dundy County-Stratton 27.41 2 7 Marissa Haynes 11 Freeman 27.48 1 8 Alisha Hunsaker 10 Kimball 27.49 1 7 Jill Schindler 10 Elgin Public/Pope John 27.50 2 6 Chloe Mientka 12 Malcolm 27.65 3 7 Devine Gines 10 Omaha Christian Academy 27.70 3 8 Alexis Jensen 9 Neligh-Oakdale 27.99 2 8 Myranda Belmont 11 Tekamah-Herman 28.25 3 CLASS C GIRLS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Alexis Eifert 11 Ponca 3rd/26.52 231 1 2 Megan Gebhardt 12 Lutheran High Northeast 2nd/26.48 152 1 3 Lil Sheehy 10 Hastings St. Cecilia 1st/26.21 118 1 4 MacKenzie Brandl 9 Stanton 1st/25.97 259 1 5 Megan Wardyn 10 Grand Island Central Catholic 1st/26.10 109 1 6 Jessica Rauert 10 Wood River 2nd/26.38 314 1 7 Jaysa Hoins 11 Superior 3rd/26.50 264 1 8 Paige Hervert 11 Kearney Catholic 4th/26.65 129 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 MacKenzie Brandl 9 Stanton 25.92 1 10 2 Paige Hervert 11 Kearney Catholic 26.49 1 8 3 Jessica Rauert 10 Wood River 26.52 1 6 4 Megan Wardyn 10 Grand Island Central Catholic 26.57 1 5 5 Lil Sheehy 10 Hastings St. Cecilia 26.70 1 4 6 Jaysa Hoins 11 Superior 26.71 1 3 7 Megan Gebhardt 12 Lutheran High Northeast 27.06 1 2 8 Alexis Eifert 11 Ponca 27.20 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Oakland-Craig 4:12.45 1 Heather Riedy, 11, #208; Brynn Charling, 10, #202; Shannon Pille, 9, #207; Ashleigh Carr, 11, #201 2 Laurel-Concord-Coleridge 4:13.10 1 Candice Rastede, 11, #146; Ellie Arduser, 11, #141; Kelsey Dietrich, 12, #143; Cameron Eddie, 12, #144 3 Sandy Creek 4:13.22 1 Kaylee Fike, 11, #246; Tiffany Schweer, 10, #248; Hope Svoboda, 10, #249; Morgan Dickson, 12, #245 4 North Bend Central 4:14.59 1 Alexis Allgood, 12, #185; Cassidy Chapman, 11, #186; Alexandria Humlicek, 9, #189; Brett Juhl, 12, #190 5 Kearney Catholic 4:16.13 1 Emily Laudenklos, 10, #130; Lindsey Starman, 12, #135; Katelyn Long, 9, #131; Callie Opbroek, 11, #133 6 Freeman 4:18.78 1 Taylor Sugden, 11, #97; Tori Bredvick, 9, #90; Emily Lenners, 10, #95; Cassidy Mason, 11, #96 7 Norfolk Catholic 4:20.97 1 Alex Anderson, 9, #176; Bailey Ehlers, 10, #179; Joelle Heng, 11, #180; Bailey Ehlers, 10, #179 8 Ainsworth 4:24.11 1 Shayden Platt, 10, #7; Laura Peters, 11, #5; Emma Good, 9, #4; Logan Clark, 10, #2 Section #2 1 Crofton 4:06.00 2 Allison Arens, 11, #57; Maria Wortmann, 11, #60; Kelsey Sanger, 9, #59; Quinn Wragge, 11, #61 2 Chase County 4:08.55 2 Paige Spady, 11, #47; Kristen Jussel, 12, #41; Taylin McNair, 9, #44; Destiny Reinke, 9, #46 3 Dundy County-Stratton 4:09.15 2 Aubrey Frederick, 9, #71; Emily Jones, 9, #72; Colby Duvel, 10, #70; Stephanie McCarthy, 10, #74 4 Sutton 4:09.45 2 Delaney Lemkau, 11, #269; McKaylea Andersen, 11, #267; Nicole Keenan, 10, #268; Kailyn Wiseman, 9, #271 5 Wilber-Clatonia 4:12.25 2 Bailey Cerveny, 11, #298; Victoria Lokken, 9, #303; Cortney Krauter, 11, #302; Logan Hayek, 9, #300 6 Ord 4:13.62 2 Tori Beran, 11, #213; Jordan Kuck, 10, #215; Andrea Carson, 9, #214; Morgan Alexander, 10, #212 7 Fullerton 4:14.75 2 Jolene Shotkoski, 12, #102; Macy Peregrine, 10, #101; Michaela Cunningham, 9, #99; Cheyenne Ostrander, 10, #100 8 Nebraska Christian 4:18.40 2 Amber Mazankowski, 11, #166; Cassidy Ostrand, 10, #170; Tara Murphy, 10, #168; Cailyn Ostrand, 12, #169 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Crofton 4:06.00 10 2 Chase County 4:08.55 8 3 Dundy County-Stratton 4:09.15 6 4 Sutton 4:09.45 5 5 Wilber-Clatonia 4:12.25 4 6 Oakland-Craig 4:12.45 3 7 Laurel-Concord-Coleridge 4:13.10 2 8 Sandy Creek 4:13.22 1 9 Ord 4:13.62 10 North Bend Central 4:14.59 11 Fullerton 4:14.75 12 Kearney Catholic 4:16.13 13 Nebraska Christian 4:18.40 14 Freeman 4:18.78 15 Norfolk Catholic 4:20.97 16 Ainsworth 4:24.11