This page was last updated on May 24, 2014 at 7:06pm EDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | Cozad | 69.000 |
2. | Sidney | 45.500 |
3. | Alliance | 42.000 |
4. | Scottsbluff | 35.000 |
5. | Holdrege | 31.000 |
6. | York | 31.000 |
7. | Omaha Concordia | 26.000 |
8. | Omaha Gross Catholic | 26.000 |
9. | Gering | 21.000 |
10. | Columbus Lakeview | 20.500 |
11. | Gothenburg | 20.000 |
12. | Seward | 19.500 |
13. | Crete | 18.000 |
14. | McCook | 18.000 |
15. | Bishop Neumann | 17.000 |
16. | Pierce | 17.000 |
17. | Waverly | 14.500 |
18. | Platteview | 14.000 |
19. | Elkhorn | 14.000 |
20. | Ralston | 14.000 |
21. | Gretna | 13.000 |
22. | Blair | 12.000 |
23. | Lexington | 11.000 |
24. | Syracuse | 10.000 |
25. | Boys Town | 9.000 |
26. | Mitchell | 9.000 |
27. | Columbus Scotus | 8.750 |
28. | Plattsmouth | 8.000 |
29. | Douglas County West | 8.000 |
30. | Fort Calhoun | 8.000 |
31. | West Point-Beemer | 7.000 |
32. | Wahoo | 6.000 |
33. | Norris | 5.500 |
34. | Omaha Skutt Catholic | 5.000 |
35. | Ogallala | 4.000 |
36. | Nebraska City | 4.000 |
37. | Bennington | 3.000 |
38. | Central City | 3.000 |
39. | Lincoln Lutheran | 3.000 |
40. | Ashland-Greenwood | 3.000 |
41. | O'Neill | 3.000 |
42. | Chadron | 2.000 |
43. | Adams Central | 2.000 |
44. | Broken Bow | 2.000 |
45. | Aurora | 0.750 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Isaac Wallace 12 Ralston 44-00.50 10 2 Jason Berglund 12 Alliance 44-00.00 8 3 Jonathan Greene 11 Omaha Concordia 43-09.00 6 4 Brandyn Reeves 12 Omaha Concordia 43-06.00 5 5 Grant Lahm 11 Columbus Scotus 42-09.00 4 6 Bryce Lyons 11 McCook 42-08.75 3 7 Andrew Allen 11 Crete 42-02.75 2 8 Isaac Zitterkopf 11 Lexington 42-02.25 1 9 Ryan Searle 11 Waverly 41-06.75 10 Dakota Groves 12 Auburn 41-05.00 11 Taylor DelPeloso 12 Holdrege 41-02.75 12 Lee Huettner 11 Falls City 41-02.50 13 Austin Lowell 10 Waverly 40-10.50 14 Trevis Schliep 12 Northwest 40-07.50 15 Roger O'Dell 11 Douglas County West 40-02.25 16 Brian Johnston 11 Scottsbluff 40-01.50 17 Trey Wortman 12 Columbus Scotus 39-05.00 18 Dalton Taylor 9 Columbus Scotus 39-01.25
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Spencer Powell 11 McCook 14-02.00 10 2 Kalvin Lankford 12 Seward 14-02.00 8 3T Dakota Anderson 12 Norris 13-10.00 5.5 3T Lucas Rosenbaum 12 Sidney 13-10.00 5.5 5 Preston Rath 11 Holdrege 13-10.00 4 6 Jonathon Marvin 11 O'Neill 13-06.00 3 7T Ryan Ruskamp 11 Columbus Scotus 13-00.00 0.75 7T Isaiah Brown 10 Waverly 13-00.00 0.75 7T Hunter Pursley 10 Aurora 13-00.00 0.75 7T Trevor Spath 11 Waverly 13-00.00 0.75 11 Hugo Escamilla 12 Cozad 13-00.00 12 Jaime Gasper 11 Columbus Scotus 12-06.00 13 Jesse Detty 12 McCook 12-06.00 14 Robert Shaffer 11 Platteview 12-00.00 15T Max Smith 11 Crete 11-06.00 15T Michael Curzon 12 Bennington 11-06.00 -- Colton Pfeifer 11 Plattsmouth NH -- Luke Pietzyk 12 Syracuse NH
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Tanner Borchardt 11 Gothenburg 57-09.50 10 2 Noah Arneson 12 Omaha Gross Catholic 56-03.50 8 3 Jacob Heeren 10 Sidney 54-04.25 6 4 Colin Sabatka 12 Bishop Neumann 54-01.00 5 5 Logan Lewis 12 Sidney 53-07.50 4 6 Ross Wagner 12 Central City 52-08.00 3 7 Jacob Stallbaumer 12 Cozad 51-09.75 2 8 Zach Flott 12 Ralston 51-07.25 1 9 Justin Anderson 12 West Point-Beemer 51-06.50 10 Andrew Aratani 12 Scottsbluff 50-00.50 11 Benjamin Berreckman 12 Holdrege 50-00.50 12 Nolan Siemonsma 12 Plattsmouth 48-10.75 13 Garrit Shanle 11 Columbus Scotus 48-10.25 14 Zachary Heitkamp 12 Syracuse 48-03.00 15 Austin Zoucha 12 Boone Central/Newman Grove 47-07.00 16 Samuel Lindgren 9 Wahoo 46-03.50 17 Eli Dettmer 12 Syracuse 45-09.00 18 Adam Holtorf 11 Seward 45-07.75 19 Matthew Clark 11 Syracuse 43-04.75
