This page was last updated on May 18, 2013 at 6:30pm EDT. REFRESH this page to see the most recent updates.
1. | St. Mary's | 56.000 |
2. | Arapahoe | 50.000 |
3. | BDS | 44.500 |
4. | Humphrey St. Francis | 37.000 |
5. | Humphrey | 36.000 |
6. | Bertrand | 34.500 |
7. | Giltner | 25.000 |
8. | Guardian Angels Central Catholic | 24.000 |
9. | Southwest | 22.000 |
10. | Hartington | 20.000 |
11. | Exeter-Milligan | 18.500 |
12. | Wynot | 18.000 |
13. | Stuart | 18.000 |
14. | Friend | 17.000 |
15. | Brady | 16.000 |
16. | Osmond | 16.000 |
17. | Mead | 15.000 |
18. | Wausa | 15.000 |
19. | Lindsay Holy Family | 12.000 |
20. | Pawnee City | 10.000 |
21. | Sterling | 10.000 |
22. | Mullen | 10.000 |
23. | Cody-Kilgore | 9.000 |
24. | Sumner-Eddyville-Miller | 9.000 |
25. | Cambridge | 9.000 |
26. | Anselmo-Merna | 9.000 |
27. | Heartland | 8.500 |
28. | South Loup | 8.500 |
29. | Clearwater/Orchard | 8.000 |
30. | Silver Lake | 7.000 |
31. | Sutherland | 7.000 |
32. | Maywood | 6.000 |
33. | Elwood | 5.000 |
34. | Crawford | 5.000 |
35. | Potter-Dix | 5.000 |
36. | Cedar Valley | 5.000 |
37. | North Central | 4.500 |
38. | Loomis | 4.000 |
39. | Twin Loup | 3.500 |
40. | Creek Valley | 3.000 |
41. | Allen | 3.000 |
42. | Lawrence-Nelson | 3.000 |
43. | Hitchcock County | 3.000 |
44. | Leyton | 3.000 |
45. | Scribner-Snyder | 2.000 |
46. | Bloomfield | 2.000 |
47. | SMC | 2.000 |
48. | Elm Creek | 1.500 |
49. | Falls City Sacred Heart | 1.000 |
50. | Fullerton | 1.000 |
51. | Hampton | 1.000 |
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Jordan Lempka 11 Sterling 133-07.00 10 2 Michaela Dendinger 12 Hartington 132-09.00 8 3 Kaylee Jensen 11 Lindsay Holy Family 129-10.00 6 4 Jessi Pongratz 12 St. Mary's 121-04.00 5 5 Emily Whipple 12 Cambridge 120-03.00 4 6 Kassandra Harris 11 Leyton 113-09.00 3 7 Sydney Meyer 12 Silver Lake 108-07.00 2 8 Kalynn Dahlke 12 Hampton 108-01.00 1 9 McKenzie Bergstrom 12 Amherst 107-08.00 10 Megan Max 11 Anselmo-Merna 105-02.00 11 Jayd Roberts 11 Winside 103-10.00 12 Taylor Sandoe 12 Medicine Valley 102-03.00 13 Tess Whitman 12 Maywood 99-08.00 14 Jami Ostberg 11 High Plains Community 97-09.00 15 Darcey Simonsen 10 Lyons-Decatur Northeast 96-10.00 16 Breanna Johnson 12 Osceola 96-05.00 17 Jenna Habegger 10 Pawnee City 95-00.00 18 Brooke Bauer 11 St. Mary's 94-11.00 19 Savanna Jamison 11 Hyannis 92-08.00 20 Hannah Schievelbein 10 Creek Valley 88-11.00 21 Mackenzie Beavers 9 Overton 88-08.00 22 Desirai Grassmeyer 12 Elwood 77-08.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Alyssa Frauendorfer 12 Humphrey 17-07.00 10 2 Emily Everitt 11 St. Mary's 16-07.75 8 3 Alexis Sock 9 Sumner-Eddyville-Miller 16-07.50 6 4 Jordin Wasson 12 Cambridge 16-06.00 5 5 Maitlyn Thomsen 10 Exeter-Milligan 16-05.75 4 6 Shayla Dockweiler 10 South Loup 16-05.75 3 7 Samantha Kennedy 12 Sutherland 16-04.00 2 8 Katelyn Wobken 11 Scribner-Snyder 16-03.50 1 9 Tarrin Beller 9 Humphrey 16-02.50 10 Macey Sock 11 Sumner-Eddyville-Miller 16-01.25 11 Abigail Hegge 12 Wausa 15-11.00 12 Nicole Steinhauser 12 Alma 15-10.00 13 Tamara Myers 10 Anselmo-Merna 15-06.25 14 Shaylin McClellen 10 Brady 15-05.50 15 Maggie Goltz 9 Falls City Sacred Heart 15-03.25 16 Ryann Ickes 11 Clearwater/Orchard 15-02.50 17 Dani Most 11 Giltner 15-01.50 18 Kaitlyn Berner 10 Leyton 14-11.75 19 Mariah Hulse 11 Friend 14-11.00 20 Teya Mason 12 Hampton 14-10.00 21 Tristen Trampe 9 Amherst 14-09.25 22 Faith Krie 10 Wynot 14-08.75 23 Michaela Metcalf 12 Hay Springs 13-07.75 24 Kaitlynn Wiese-Hunt 9 Mead 13-04.50