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Seth Starks 12 Platteview 6-06.00 10 2T Juan Zazueta 11 West Point-Beemer 6-04.00 7 2T Jonathan Greene 11 Omaha Concordia 6-04.00 7 4 Lane Rohrich 12 Pierce 6-04.00 5 5 Isaac Zitterkopf 11 Lexington 6-04.00 4 6 Jordan Fujan 10 Bishop Neumann 6-04.00 3 7T Cale Wagner 11 Seward 6-04.00 1.5 7T Jack Shadley 12 Columbus Lakeview 6-04.00 1.5 9 Jake Paulsen 12 Cozad 6-04.00 10 James Preston 12 Norris 6-02.00 11T Foster Reckling 11 Crete 6-02.00 11T Jacob Heitkamp 9 Syracuse 6-02.00 11T Nicholas Conger 12 Sidney 6-02.00 14T Connor Dukes 11 Plattsmouth 6-00.00 14T Quin Conner 12 Valentine 6-00.00 16T Seth Eggleston 11 Gothenburg 5-10.00 16T Kip Jones 10 Northwest 5-10.00 18 Ryan Searle 11 Waverly 5-10.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Pitmon Foxall 10 Blair 21-07.75 10 2 Jonathan Greene 11 Omaha Concordia 21-03.50 8 3 Jacob Harms 11 Crete 21-03.00 6 4 Bryce Lyons 11 McCook 21-01.50 5 5 Cale Wagner 11 Seward 20-11.50 4 6 Marcellous Gardner 12 Ralston 20-09.00 3 7 Dylan Reynolds 9 Broken Bow 20-04.75 2 8 Andres Pelayo 12 Cozad 20-03.25 1 9 Seth Starks 12 Platteview 20-02.25 10 Grant Lahm 11 Columbus Scotus 20-01.00 11 Jack Shadley 12 Columbus Lakeview 20-00.50 12 Lee Huettner 11 Falls City 19-09.00 13 Riley Kraus 11 Beatrice 19-06.50 14 Preston Hendricks 12 Mount Michael Benedictine 19-04.00 15 Jackson Dickerson 11 Chadron 19-03.75 16 Austin Lowell 10 Waverly 19-02.50 17 Conor Young 11 Cozad 19-01.75 18 Alex Linneman 9 Sidney 18-11.25
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Kyle Krantz 11 Alliance 161-05.00 10 2 Hunter Davis 10 Plattsmouth 158-07.00 8 3 Seth Lindgren 12 Wahoo 153-04.00 6 4 Tanner Borchardt 11 Gothenburg 153-03.00 5 5 Cole Beckius 11 Ogallala 152-10.00 4 6 Brett Kitrell 9 Ashland-Greenwood 150-00.00 3 7 Alexander Boryca 12 Cozad 149-09.00 2 8 Benjamin Berreckman 12 Holdrege 149-02.00 1 9 Nathan Meduna 12 Bishop Neumann 146-09.00 10 Garrit Shanle 11 Columbus Scotus 141-11.00 11 Alec Cromer 10 Beatrice 141-06.00 12 Tyrone Jr. Dozier 12 Aurora 140-05.00 13 Jacob Stallbaumer 12 Cozad 138-09.00 14 Braden Taylor 11 Pierce 137-10.00 15 Alex Wickert 12 Ralston 136-10.00 16 Ryan Mustard 10 Columbus Scotus 129-01.00 17 Jacob Schmit 10 Omaha Skutt Catholic 128-07.00 18 Dillon Wiruth 11 Norris 89-03.00 - Donavan Halfhill 12 Auburn No mark
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 York 8:02.82 1 10 Caleb Magner, 12, #320; Dalton Obermier, 12, #322; Cade Zumpfe, 10, #324; Ty Danielson, 12, #317 2 Cozad 8:06.54 1 8 Jesus Estrada, 12, #93; Jason Finnegan, 11, #94; Andres Pelayo, 12, #97; Graham Applegate, 11, #89 3 Scottsbluff 8:06.85 1 6 Shane Burkey, 11, #262; Matthew Barraza, 11, #261; Collin Maag, 10, #266; Ben Willis-Teff, 12, #268 4 Syracuse 8:17.63 1 5 Tanner Harsin, 10, #293; Coleman Orchard, 12, #297; Jameson Bennett, 11, #290; Scott Bassinger, 12, #289 5 Seward 8:19.48 1 4 Justin Gross, 12, #270; Joseph Schulz, 12, #273; Jacob Sloup, 11, #275; Brevin Sloup, 10, #274 6 Sidney 8:20.13 1 3 Logan Uhlir, 10, #287; Jachob Wiedeburg, 11, #288; Hayden Lienemann, 11, #282; Brody Mc Knight, 11, #284 7 Lexington 8:21.37 1 2 Brody Lauby, 12, #151; Alam Alvarez, 12, #147; John Mark Shields, 10, #153; Chandler Flynn, 11, #150 8 Blair 8:23.05 1 1 J.C. Grossoehme, 12, #45; Aaron Mckinnis, 11, #50; Matthew Brunkhorst, 11, #43; Nolan Kirwan, 10, #47 9 Mitchell 8:26.79 1 Edward Grentz, 10, #179; Levi Avila, 12, #177; Tate Harvey, 12, #180; Chase Watson, 10, #182 10 Schuyler 8:28.09 1 Carlos Tena, 12, #258; Joel Carrillo, 12, #257; Cole Beebe, 12, #256; Cody Zrust, 10, #259 11 Crete 8:29.21 1 Turner Hill, 11, #104; Casey Viger, 11, #113; Danny Ortega, 12, #109; Zakary Keck, 10, #105 12 O'Neill 8:29.32 1 Grant Johnston, 10, #204; Joseph Gillham, 12, #202; Charles Burtwistle, 12, #201; Tyson Hostert, 10, #203 13 Omaha Skutt Catholic 8:33.99 1 Alexander Christen, 12, #220; Evan Meduna, 11, #223; Andrew Wright, 12, #226; Andrew Heithoff, 11, #221 14 Alliance 8:43.76 1 David Weare, 11, #14; Brendan Brehmer, 9, #5; Kolton Dubs, 12, #7; Jeffrey Heusman, 10, #8 15 Bishop Neumann 8:44.51 1 Joseph Benes, 12, #34; Benjamin Simons, 10, #41; Michael Dailey, 12, #35; Derek Jansa, 12, #37 16 Bennington 8:50.47 1 Triston Nicks, 11, #30; Bo Wullenwaber, 10, #33; Brendan Milan, 11, #29; Drew Showers, 12, #31