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Alyssa Frauendorfer 12 Humphrey 37-00.50 10 2 Abigail Hegge 12 Wausa 34-10.75 8 3 Christa Brockhaus 10 Humphrey St. Francis 34-10.75 6 4 Ashton Kroeker 12 Heartland 34-09.75 5 5 Tarrin Beller 9 Humphrey 34-07.00 4 6 Mariah Hulse 11 Friend 34-04.00 3 7 Jordan Rush 10 South Loup 33-09.50 2 8 Tamara Myers 10 Anselmo-Merna 33-06.75 1 9 Blair Hofstetter 10 Meridian 33-06.00 10 Megan Kelley 11 Southwest 33-03.25 11 Kaitlyn Berner 10 Leyton 33-01.00 12 Jordin Wasson 12 Cambridge 33-00.25 13 Maggie Goltz 9 Falls City Sacred Heart 32-09.25 14 Josie Cox 9 Maxwell 32-03.25 15 Macey Sock 11 Sumner-Eddyville-Miller 32-03.00 16 Kalynn Dahlke 12 Hampton 32-02.50 17 Ranee Keehn 9 Elkhorn Valley 32-00.50 18 Abby Drieling 9 Emerson-Hubbard 31-10.75 19 Morgan McDonald 12 Loup City 31-05.00 20 Kelsie Leslie 11 Spalding/Spalding Academy 30-11.25 21 Samantha Hajek 12 Diller-Odell 30-01.25 22 Morgan Simpson 10 Sutherland 29-06.25 23 Michaela Metcalf 12 Hay Springs 29-06.00
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Rochelle Wendland 11 Arapahoe 5-04.00 10 2 Kenzie May 11 Southwest 5-03.00 8 3 Valerie Most 11 Brady 5-03.00 6 4 Emily Everitt 11 St. Mary's 5-02.00 5 5T Shannon Morse 11 Twin Loup 5-00.00 3.5 5T Shayla Dockweiler 10 South Loup 5-00.00 3.5 7T Amber Pribyl 10 Exeter-Milligan 5-00.00 1.5 7T Tristen Mueller 12 North Central 5-00.00 1.5 9T Alaina Pfeifer 11 Humphrey St. Francis 5-00.00 9T Brieanna James 10 Sumner-Eddyville-Miller 5-00.00 9T Josie Palmer 10 Brady 5-00.00 12 Kalynn Dahlke 12 Hampton 5-00.00 13 Regyn Hicks 9 Potter-Dix 5-00.00 14 Nazya Thies 12 Winside 4-10.00 15T Brandie Westhart 12 Johnson-Brock 4-10.00 15T Haley Girmus 12 Friend 4-10.00 17T Mackenzie Skupa 12 Silver Lake 4-08.00 17T Sidney Ortmeier 11 Osmond 4-08.00 17T Caitlin Kunz 12 Stuart 4-08.00 20 Abby Ortmeier 12 Guardian Angels Central Catholic 4-08.00 -- Sarah Schmidt 11 Diller-Odell NH -- Anna McLaughlin 9 Garden County NH
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Catherine Mick 9 BDS 10-08.00 10 2 Taylor Menke 11 Friend 10-00.00 8 3 Mackenzie Wecker 10 St. Mary's 10-00.00 6 4 Kaidee Livingstone 12 Potter-Dix 10-00.00 5 5T Allison Mason 11 Bertrand 9-06.00 3.5 5T Bailey Carr 11 Heartland 9-06.00 3.5 7T Casi Sutherland 11 Elm Creek 9-06.00 1.5 7T Jennifer Mick 11 BDS 9-06.00 1.5 9 Kaley Stokey 10 Sutherland 9-06.00 10 Summer Mueller 11 Creek Valley 9-06.00 11 Mackenzie Kaps 12 Bertrand 9-00.00 12T Valerie Most 11 Brady 9-00.00 12T Sydney Siekman 10 Bertrand 9-00.00 14 Kelli Mack 12 Kenesaw 9-00.00 15 Scarlett Prorok 12 Humphrey 8-06.00 16T Jolene Shotkoski 11 Fullerton 8-06.00 16T Dominique Swanson 12 Bloomfield 8-06.00 18 Haley Reed 9 South Loup 8-06.00 19 Elizabeth Magdanz 10 Falls City Sacred Heart 8-00.00 20 Cheyenne Ostrander 9 Fullerton 8-00.00 21 Shelby Hochstein 10 Hartington 7-06.00 -- Tori Kreikemeier 11 Guardian Angels Central Catholic NH -- Delaney Zastrow 11 Elm Creek NH -- Abby Magdanz 10 Falls City Sacred Heart NH
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== 1 Kelbie Lyon 10 Giltner 39-08.25 10 2 Michaela Dendinger 12 Hartington 39-06.00 8 3 Kaylee Jensen 11 Lindsay Holy Family 38-11.00 6 4 Mackenzie Skupa 12 Silver Lake 38-09.00 5 5 Desirai Grassmeyer 12 Elwood 37-11.25 4 6 Addie Shaw 9 North Central 37-10.00 3 7 Jessi Pongratz 12 St. Mary's 37-06.50 2 8 Emily Rohrer 10 Falls City Sacred Heart 37-05.50 1 9 Philomena Lammers 9 Bloomfield 36-10.25 10 Jordan Lempka 11 Sterling 35-06.75 11 Tracy Chvala 9 St. Mary's 35-03.50 12 Sydney Meyer 12 Silver Lake 35-03.00 13 Taylor Nichols 10 Pleasanton 35-02.25 14 Michaela Weverka 11 South Loup 34-08.75 15 Taylor Sandoe 12 Medicine Valley 34-08.50 16 Melanie Stratmann 11 Guardian Angels Central Catholic 34-02.50 17 Sadey Waller 12 Cross County 34-02.50 18 Christian Bila 12 Hay Springs 34-00.50 19 Tess Whitman 12 Maywood 33-11.50 20 Mariah Zwiener 12 Pleasanton 33-00.25 21 Anna Eggers 10 Elwood 32-10.25 22 Megan Pallas 11 Cross County 32-10.00 23 Danielle von Forell 12 Crawford 29-01.50
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Bertrand 9:57.75 1 10 Cristina Murillo, 12, #33; Mattison Peterson, 11, #34; Mackenzie Kaps, 12, #31; Allison Mason, 11, #32 2 St. Mary's 10:00.48 1 8 Alejandra Kersenbrock, 10, #250; Jessi Simons, 11, #256; Kaylee Krotter, 12, #251; Riley Sibbel, 9, #255 3 Friend 10:02.97 1 6 Mariah Hulse, 11, #98; Morgan Pfeiffer, 12, #100; Riley Focht, 12, #96; Taylor Menke, 11, #99 4 Exeter-Milligan 10:04.78 1 5 Jennifer Pribyl, 12, #88; Taylor Erdkamp, 12, #86; Amber Pribyl, 10, #87; Alicia Bigelow, 12, #85 5 Guardian Angels Central Catholic 10:15.32 1 4 Makenna Kreikemeier, 11, #122; Madison Kreikemeier, 11, #121; Kaylie Franzluebbers, 11, #117; Breanne Kreikemeier, 9, #120 6 Giltner 10:19.44 1 3 Jordan Bieck, 12, #109; Augusta Rhoades, 11, #114; Sarah Williams, 12, #115; Randi Janzen, 12, #110 7 Humphrey St. Francis 10:20.72 1 2 Jacey Olmer, 10, #155; Emily Huettner, 12, #154; Morgan Bender, 9, #152; Holly Podliska, 10, #157 8 Lawrence-Nelson 10:25.99 1 1 Harlie Himmelberg, 9, #164; Carlie Mazour, 10, #166; Alyssa Miller, 9, #167; Kara Himmelberg, 12, #165 9 Sterling 10:27.53 1 Stasia Nielsen, 11, #263; Wendy Sterkel, 11, #264; Rachel Frerichs-Shea, 10, #259; Tara Hestermann, 11, #261 10 Crawford 10:41.12 1 Megan Guest, 11, #54; Lacie Lietka, 10, #57; Sara Tweet, 10, #59; Sharla Maginnis, 12, #58 11 Southwest 10:43.72 1 Abby Daffer, 11, #239; Cassa McConville, 12, #244; Kaylee Potthoff, 11, #245; Kenzie May, 11, #243 12 Randolph 10:47.12 1 Megan Fink, 9, #220; Ashley Schmit, 12, #221; Brenna Thies, 12, #222; Elle Bermel, 9, #219 13 Allen 10:50.02 1 Vanessa Klug, 12, #3; Candice Rastede, 10, #5; Lindsey Jones, 11, #2; Alexis Oswald, 9, #4 14 North Central 10:51.40 1 Breanna Schrantz, 11, #198; Saresse Clay, 11, #194; Amber Frerichs, 11, #195; Jamie Turpin, 11, #200 15 Paxton 11:11.68 1 Bailee Schow, 11, #212; Karlee Schow, 10, #213; Brekkan Martinosky, 12, #211; Kaylie Carlyle, 9, #210 16 Loup City 11:19.52 1 Jessica Eurek, 9, #176; Joeli Walrath, 9, #180; Bailee Griffith, 11, #177; Sydney Harrington, 9, #178
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Mackenzie Kaps 12 Bertrand 12:19.47 1 10 2 Elizabeth Cramer 10 Anselmo-Merna 12:23.90 1 8 3 Alejandra Kersenbrock 10 St. Mary's 12:27.14 1 6 4 Breanna Gallup 11 Wausa 12:29.79 1 5 5 Paula Zakrzewski 9 St. Mary's 12:33.00 1 4 6 Katheryn Compton 11 Cody-Kilgore 12:33.65 1 3 7 Natalie Jones 9 SMC 12:37.46 1 2 8 Justine Stone 11 Maywood 12:41.80 1 1 9 Lauren Schmidt 10 Deshler 12:59.16 1 10 Amanda Harrison 11 Banner County 13:01.04 1 11 Katelyn Woten 11 Potter-Dix 13:06.08 1 12 Breanna Phillips 11 Maywood 13:08.47 1 13 Alexis Oswald 9 Allen 13:13.32 1 14 Abby Daffer 11 Southwest 13:19.85 1 15 Rachel Pavelka 11 Loomis 13:26.98 1 16 Peyton Zimmerman 9 Overton 13:34.37 1 17 Andrea Zarybnicky 12 Diller-Odell 13:35.79 1 18 Morgan Pfeiffer 12 Friend 13:36.16 1 19 Shelby Terry 12 Shelton 13:37.03 1 20 Wendy Sterkel 11 Sterling 14:01.01 1 21 Taylor Rystrom 9 Cross County 14:14.77 1 22 Katelynn Endicott 11 Lindsay Holy Family 14:14.80 1 23 Jacey Olmer 10 Humphrey St. Francis 14:20.01 1 -- Harlie Himmelberg 9 Lawrence-Nelson DNF 