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Nicholas Larsen 12 Omaha Gross Catholic 9:35.96 1 10 2 Austin Yardley 10 Elkhorn 9:54.87 1 8 3 Alex Tietz 11 Fort Calhoun 10:01.18 1 6 4 Matthew Barraza 11 Scottsbluff 10:02.76 1 5 5 Ivan Chilapa 12 Columbus Scotus 10:04.37 1 4 6 Shane Burkey 11 Scottsbluff 10:08.41 1 3 7 Phillip Duncan 12 Chadron 10:08.71 1 2 8 Alam Alvarez 12 Lexington 10:09.56 1 1 9 Michael Shavlik 12 Elkhorn 10:13.04 1 10 Brendan Taedter 12 Scottsbluff 10:13.61 1 11 Nicholas Lindblad 10 Adams Central 10:13.73 1 12 Trevor Jacobsen 12 Minden 10:16.13 1 13 Grant Johnston 10 O'Neill 10:17.73 1 14 Tylin Masco 10 Milford 10:19.98 1 15 John Mark Shields 10 Lexington 10:20.12 1 16 Rosten From 11 Norris 10:22.43 1 17 Alec Wick 9 Blair 10:27.19 1 18 Aaron Frickel 11 Omaha Gross Catholic 10:27.74 1 19 Adam Robinson 12 Fort Calhoun 10:29.27 1 20 Steven Juarez 12 Gering 10:30.94 1 21 Brevin Sloup 10 Seward 10:31.39 1 22 Kohlton Gabehart 12 Milford 10:38.36 1 23 Evan Wick 9 Blair 10:42.95 1 24 Trent Anderson 10 Holdrege 10:50.23 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Cade Zumpfe 10 York 2:00.60 1 2 Dustin Matlock 11 Gretna 2:00.75 1 3 Joseph Schulz 12 Seward 2:01.38 1 4 Jason Finnegan 11 Cozad 2:02.99 1 5 Beau Larsen 9 Omaha Gross Catholic 2:03.24 1 6 William Newcomb 12 Northwest 2:03.27 1 7 Casey Viger 11 Crete 2:03.43 1 8 Turner Hill 11 Crete 2:04.02 1 9 Nolan Kirwan 10 Blair 2:04.21 1 10 Scott Bassinger 12 Syracuse 2:06.06 1 11 J.C. Grossoehme 12 Blair 2:07.12 1 12 Alexander Christen 12 Omaha Skutt Catholic 2:10.79 1 Section #2 1 Derek Templeman 12 Gretna 1:55.84 2 2 Ty Danielson 12 York 1:57.11 2 3 Matthew Barraza 11 Scottsbluff 1:57.28 2 4 Levi Avila 12 Mitchell 1:57.82 2 5 Ben Willis-Teff 12 Scottsbluff 1:58.78 2 6 Hayden Lienemann 11 Sidney 1:59.55 2 7 Evan Dewald 12 Columbus Lakeview 2:00.45 2 8 Hunter Felker 12 McCook 2:00.97 2 9 Skyler Smith 12 Ogallala 2:01.18 2 10 Jesus Estrada 12 Cozad 2:03.71 2 11 Andres Pelayo 12 Cozad 2:04.31 2 12 Adam Granville 12 Platteview 2:08.14 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Derek Templeman 12 Gretna 1:55.84 2 10 2 Ty Danielson 12 York 1:57.11 2 8 3 Matthew Barraza 11 Scottsbluff 1:57.28 2 6 4 Levi Avila 12 Mitchell 1:57.82 2 5 5 Ben Willis-Teff 12 Scottsbluff 1:58.78 2 4 6 Hayden Lienemann 11 Sidney 1:59.55 2 3 7 Evan Dewald 12 Columbus Lakeview 2:00.45 2 2 8 Cade Zumpfe 10 York 2:00.60 1 1 9 Dustin Matlock 11 Gretna 2:00.75 1 10 Hunter Felker 12 McCook 2:00.97 2 11 Skyler Smith 12 Ogallala 2:01.18 2 12 Joseph Schulz 12 Seward 2:01.38 1 13 Jason Finnegan 11 Cozad 2:02.99 1 14 Beau Larsen 9 Omaha Gross Catholic 2:03.24 1 15 William Newcomb 12 Northwest 2:03.27 1 16 Casey Viger 11 Crete 2:03.43 1 17 Jesus Estrada 12 Cozad 2:03.71 2 18 Turner Hill 11 Crete 2:04.02 1 19 Nolan Kirwan 10 Blair 2:04.21 1 20 Andres Pelayo 12 Cozad 2:04.31 2 21 Scott Bassinger 12 Syracuse 2:06.06 1 22 J.C. Grossoehme 12 Blair 2:07.12 1 23 Adam Granville 12 Platteview 2:08.14 2 24 Alexander Christen 12 Omaha Skutt Catholic 2:10.79 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Boys Town 44.08 1 Jaleel Smith, 12, #66; Telvin Davis, 10, #62; Javon Hopkins, 10, #64; Rodney Rosier, 10, #65 2 Lincoln Lutheran 44.24 1 Benjamin Schmeling, 11, #161; Elijah Kouma, 11, #159; Justin Parrish, 11, #160; Derek Baden, 11, #158 3 Waverly 44.29 1 Joshua Palmesano, 12, #307; Jon Murray, 11, #306; Ryan Searle, 11, #308; Conner Smith, 12, #309 4 Platteview 44.31 1 Seth Starks, 12, #242; Hayden Meyer, 11, #238; Noah Schlange, 11, #239; Adam Granville, 12, #237 