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Jaden Lutz 9 South Loup 2:29.70 1 2 Kaitlynn Wiese-Hunt 9 Mead 2:30.78 1 3 Kelsi Fouraker 10 Falls City Sacred Heart 2:32.40 1 4 Brittany Dose 10 Hampton 2:32.59 1 5 Megan Guest 11 Crawford 2:33.11 1 6 Rachel Pavelka 11 Loomis 2:33.73 1 7 Jerica Baumert 10 Scribner-Snyder 2:33.85 1 8 Taylor Kizer 9 Overton 2:34.68 1 9 Lacie Lietka 10 Crawford 2:35.76 1 10 Allison Braun 11 Heartland 2:35.88 1 11 Tawnie McConnell 12 Sutherland 2:35.99 1 12 Sydnee Harchelroad 10 Wauneta-Palisade 2:42.99 1 Section #2 1 Carissa Gutz 12 Osmond 2:21.48 2 2 Emily Kaup 12 Stuart 2:22.64 2 3 Tessa Gale 11 Cody-Kilgore 2:23.69 2 4 Holly Podliska 10 Humphrey St. Francis 2:25.33 2 5 Ashley Heine 12 Wynot 2:25.54 2 6 Alejandra Kersenbrock 10 St. Mary's 2:27.26 2 7 Jennifer Pribyl 12 Exeter-Milligan 2:28.34 2 8 Breanna Gallup 11 Wausa 2:28.45 2 9 Taylor Menke 11 Friend 2:28.78 2 10 Breanne Kreikemeier 9 Guardian Angels Central Catholic 2:28.83 2 11 Jessica Deterding 9 Eustis-Farnam 2:29.83 2 12 Shayla Trotter 12 Arcadia 2:35.29 2 ============================================================================================ Name Grade School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Carissa Gutz 12 Osmond 2:21.48 2 10 2 Emily Kaup 12 Stuart 2:22.64 2 8 3 Tessa Gale 11 Cody-Kilgore 2:23.69 2 6 4 Holly Podliska 10 Humphrey St. Francis 2:25.33 2 5 5 Ashley Heine 12 Wynot 2:25.54 2 4 6 Alejandra Kersenbrock 10 St. Mary's 2:27.26 2 3 7 Jennifer Pribyl 12 Exeter-Milligan 2:28.34 2 2 8 Breanna Gallup 11 Wausa 2:28.45 2 1 9 Taylor Menke 11 Friend 2:28.78 2 10 Breanne Kreikemeier 9 Guardian Angels Central Catholic 2:28.83 2 11 Jaden Lutz 9 South Loup 2:29.70 1 12 Jessica Deterding 9 Eustis-Farnam 2:29.83 2 13 Kaitlynn Wiese-Hunt 9 Mead 2:30.78 1 14 Kelsi Fouraker 10 Falls City Sacred Heart 2:32.40 1 15 Brittany Dose 10 Hampton 2:32.59 1 16 Megan Guest 11 Crawford 2:33.11 1 17 Rachel Pavelka 11 Loomis 2:33.73 1 18 Jerica Baumert 10 Scribner-Snyder 2:33.85 1 19 Taylor Kizer 9 Overton 2:34.68 1 20 Shayla Trotter 12 Arcadia 2:35.29 2 21 Lacie Lietka 10 Crawford 2:35.76 1 22 Allison Braun 11 Heartland 2:35.88 1 23 Tawnie McConnell 12 Sutherland 2:35.99 1 24 Sydnee Harchelroad 10 Wauneta-Palisade 2:42.99 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Guardian Angels Central Catholic 52.43 1 Abby Ortmeier, 12, #124; Monica Reeson, 9, #127; Emily Petz, 12, #125; Jamie Petz, 10, #126 2 Bloomfield 52.49 1 Kristin Thompson, 9, #39; Philomena Lammers, 9, #36; Clair Trenhaile, 9, #40; Autumn Luger, 12, #37 3 Brady 52.54 1 Autumn Hild, 10, #41; Valerie Most, 11, #43; Josie Palmer, 10, #44; Shaylin McClellen, 10, #42 4 Heartland 52.94 1 Sidney Dick, 11, #299; Sara Brune, 12, #141; Ashton Kroeker, 12, #144; Bailey Carr, 11, #142 5 Diller-Odell 53.16 1 Taylor Rupprecht, 12, #72; Taylor Landenberger, 11, #71; Selina Baumelt, 12, #69; Samantha Hajek, 12, #70 6 Sumner-Eddyville-Miller 53.24 1 Alexis Sock, 9, #269; Kisha Thomas, 11, #271; Alicia Pierce, 9, #268; Macey Sock, 11, #270 7 Garden County 53.34 1 Alicia Ehrlich, 11, #106; Alisha Heelan, 11, #107; Jenna Alworth, 12, #104; Karissa Brehmer, 12, #105 8 North Central 54.61 1 Breanna Schrantz, 11, #198; Jamie Turpin, 11, #200; Amber Frerichs, 11, #195; Keyanna Micheel, 11, #196 Section #2 1 Arapahoe 50.26 2 Alexa Whipple, 12, #20; Paige Jenkins, 12, #16; Rochelle Wendland, 11, #19; Carley Polston, 11, #17 2 BDS 50.95 2 Catherine Mick, 9, #25; Jill Schroeder, 11, #28; Jennifer Mick, 11, #26; McKenna Schardt, 9, #27 3 Giltner 51.36 2 Randi Janzen, 12, #110; Dani Most, 11, #112; Augusta Rhoades, 11, #114; Abigayle Preissler, 12, #113 4 Sutherland 51.51 2 Jalyne Schuster, 11, #276; Tawnie McConnell, 12, #274; Samantha Kennedy, 12, #273; Kaley Stokey, 10, #278 5 Humphrey 51.55 2 Tarrin Beller, 9, #147; Alyssa Frauendorfer, 12, #149; Shelby Veik, 9, #151; Mikaela Classen, 11, #148 6 St. Mary's 51.83 2 Emily Everitt, 11, #249; Riley Sibbel, 9, #255; Jessi Simons, 11, #256; Bridget Schneider, 10, #254 7 Southwest 51.98 2 Kelsey Longnecker, 12, #242; Megan Kelley, 11, #241; Kate Kelley, 12, #240; Kaylee Potthoff, 11, #245 8 Cedar Valley 52.87 2 Kaitlyn Wood, 11, #50; Brooke Behnk, 11, #47; Skyler Erickson, 12, #49; Jayden Erickson, 10, #48 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Arapahoe 50.26 10 2 BDS 50.95 8 3 Giltner 51.36 6 4 Sutherland 51.51 5 5 Humphrey 51.55 4 6 St. Mary's 51.83 3 7 Southwest 51.98 2 8 Guardian Angels Central Catholic 52.43 1 9 Bloomfield 52.49 10 Brady 52.54 11 Cedar Valley 52.87 12 Heartland 52.94 13 Diller-Odell 53.16 14 Sumner-Eddyville-Miller 53.24 15 Garden County 53.34 16 North Central 54.61
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Taylor Houck 12 BDS 16.13 1 Q 2 Madison Tomlinson 12 Mullen 16.58 1 q 3 Abigayle Preissler 12 Giltner 16.69 1 4 Autumn Luger 12 Bloomfield 16.85 1 5 Kaitlynn Sjuts 9 Humphrey St. Francis 16.93 1 6 Emma Skelton 12 Wauneta-Palisade 17.01 1 7 Skyler Erickson 12 Cedar Valley 17.08 1 8 Savannah Scoville 10 Hartington 17.21 1 Heat #2 1 Kaylea Watson 10 Arapahoe 15.90 2 Q 2 Valerie Most 11 Brady 16.07 2 q 3 Catherine Mick 9 BDS 16.14 2 q 4 Katelyn Wobken 11 Scribner-Snyder 16.62 2 q 5 Rylee Hanks 12 Crawford 16.84 2 6 Traci Cooley 9 Mullen 17.32 2 7 Shaela Jenkins 10 Leyton 17.62 2 -- Triston Stoppkotte 9 Shelton DNF 2 Heat #3 1 Christa Brockhaus 10 Humphrey St. Francis 16.11 3 Q 2 Mackenzie Wecker 10 St. Mary's 16.19 3 q 3 Shelby Hundley 10 Pawnee City 16.71 3 4 Katie Johnson 12 Alma 17.31 3 5 Sara Brune 12 Heartland 17.38 3 6 Regyn Hicks 9 Potter-Dix 17.72 3 7 Rachel Parrish 11 Falls City Sacred Heart 18.22 3 8 Katie Klingelhoefer 12 Amherst 18.80 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Kaylea Watson 10 Arapahoe 15.90 2 Q 2 Valerie Most 11 Brady 16.07 2 q 1 Christa Brockhaus 10 Humphrey St. Francis 16.11 3 Q 1 Taylor Houck 12 BDS 16.13 1 Q 3 Catherine Mick 9 BDS 16.14 2 q 2 Mackenzie Wecker 10 St. Mary's 16.19 3 q 2 Madison Tomlinson 12 Mullen 16.58 1 q 4 Katelyn Wobken 11 Scribner-Snyder 16.62 2 q 3 Abigayle Preissler 12 Giltner 16.69 1 3 Shelby Hundley 10 Pawnee City 16.71 3 5 Rylee Hanks 12 Crawford 16.84 2 4 Autumn Luger 12 Bloomfield 16.85 1 5 Kaitlynn Sjuts 9 Humphrey St. Francis 16.93 1 6 Emma Skelton 12 Wauneta-Palisade 17.01 1 7 Skyler Erickson 12 Cedar Valley 17.08 1 8 Savannah Scoville 10 Hartington 17.21 1 4 Katie Johnson 12 Alma 17.31 3 6 Traci Cooley 9 Mullen 17.32 2 5 Sara Brune 12 Heartland 17.38 3 7 Shaela Jenkins 10 Leyton 17.62 2 6 Regyn Hicks 9 Potter-Dix 17.72 3 7 Rachel Parrish 11 Falls City Sacred Heart 18.22 3 8 Katie Klingelhoefer 12 Amherst 18.80 3 -- Triston Stoppkotte 9 Shelton DNF 2 CLASS D GIRLS 100M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 12:00 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Madison Tomlinson 12 Mullen 2nd/16.58 192 1 2 Catherine Mick 9 BDS 3rd/16.14 25 1 3 Christa Brockhaus 10 Humphrey St. Francis 1st/16.11 153 1 4 Kaylea Watson 10 Arapahoe 1st/15.90 18 1 5 Valerie Most 11 Brady 2nd/16.07 43 1 6 Taylor Houck 12 BDS 1st/16.13 24 1 7 Mackenzie Wecker 10 St. Mary's 2nd/16.19 257 1 8 Katelyn Wobken 11 Scribner-Snyder 4th/16.62 225 