5 York 44.32 1 Ian McDougall, 11, #321; Trent Koehler, 10, #319; Linden Kaliff, 12, #318; Hayden Robb, 12, #323 6 Nebraska City 44.83 1 Andrew Connell, 12, #186; Austin Betts, 10, #185; Jose Garcia III, 10, #188; Stephen Conner, 11, #187 7 Norris 44.84 1 Blaise Eason, 11, #191; AJ Flodman, 12, #192; Max Devine, 10, #190; Alexander Heuermann, 11, #194 8 Blair 45.01 1 Jay Harmon, 12, #46; Jack Nollette, 12, #49; Lukas Vopnford, 11, #51; Pitmon Foxall, 10, #44 Section #2 1 Cozad 43.07 2 Colin Wetovick, 11, #100; Jake Paulsen, 12, #96; Tysen Werner, 12, #99; Conor Young, 11, #101 2 Holdrege 43.70 2 Andrew Stroh, 11, #146; Devin Smith, 11, #145; Brenden Kreutzer, 12, #142; Cooper Rogers, 10, #144 3 Sidney 43.84 2 Chance Anglin, 11, #277; Lucas Rosenbaum, 12, #285; Alex Linneman, 9, #283; Logan Lewis, 12, #281 4 Pierce 44.14 2 Austin Freeman, 10, #228; Aydan Ronspies, 12, #234; Chance Larsen, 12, #230; Colin Magdanz, 11, #231 5 Lexington 44.29 2 Patrick Spicer, 12, #154; Ezequiel Cavada, 12, #149; Giovanny Rodriguez, 12, #152; Brody Lauby, 12, #151 6 Alliance 44.33 2 Cody Robinson, 11, #12; Trevor Kamerzell, 12, #9; Brody Brennan, 9, #6; Klayton Nordeen, 10, #11 7 Columbus Lakeview 44.67 2 Mark Jarecki, 12, #76; Trent Roth, 10, #77; Jack Shadley, 12, #78; Evan Dewald, 12, #75 -- McCook DNF 2 Samuel Smith, 9, #168; Bryce Lyons, 11, #164; Joe Schlager, 10, #167; Trever Matson, 11, #165 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Cozad 43.07 10 2 Holdrege 43.70 8 3 Sidney 43.84 6 4 Boys Town 44.08 5 5 Pierce 44.14 4 6 Lincoln Lutheran 44.24 3 7 Waverly 44.29 2 8 Lexington 44.29 1 9 Platteview 44.31 10 York 44.32 11 Alliance 44.33 12 Columbus Lakeview 44.67 13 Nebraska City 44.83 14 Norris 44.84 15 Blair 45.01 -- McCook DNF
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.5 M/S) 1 Luke Siedhoff 11 Crete 14.70 1 Q 2 Colin Wetovick 11 Cozad 15.10 1 q 3 Austin Woita 12 Bishop Neumann 15.42 1 q 4 Spencer Peters 10 Norris 15.81 1 5 Chase Korger 11 Columbus Scotus 16.03 1 6 Seth Starks 12 Platteview 16.05 1 7 Trenton Zink 11 Ogallala 16.08 1 8 Nicholas Conger 12 Sidney 16.10 1 Heat #2 (wind reading +0.5 M/S) 1 Trevor Kamerzell 12 Alliance 15.05 2 Q 2 Blake Ristine 12 Gothenburg 15.18 2 q 3 Jaleel Smith 12 Boys Town 15.51 2 q 4 Conner Smith 12 Waverly 15.72 2 5 Justin Engberg 10 Adams Central 15.92 2 6 Jackson Berney 9 Holdrege 15.93 2 7 Scott Ketteler 10 Boone Central/Newman Grove 16.43 2 8 Drew Gilliland 10 Mitchell 16.44 2 Heat #3 (wind reading +0.5 M/S) 1 Jordan Fujan 10 Bishop Neumann 15.21 3 Q 2 Evan Lindblad 11 Adams Central 15.66 3 q 3 Turner Moore 12 Syracuse 15.68 3 4 Thomas Geiger 11 Central City 16.15 3 5 Carson Post 12 Beatrice 16.37 3 6 Jordan Woodward 11 Bennington 16.39 3 7 Conor Young 11 Cozad 17.11 3 -- Noah Fisher 11 Pierce DNS 3 SCR ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Luke Siedhoff 11 Crete 14.70 1 Q 1 Trevor Kamerzell 12 Alliance 15.05 2 Q 2 Colin Wetovick 11 Cozad 15.10 1 q 2 Blake Ristine 12 Gothenburg 15.18 2 q 1 Jordan Fujan 10 Bishop Neumann 15.21 3 Q 3 Austin Woita 12 Bishop Neumann 15.42 1 q 3 Jaleel Smith 12 Boys Town 15.51 2 q 2 Evan Lindblad 11 Adams Central 15.66 3 q 3 Turner Moore 12 Syracuse 15.68 3 4 Conner Smith 12 Waverly 15.72 2 4 Spencer Peters 10 Norris 15.81 1 5 Justin Engberg 10 Adams Central 15.92 2 6 Jackson Berney 9 Holdrege 15.93 2 5 Chase Korger 11 Columbus Scotus 16.03 1 6 Seth Starks 12 Platteview 16.05 1 7 Trenton Zink 11 Ogallala 16.08 1 8 Nicholas Conger 12 Sidney 16.10 1 4 Thomas Geiger 11 Central City 16.15 3 5 Carson Post 12 Beatrice 16.37 3 6 Jordan Woodward 11 Bennington 16.39 3 7 Scott Ketteler 10 Boone Central/Newman Grove 16.43 2 8 Drew Gilliland 10 Mitchell 16.44 2 7 Conor Young 11 Cozad 17.11 3 -- Noah Fisher 11 Pierce DNS 3 SCR CLASS B BOYS 110M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:15 