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Valerie Most 11 Brady 15.93 1 10 2 Taylor Houck 12 BDS 15.95 1 8 3 Catherine Mick 9 BDS 16.11 1 6 4 Kaylea Watson 10 Arapahoe 16.19 1 5 5 Christa Brockhaus 10 Humphrey St. Francis 16.28 1 4 6 Mackenzie Wecker 10 St. Mary's 16.31 1 3 7 Madison Tomlinson 12 Mullen 16.54 1 2 8 Katelyn Wobken 11 Scribner-Snyder 17.05 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Alexa Whipple 12 Arapahoe 12.53 1 Q 2 Jennifer Mick 11 BDS 12.93 1 q 3 Maddison Nygren 11 Mead 12.94 1 q 4 Taylor Carlberg 11 Elwood 13.14 1 q 5 Macy Peregrine 9 Fullerton 13.26 1 6 Jalyne Schuster 11 Sutherland 13.31 1 7 Tristen Trampe 9 Amherst 13.36 1 8 Bridget Schneider 10 St. Mary's 13.40 1 Heat #2 1 Alexis Sock 9 Sumner-Eddyville-Miller 12.92 2 Q 2 Autumn Luger 12 Bloomfield 13.17 2 q 3 Abby Drieling 9 Emerson-Hubbard 13.22 2 4 Emilee Pool 10 Wilcox-Hildreth 13.30 2 5 Laura McPhillips 11 Lindsay Holy Family 13.32 2 6 Abbie Fanning 11 Wauneta-Palisade 13.45 2 7 Shelby Hundley 10 Pawnee City 13.61 2 8 Karissa Brehmer 12 Garden County 13.69 2 Heat #3 1 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Catholic 12.95 3 Q 2 Ryann Ickes 11 Clearwater/Orchard 13.02 3 q 3 Madison Tomlinson 12 Mullen 13.21 3 4 Augusta Rhoades 11 Giltner 13.22 3 5 Shayla Dockweiler 10 South Loup 13.29 3 6 Mikaela Hansen 9 Deshler 13.37 3 7 Miranda Rathjen 9 Osceola 13.56 3 8 Grace Kotschwar 9 South Platte 13.66 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Alexa Whipple 12 Arapahoe 12.53 1 Q 1 Alexis Sock 9 Sumner-Eddyville-Miller 12.92 2 Q 2 Jennifer Mick 11 BDS 12.93 1 q 3 Maddison Nygren 11 Mead 12.94 1 q 1 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Catholic 12.95 3 Q 2 Ryann Ickes 11 Clearwater/Orchard 13.02 3 q 4 Taylor Carlberg 11 Elwood 13.14 1 q 2 Autumn Luger 12 Bloomfield 13.17 2 q 3 Madison Tomlinson 12 Mullen 13.21 3 3 Abby Drieling 9 Emerson-Hubbard 13.22 2 4 Augusta Rhoades 11 Giltner 13.22 3 5 Macy Peregrine 9 Fullerton 13.26 1 5 Shayla Dockweiler 10 South Loup 13.29 3 4 Emilee Pool 10 Wilcox-Hildreth 13.30 2 6 Jalyne Schuster 11 Sutherland 13.31 1 5 Laura McPhillips 11 Lindsay Holy Family 13.32 2 7 Tristen Trampe 9 Amherst 13.36 1 6 Mikaela Hansen 9 Deshler 13.37 3 8 Bridget Schneider 10 St. Mary's 13.40 1 6 Abbie Fanning 11 Wauneta-Palisade 13.45 2 7 Miranda Rathjen 9 Osceola 13.56 3 7 Shelby Hundley 10 Pawnee City 13.61 2 8 Grace Kotschwar 9 South Platte 13.66 3 8 Karissa Brehmer 12 Garden County 13.69 2 CLASS D GIRLS 100M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:30 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Taylor Carlberg 11 Elwood 4th/13.14 79 1 2 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Cathol 1st/12.95 125 1 3 Jennifer Mick 11 BDS 2nd/12.93 26 1 4 Alexa Whipple 12 Arapahoe 1st/12.53 20 1 5 Alexis Sock 9 Sumner-Eddyville-Miller 1st/12.92 269 1 6 Maddison Nygren 11 Mead 3rd/12.94 186 1 7 Ryann Ickes 11 Clearwater/Orchard 2nd/13.02 51 1 8 Autumn Luger 12 Bloomfield 2nd/13.17 37 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Alexa Whipple 12 Arapahoe 12.60 1 10 2 Ryann Ickes 11 Clearwater/Orchard 12.89 1 8 3 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Catholic 13.03 1 6 4 Maddison Nygren 11 Mead 13.08 1 5 5 Jennifer Mick 11 BDS 13.09 1 4 6 Alexis Sock 9 Sumner-Eddyville-Miller 13.17 1 3 7 Autumn Luger 12 Bloomfield 13.20 1 2 8 Taylor Carlberg 11 Elwood 13.21 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Maddison Nygren 11 Mead 1:00.41 1 Q 2 Emily Kaup 12 Stuart 1:02.04 1 3 Alisha Heelan 11 Garden County 1:02.28 1 4 Kenzie May 11 Southwest 1:03.12 1 5 Grace Kotschwar 9 