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Jaleel Smith 12 Boys Town 3rd/15.51 66 1 2 Jordan Fujan 10 Bishop Neumann 1st/15.21 36 1 3 Colin Wetovick 11 Cozad 2nd/15.10 100 1 4 Luke Siedhoff 11 Crete 1st/14.70 111 1 5 Trevor Kamerzell 12 Alliance 1st/15.05 9 1 6 Blake Ristine 12 Gothenburg 2nd/15.18 132 1 7 Austin Woita 12 Bishop Neumann 3rd/15.42 42 1 8 Evan Lindblad 11 Adams Central 2nd/15.66 2 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Luke Siedhoff 11 Crete 14.51 1 10 2 Trevor Kamerzell 12 Alliance 14.78 1 8 3 Colin Wetovick 11 Cozad 15.141 1 6 4 Blake Ristine 12 Gothenburg 15.147 1 5 5 Jordan Fujan 10 Bishop Neumann 15.18 1 4 6 Austin Woita 12 Bishop Neumann 15.50 1 3 7 Evan Lindblad 11 Adams Central 15.67 1 2 8 Jaleel Smith 12 Boys Town 16.09 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.5 M/S) 1 Jake Paulsen 12 Cozad 10.94 1 Q 2 Pitmon Foxall 10 Blair 11.10 1 q 3 Kyle Glandt 11 Seward 11.18 1 4 Isaac Wallace 12 Ralston 11.24 1 5 Andrew Allen 11 Crete 11.44 1 6 Rodney Rosier 10 Boys Town 11.46 1 7 Andrew Stroh 11 Holdrege 11.59 1 8 Damian Otto 12 Beatrice 11.67 1 Heat #2 (wind reading +0.5 M/S) 1 Cooper Rogers 10 Holdrege 11.02 2 Q 2 Stephen Conner 11 Nebraska City 11.03 2 q 3 Jon Murray 11 Waverly 11.17 2 q 4 Logan Lewis 12 Sidney 11.17 2 q 5 Jackson Dickerson 11 Chadron 11.38 2 6 Trevor Schulte 11 Omaha Skutt Catholic 11.46 2 7 Noah Schlange 11 Platteview 11.52 2 8 Demetrius Alexander 12 Wayne 11.59 2 Heat #3 (wind reading +0.5 M/S) 1 Javon Hopkins 10 Boys Town 11.12 3 Q 2 Dakota Krejci Smith 12 Omaha Skutt Catholic 11.12 3 q 3 Mark Jarecki 12 Columbus Lakeview 11.18 3 4 Derek Baden 11 Lincoln Lutheran 11.19 3 5 Nathaniel Sauberan 10 Lincoln Christian 11.31 3 6 Adam Crandall 12 Ogallala 11.40 3 7 Travis Kennedy 11 Boone Central/Newman Grove 11.47 3 8 Pascual Lucas 11 Crete 11.61 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Jake Paulsen 12 Cozad 10.94 1 Q 1 Cooper Rogers 10 Holdrege 11.02 2 Q 2 Stephen Conner 11 Nebraska City 11.03 2 q 2 Pitmon Foxall 10 Blair 11.10 1 q 1 Javon Hopkins 10 Boys Town 11.12 3 Q 2 Dakota Krejci Smith 12 Omaha Skutt Catholic 11.12 3 q 3 Jon Murray 11 Waverly 11.17 2 q 4 Logan Lewis 12 Sidney 11.17 2 q 3 Kyle Glandt 11 Seward 11.18 1 3 Mark Jarecki 12 Columbus Lakeview 11.18 3 4 Derek Baden 11 Lincoln Lutheran 11.19 3 4 Isaac Wallace 12 Ralston 11.24 1 5 Nathaniel Sauberan 10 Lincoln Christian 11.31 3 5 Jackson Dickerson 11 Chadron 11.38 2 6 Adam Crandall 12 Ogallala 11.40 3 5 Andrew Allen 11 Crete 11.44 1 6 Rodney Rosier 10 Boys Town 11.46 1 6 Trevor Schulte 11 Omaha Skutt Catholic 11.46 2 7 Travis Kennedy 11 Boone Central/Newman Grove 11.47 3 7 Noah Schlange 11 Platteview 11.52 2 7 Andrew Stroh 11 Holdrege 11.59 1 8 Demetrius Alexander 12 Wayne 11.59 2 8 Pascual Lucas 11 Crete 11.61 3 8 Damian Otto 12 Beatrice 11.67 1 CLASS B BOYS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Jon Murray 11 Waverly 3rd/11.17 306 1 2 Javon Hopkins 10 Boys Town 1st/11.12 64 1 3 Stephen Conner 11 Nebraska City 2nd/11.03 187 1 4 Jake Paulsen 12 Cozad 1st/10.94 96 1 5 Cooper Rogers 10 Holdrege 1st/11.02 144 1 6 Pitmon Foxall 10 Blair 2nd/11.10 44 1 7 Dakota Krejci Smith 12 Omaha Skutt Catholic 2nd/11.12 222 1 8 Logan Lewis 12 Sidney 4th/11.17 281 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Jake Paulsen 12 Cozad 10.923 1 10 2 Cooper Rogers 10 Holdrege 10.925 1 8 3 Logan Lewis 12 Sidney 10.98 1 6 4 Dakota Krejci Smith 12 Omaha Skutt Catholic 11.07 1 5 5 Stephen Conner 11 Nebraska City 11.12 1 4 6 Javon Hopkins 10 Boys Town 11.23 1 3 7 Jon Murray 11 Waverly 11.24 1 2 8 Pitmon Foxall 10 Blair 11.34 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Mark Jarecki 12 Columbus Lakeview 49.05 1 Q 2 Derek Templeman 12 Gretna 50.33 1 q 3 Lucas Rosenbaum 12 Sidney 51.01 1 4 Cody Mroczek 9 Columbus Scotus 51.03 1 5 Joshua Palmesano 12 Waverly 51.15 1 6 Tanner Schwarting 11 Omaha Concordia 52.06 1 7 Jordan Lemburg 12 Broken Bow 52.86 1 8 Robert Sheldahl 12 Platteview 53.34 1 Heat #2 1 Aydan Ronspies 12 Pierce 49.51 2 Q 2 Ryan Schwartzkopf 12 Gering 49.95 2 q 3 Ty Danielson 12 York 50.68 2 q 4 Philip Elliott 10 Elkhorn 50.79 2 5 Nathan Erickson 12 Central City 51.51 2 6 Trevor Pecena 12 Wayne 52.11 2 7 Jared Bubak 10 Lincoln Christian 52.32 2 8 Damian Otto 12 Beatrice 52.77 2 Heat #3 1 Roger O'Dell 11 Douglas County West 49.84 3 Q 2 Dillon De Mott 12 Gering 49.95 3 q 3 Evan Dewald 12 Columbus Lakeview 50.71 3 q 4 Giovanny Rodriguez 12 Lexington 50.80 3 5 Riley Kraus 11 Beatrice 52.26 3 6 Brody Brennan 9 Alliance 52.55 3 7 Christian Perez 9 Mitchell 53.41 3 8 Jarel Brooks-Cummings 10 Boys Town 55.32 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Mark Jarecki 12 Columbus Lakeview 49.05 1 Q 1 Aydan Ronspies 12 Pierce 49.51 2 Q 1 Roger O'Dell 11 Douglas County West 49.84 3 Q 2 Ryan Schwartzkopf 12 Gering 49.95 2 q 2 Dillon De Mott 12 Gering 49.95 3 q 2 Derek Templeman 12 Gretna 50.33 1 q 3 Ty Danielson 12 York 50.68 2 q 3 Evan Dewald 12 Columbus Lakeview 50.71 3 q 4 Philip Elliott 10 Elkhorn 50.79 2 4 Giovanny Rodriguez 12 Lexington 50.80 3 3 Lucas Rosenbaum 12 Sidney 51.01 1 4 Cody Mroczek 9 Columbus Scotus 51.03 1 5 Joshua Palmesano 12 Waverly 51.15 1 5 Nathan Erickson 12 Central City 51.51 2 6 Tanner Schwarting 11 Omaha Concordia 52.06 1 6 Trevor Pecena 12 Wayne 52.11 2 5 Riley Kraus 11 Beatrice 52.26 3 7 Jared Bubak 10 Lincoln Christian 52.32 2 6 Brody Brennan 9 Alliance 52.55 3 8 Damian Otto 12 Beatrice 52.77 2 7 Jordan Lemburg 12 Broken Bow 52.86 1 8 Robert Sheldahl 12 Platteview 53.34 1 7 Christian Perez 9 Mitchell 53.41 3 8 Jarel Brooks-Cummings 10 Boys Town 55.32 3 CLASS B BOYS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Ty Danielson 12 York 3rd/50.68 317 1 2 Dillon De Mott 12 Gering 2nd/49.95 124 1 3 Roger O'Dell 11 Douglas County West 1st/49.84 116 1 4 Mark Jarecki 12 Columbus Lakeview 1st/49.05 76 1 5 Aydan Ronspies 12 Pierce 1st/49.51 234 1 6 Ryan Schwartzkopf 12 Gering 2nd/49.95 128 1 7 Derek Templeman 12 Gretna 2nd/50.33 137 1 8 Evan Dewald 12 Columbus Lakeview 3rd/50.71 75 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Mark Jarecki 12 Columbus Lakeview 48.16 1 10 2 Aydan Ronspies 12 Pierce 48.99 1 8 3 Ryan Schwartzkopf 12 Gering 49.63 1 6 4 Roger O'Dell 11 Douglas County West 49.89 1 5 5 Dillon De Mott 12 Gering 50.16 1 4 6 Derek Templeman 12 Gretna 50.63 1 3 7 Ty Danielson 12 York 51.09 1 2 8 Evan Dewald 12 Columbus Lakeview 1:03.68 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Matthew Barraza 11 Scottsbluff 4:26.17 1 10 2 Nicholas Larsen 12 Omaha Gross Catholic 4:29.43 1 8 3 Graham Applegate 11 Cozad 4:29.94 1 6 4 Caleb Magner 12 York 4:30.08 1 5 5 Levi Avila 12 Mitchell 4:32.97 1 4 6 Austin Yardley 10 Elkhorn 4:33.61 1 3 7 Alex Tietz 11 Fort Calhoun 4:35.56 1 2 8 Shane Burkey 11 Scottsbluff 4:35.69 1 1 9 Collin Hahn 9 Gothenburg 4:36.42 1 10 Ivan Chilapa 12 Columbus Scotus 4:37.52 1 11 Justin Gross 12 Seward 4:38.13 1 12 Alam Alvarez 12 Lexington 4:39.65 1 13 Joseph Schulz 12 Seward 4:42.06 1 14 Joel Carrillo 12 Schuyler 4:43.41 1 15 Caleb Petersen 12 Omaha Roncalli Catholic 4:44.18 1 16 Turner Condreay 12 Columbus Lakeview 4:44.49 1 17 Garrit Geiger 12 Cozad 4:44.94 1 18 Cody Zrust 10 Schuyler 4:45.68 1 19 Jachob Wiedeburg 11 Sidney 4:48.96 1 20 Ethan Bergmann 10 Aurora 4:50.10 1 21 Jaco Henning 9 Ogallala 4:52.21 1 22 Casey Viger 11 Crete 4:54.43 1 23 Tanner Harsin 10 Syracuse 4:56.14 1 24 Coleman Orchard 12 Syracuse 4:57.77 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 (wind reading +0.5 M/S) 1 Trevor Kamerzell 12 Alliance 40.04 1 Q 2 Conner Smith 12 Waverly 40.94 1 q 3 Caleb Geary 12 Gering 41.63 1 q 4 Luke Siedhoff 11 Crete 42.21 1 5 Justin Engberg 10 Adams Central 42.80 1 6 Evan Struebing 11 Boone Central/Newman Grove 42.92 1 