South Platte 1:03.62 1 6 Autumn Hild 10 Brady 1:03.75 1 7 Blair Hofstetter 10 Meridian 1:03.79 1 8 Abbie Fanning 11 Wauneta-Palisade 1:03.93 1 Heat #2 1 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Catholic 1:00.52 2 Q 2 Rochelle Wendland 11 Arapahoe 1:01.05 2 q 3 Rachel Finnegan 10 Allen 1:01.47 2 q 4 Kate Kelley 12 Southwest 1:01.55 2 q 5 Jessie Schwanebeck 12 Hyannis 1:04.18 2 6 Kaitlynn Wiese-Hunt 9 Mead 1:04.74 2 7 Morgan McDonald 12 Loup City 1:06.40 2 -- Tierney Casper 10 Heartland DNS 2 Heat #3 1 Holly Podliska 10 Humphrey St. Francis 1:00.78 3 Q 2 Ashley Heine 12 Wynot 1:01.37 3 q 3 Lesley Towery 10 Hitchcock County 1:01.96 3 q 4 Jessi Simons 11 St. Mary's 1:02.10 3 5 Jennifer Pribyl 12 Exeter-Milligan 1:02.90 3 6 Casi Sutherland 11 Elm Creek 1:03.43 3 7 Jenscena Hansen 11 Deshler 1:06.20 3 8 Frances Young 11 Hyannis 1:06.21 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Maddison Nygren 11 Mead 1:00.41 1 Q 1 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Catholic 1:00.52 2 Q 1 Holly Podliska 10 Humphrey St. Francis 1:00.78 3 Q 2 Rochelle Wendland 11 Arapahoe 1:01.05 2 q 2 Ashley Heine 12 Wynot 1:01.37 3 q 3 Rachel Finnegan 10 Allen 1:01.47 2 q 4 Kate Kelley 12 Southwest 1:01.55 2 q 3 Lesley Towery 10 Hitchcock County 1:01.96 3 q 2 Emily Kaup 12 Stuart 1:02.04 1 4 Jessi Simons 11 St. Mary's 1:02.10 3 3 Alisha Heelan 11 Garden County 1:02.28 1 5 Jennifer Pribyl 12 Exeter-Milligan 1:02.90 3 4 Kenzie May 11 Southwest 1:03.12 1 6 Casi Sutherland 11 Elm Creek 1:03.43 3 5 Grace Kotschwar 9 South Platte 1:03.62 1 6 Autumn Hild 10 Brady 1:03.75 1 7 Blair Hofstetter 10 Meridian 1:03.79 1 8 Abbie Fanning 11 Wauneta-Palisade 1:03.93 1 5 Jessie Schwanebeck 12 Hyannis 1:04.18 2 6 Kaitlynn Wiese-Hunt 9 Mead 1:04.74 2 7 Jenscena Hansen 11 Deshler 1:06.20 3 8 Frances Young 11 Hyannis 1:06.21 3 7 Morgan McDonald 12 Loup City 1:06.40 2 -- Tierney Casper 10 Heartland DNS 2 CLASS D GIRLS 400M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 12:55 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Kate Kelley 12 Southwest 4th/1:01.55 240 1 2 Ashley Heine 12 Wynot 2nd/1:01.37 294 1 3 Holly Podliska 10 Humphrey St. Francis 1st/1:00.78 157 1 4 Maddison Nygren 11 Mead 1st/1:00.41 186 1 5 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Cathol 1st/1:00.52 125 1 6 Rochelle Wendland 11 Arapahoe 2nd/1:01.05 19 1 7 Rachel Finnegan 10 Allen 3rd/1:01.47 1 1 8 Lesley Towery 10 Hitchcock County 3rd/1:01.96 146 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Ashley Heine 12 Wynot 59.03 1 10 2 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Catholic 59.91 1 8 3 Maddison Nygren 11 Mead 1:00.47 1 6 4 Rochelle Wendland 11 Arapahoe 1:00.61 1 5 5 Holly Podliska 10 Humphrey St. Francis 1:01.55 1 4 6 Rachel Finnegan 10 Allen 1:01.80 1 3 7 Lesley Towery 10 Hitchcock County 1:02.06 1 2 8 Kate Kelley 12 Southwest 1:02.12 1 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Emily Kaup 12 Stuart 5:33.67 1 10 2 Cristina Murillo 12 Bertrand 5:35.59 1 8 3 Carissa Gutz 12 Osmond 5:37.18 1 6 4 Justine Stone 11 Maywood 5:37.68 1 5 5 Rachel Pavelka 11 Loomis 5:37.87 1 4 6 Summer Mueller 11 Creek Valley 5:40.01 1 3 7 Harlie Himmelberg 9 Lawrence-Nelson 5:41.96 1 2 8 Breanna Gallup 11 Wausa 5:45.60 1 1 9 Elizabeth Cramer 10 Anselmo-Merna 5:50.05 1 10 Alejandra Kersenbrock 10 St. Mary's 5:55.94 1 11 Natalie Jones 9 SMC 5:57.67 1 12 Meghan Rockefeller 12 Silver Lake 6:01.88 1 13 Paula Zakrzewski 9 St. Mary's 6:02.73 1 14 Kalli Schroeder 11 BDS 6:04.57 1 15 Amanda Harrison 11 Banner County 6:07.38 1 16 Breanna Phillips 11 Maywood 6:08.55 1 