7 Traceten Halley 10 Scottsbluff 43.14 1 8 Jaleel Smith 12 Boys Town 44.29 1 Heat #2 (wind reading +0.5 M/S) 1 Conor Young 11 Cozad 39.90 2 Q 2 Jordan Woodward 11 Bennington 41.23 2 q 3 Colton Allen 12 Aurora 41.68 2 4 Evan Lindblad 11 Adams Central 41.83 2 5 Caleb Rezac 11 Bishop Neumann 42.16 2 6 Ian Mertlik 11 Blair 42.74 2 7 Tristan Stephenson 12 Alliance 43.01 2 8 Alexander Delgado 10 Milford 43.25 2 Heat #3 1 Colin Wetovick 11 Cozad 40.21 3 Q 2 Jordan Fujan 10 Bishop Neumann 40.91 3 q 3 Turner Moore 12 Syracuse 41.43 3 q 4 Trenton Zink 11 Ogallala 41.97 3 5 Kalen Hollopeter 12 Valentine 42.40 3 6 Kedron Koehler 11 O'Neill 42.61 3 7 Bryan Alvidrez 12 Lexington 42.64 3 8 Logan Santee 11 Plattsmouth 43.69 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Conor Young 11 Cozad 39.90 2 Q 1 Trevor Kamerzell 12 Alliance 40.04 1 Q 1 Colin Wetovick 11 Cozad 40.21 3 Q 2 Jordan Fujan 10 Bishop Neumann 40.91 3 q 2 Conner Smith 12 Waverly 40.94 1 q 2 Jordan Woodward 11 Bennington 41.23 2 q 3 Turner Moore 12 Syracuse 41.43 3 q 3 Caleb Geary 12 Gering 41.63 1 q 3 Colton Allen 12 Aurora 41.68 2 4 Evan Lindblad 11 Adams Central 41.83 2 4 Trenton Zink 11 Ogallala 41.97 3 5 Caleb Rezac 11 Bishop Neumann 42.16 2 4 Luke Siedhoff 11 Crete 42.21 1 5 Kalen Hollopeter 12 Valentine 42.40 3 6 Kedron Koehler 11 O'Neill 42.61 3 7 Bryan Alvidrez 12 Lexington 42.64 3 6 Ian Mertlik 11 Blair 42.74 2 5 Justin Engberg 10 Adams Central 42.80 1 6 Evan Struebing 11 Boone Central/Newman Grove 42.92 1 7 Tristan Stephenson 12 Alliance 43.01 2 7 Traceten Halley 10 Scottsbluff 43.14 1 8 Alexander Delgado 10 Milford 43.25 2 8 Logan Santee 11 Plattsmouth 43.69 3 8 Jaleel Smith 12 Boys Town 44.29 1 CLASS B BOYS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 3:10 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Turner Moore 12 Syracuse 3rd/41.43 296 1 2 Conner Smith 12 Waverly 2nd/40.94 309 1 3 Colin Wetovick 11 Cozad 1st/40.21 100 1 4 Conor Young 11 Cozad 1st/39.90 101 1 5 Trevor Kamerzell 12 Alliance 1st/40.04 9 1 6 Jordan Fujan 10 Bishop Neumann 2nd/40.91 36 1 7 Jordan Woodward 11 Bennington 2nd/41.23 32 1 8 Caleb Geary 12 Gering 3rd/41.63 125 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Trevor Kamerzell 12 Alliance 38.38 1 10 2 Conor Young 11 Cozad 39.77 1 8 3 Colin Wetovick 11 Cozad 40.51 1 6 4 Turner Moore 12 Syracuse 40.59 1 5 5 Conner Smith 12 Waverly 41.25 1 4 6 Jordan Woodward 11 Bennington 41.27 1 3 7 Jordan Fujan 10 Bishop Neumann 41.44 1 2 8 Caleb Geary 12 Gering 41.71 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Jake Paulsen 12 Cozad 22.48 1 Q 2 Philip Elliott 10 Elkhorn 22.91 1 q 3 Dakota Krejci Smith 12 Omaha Skutt Catholic 22.96 1 4 Deanta Delarosa 11 Boys Town 23.47 1 5 Joshua Palmesano 12 Waverly 23.56 1 6 Benjamin Heggem 10 Scottsbluff 23.62 1 7 Emmitt Knight 10 Gretna 23.69 1 8 Christian Perez 9 Mitchell 24.32 1 Heat #2 1 Cooper Rogers 10 Holdrege 22.21 2 Q 2 Kyle Glandt 11 Seward 22.71 2 q 3 Stephen Conner 11 Nebraska City 23.01 2 4 Trevor Schulte 11 Omaha Skutt Catholic 23.11 2 5 Evan Dewald 12 Columbus Lakeview 23.13 2 6 Jackson Dickerson 11 Chadron 23.21 2 7 Nathaniel Sauberan 10 Lincoln Christian 23.22 2 8 Jacob Mumby 11 Mount Michael Benedictine 23.60 2 Heat #3 1 Jon Murray 11 Waverly 22.381 3 Q 2 Mark Jarecki 12 Columbus Lakeview 22.387 3 q 3 Logan Lewis 12 Sidney 22.41 3 q 4 Giovanny Rodriguez 12 Lexington 22.45 3 q 5 Rodney Rosier 10 Boys Town 23.20 3 6 Andrew Stroh 11 Holdrege 23.35 3 7 Damian Otto 12 Beatrice 23.53 3 8 Demetrius Alexander 12 Wayne 23.74 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Cooper Rogers 10 Holdrege 22.21 2 Q 1 Jon Murray 11 Waverly 22.381 3 Q 2 Mark Jarecki 12 Columbus Lakeview 22.387 3 q 3 Logan Lewis 12 Sidney 22.41 3 q 4 Giovanny Rodriguez 12 Lexington 22.45 3 q 1 Jake Paulsen 12 Cozad 22.48 1 Q 2 Kyle Glandt 11 Seward 22.71 2 q 2 Philip Elliott 10 Elkhorn 22.91 1 q 3 Dakota Krejci Smith 12 Omaha Skutt Catholic 22.96 1 3 Stephen Conner 11 Nebraska City 23.01 2 4 Trevor Schulte 11 Omaha Skutt Catholic 23.11 2 5 Evan Dewald 12 Columbus Lakeview 23.13 2 5 Rodney Rosier 10 Boys Town 23.20 3 6 Jackson Dickerson 11 Chadron 23.21 2 7 Nathaniel Sauberan 10 Lincoln Christian 23.22 2 6 Andrew Stroh 11 Holdrege 23.35 3 4 Deanta Delarosa 11 Boys Town 23.47 1 7 Damian Otto 12 Beatrice 23.53 3 5 Joshua Palmesano 12 Waverly 23.56 1 8 Jacob Mumby 11 Mount Michael Benedictine 23.60 2 6 Benjamin Heggem 10 Scottsbluff 23.62 1 7 Emmitt Knight 10 Gretna 23.69 1 8 Demetrius Alexander 12 Wayne 23.74 3 8 Christian Perez 9 Mitchell 24.32 1 CLASS B BOYS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:25 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Kyle Glandt 11 Seward 2nd/22.71 269 1 2 Giovanny Rodriguez 12 Lexington 4th/22.45 152 1 3 Mark Jarecki 12 Columbus Lakeview 2nd/22.39 76 1 4 Cooper Rogers 10 Holdrege 1st/22.21 144 1 5 Jon Murray 11 Waverly 1st/22.39 306 1 6 Logan Lewis 12 Sidney 3rd/22.41 281 1 7 Jake Paulsen 12 Cozad 1st/22.48 96 1 8 Philip Elliott 10 Elkhorn 2nd/22.91 118 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Cooper Rogers 10 Holdrege 22.22 1 10 2 Jake Paulsen 12 Cozad 22.24 1 8 3 Mark Jarecki 12 Columbus Lakeview 22.34 1 6 4 Jon Murray 11 Waverly 22.56 1 5 5 Logan Lewis 12 Sidney 22.68 1 4 6 Philip Elliott 10 Elkhorn 22.72 1 3 7 Kyle Glandt 11 Seward 22.91 1 2 8 Giovanny Rodriguez 12 Lexington 25.77 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Platteview 3:28.31 1 Robert Sheldahl, 12, #241; Hayden Meyer, 11, #238; Adam Granville, 12, #237; Noah Schlange, 11, #239 2 Douglas County West 3:30.71 1 Joshua Kruntorad, 12, #115; Roger O'Dell, 11, #116; Theodore Pryor, 12, #117; Mason Grinvalds, 11, #114 3 Crete 3:32.18 1 Casey Viger, 11, #113; Justin Larsen, 12, #106; Dillon Nerud, 11, #108; Turner Hill, 11, #104 4 Beatrice 3:33.20 1 Damian Otto, 12, #26; Kyle Leners, 9, #25; Alexander Clark, 11, #22; Riley Kraus, 11, #24 5 Gretna 3:33.29 1 Alec Alvarez, 11, #133; Dustin Matlock, 11, #136; Drew Farrell, 9, #134; Derek Templeman, 12, #137 6 Minden 3:33.96 1 Cody Stadler, 10, #176; Jaden Nielsen, 11, #174; Chase Smith, 9, #175; Zachary Burchell, 11, #172 7 Ralston 3:34.84 1 Caleb Brandon, 11, #248; Josh Krzemien, 12, #251; Brenen Roebuck, 12, #253; Dillon Lapour, 11, #252 8 Wayne 3:43.45 1 Demetrius Alexander, 12, #311; Tyler Pecena, 9, #314; Cornelio Espino, 11, #312; Trevor Pecena, 12, #313 Section #2 1 Gering 3:23.08 2 Ryan Schwartzkopf, 12, #128; Caleb Geary, 12, #125; Dillon De Mott, 12, #124; Aaron Pierce, 12, #127 2 Sidney 3:24.17 2 Hunter Secrest, 10, #286; Hayden Lienemann, 11, #282; Michael Banaszak, 10, #278; Lucas Rosenbaum, 12, #285 3 Alliance 3:26.60 2 Brody Brennan, 9, #6; Klayton Nordeen, 10, #11; Cody Robinson, 11, #12; Trevor Kamerzell, 12, #9 4 York 3:26.84 2 Ty Danielson, 12, #317; Caleb Magner, 12, #320; Dalton Obermier, 12, #322; Cade Zumpfe, 10, #324 5 Cozad 3:30.86 2 Graham Applegate, 11, #89; Andres Pelayo, 12, #97; Tysen Werner, 12, #99; Nathan Bubak, 12, #91 6 Lexington 3:31.98 2 Bryan Alvidrez, 12, #148; Chandler Flynn, 11, #150; Brody Lauby, 12, #151; Isaac Zitterkopf, 11, #155 7 Pierce 3:32.77 2 Matthew Penne, 11, #232; Noah Zimmerer, 10, #236; Johnnie Huff, 11, #229; Aydan Ronspies, 12, #234 8 Boone Central/Newman Grove 3:35.80 2 Zachary Glidden, 11, #56; Damian Backus, 10, #54; Joseph Brugger, 11, #55; Travis Kennedy, 11, #57 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Gering 3:23.08 10 2 Sidney 3:24.17 8 3 Alliance 3:26.60 6 4 York 3:26.84 5 5 Platteview 3:28.31 4 6 Douglas County West 3:30.71 3 7 Cozad 3:30.86 2 8 Lexington 3:31.98 1 9 Crete 3:32.18 10 Pierce 3:32.77 11 Beatrice 3:33.20 12 Gretna 3:33.29 13 Minden 3:33.96 14 Ralston 3:34.84 15 Boone Central/Newman Grove 3:35.80 16 Wayne 3:43.45