17 Jenny Knobbe 10 Guardian Angels Central Catholic 6:12.06 1 18 Courtney Martenson 10 Amherst 6:14.96 1 19 Jacey Olmer 10 Humphrey St. Francis 6:18.54 1 20 Katriina Autio 12 Heartland 6:19.17 1 21 Kindra Dunbar 11 Twin Loup 6:32.39 1 22 Jordie Theye 12 Diller-Odell 6:37.62 1 -- Tara Hestermann 11 Sterling DNF 1 -- Taylor Menke 11 Friend DNF 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Christa Brockhaus 10 Humphrey St. Francis 48.46 1 Q 2 Mackenzie Wecker 10 St. Mary's 48.89 1 q 3 Allison Mason 11 Bertrand 49.22 1 4 Kaylea Watson 10 Arapahoe 50.05 1 5 Emma Skelton 12 Wauneta-Palisade 50.18 1 6 Emily Vinton 10 Arthur County 50.63 1 7 Rachael Ernest 12 Leyton 50.80 1 8 Traci Cooley 9 Mullen 51.09 1 Heat #2 1 Madison Tomlinson 12 Mullen 47.82 2 Q 2 Jolene Shotkoski 11 Fullerton 47.84 2 q 3 Catherine Mick 9 BDS 48.44 2 q 4 Rylee Hanks 12 Crawford 49.83 2 5 Abigayle Preissler 12 Giltner 50.45 2 6 Jamie Nikodym 10 Red Cloud 50.69 2 7 Alicia Pierce 9 Sumner-Eddyville-Miller 51.03 2 8 Brittany Sullivan 12 Allen 52.18 2 Heat #3 1 Shelby Hundley 10 Pawnee City 47.87 3 Q 2 Skyler Erickson 12 Cedar Valley 48.59 3 q 3 Savannah Scoville 10 Hartington 48.81 3 q 4 Katelyn Wobken 11 Scribner-Snyder 49.74 3 5 Kaley Stokey 10 Sutherland 50.14 3 6 Melissa Richert 10 Nebraska Lutheran 50.21 3 7 Stasia Nielsen 11 Sterling 51.76 3 8 Josephine Terry 9 Shelton 1:02.97 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Madison Tomlinson 12 Mullen 47.82 2 Q 2 Jolene Shotkoski 11 Fullerton 47.84 2 q 1 Shelby Hundley 10 Pawnee City 47.87 3 Q 3 Catherine Mick 9 BDS 48.44 2 q 1 Christa Brockhaus 10 Humphrey St. Francis 48.46 1 Q 2 Skyler Erickson 12 Cedar Valley 48.59 3 q 3 Savannah Scoville 10 Hartington 48.81 3 q 2 Mackenzie Wecker 10 St. Mary's 48.89 1 q 3 Allison Mason 11 Bertrand 49.22 1 4 Katelyn Wobken 11 Scribner-Snyder 49.74 3 4 Rylee Hanks 12 Crawford 49.83 2 4 Kaylea Watson 10 Arapahoe 50.05 1 5 Kaley Stokey 10 Sutherland 50.14 3 5 Emma Skelton 12 Wauneta-Palisade 50.18 1 6 Melissa Richert 10 Nebraska Lutheran 50.21 3 5 Abigayle Preissler 12 Giltner 50.45 2 6 Emily Vinton 10 Arthur County 50.63 1 6 Jamie Nikodym 10 Red Cloud 50.69 2 7 Rachael Ernest 12 Leyton 50.80 1 7 Alicia Pierce 9 Sumner-Eddyville-Miller 51.03 2 8 Traci Cooley 9 Mullen 51.09 1 7 Stasia Nielsen 11 Sterling 51.76 3 8 Brittany Sullivan 12 Allen 52.18 2 8 Josephine Terry 9 Shelton 1:02.97 3 CLASS D GIRLS 300M HURDLES FINAL -- START LIST (Saturday at 3:10 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Savannah Scoville 10 Hartington 3rd/48.81 135 1 2 Christa Brockhaus 10 Humphrey St. Francis 1st/48.46 153 1 3 Shelby Hundley 10 Pawnee City 1st/47.87 209 1 4 Madison Tomlinson 12 Mullen 1st/47.82 192 1 5 Jolene Shotkoski 11 Fullerton 2nd/47.84 103 1 6 Catherine Mick 9 BDS 3rd/48.44 25 1 7 Skyler Erickson 12 Cedar Valley 2nd/48.59 49 1 8 Mackenzie Wecker 10 St. Mary's 2nd/48.89 257 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Shelby Hundley 10 Pawnee City 46.42 1 10 2 Madison Tomlinson 12 Mullen 46.46 1 8 3 Christa Brockhaus 10 Humphrey St. Francis 47.78 1 6 4 Skyler Erickson 12 Cedar Valley 48.35 1 5 5 Savannah Scoville 10 Hartington 48.64 1 4 6 Catherine Mick 9 BDS 49.57 1 3 7 Mackenzie Wecker 10 St. Mary's 50.73 1 2 8 Jolene Shotkoski 11 Fullerton 52.99 1 1
========================================================================================== Name Grade School Prelims H# Qual ========================================================================================== Heat #1 1 Alexa Whipple 12 Arapahoe 25.69 1 Q 2 Randi Janzen 12 Giltner 26.80 1 q 3 Maddison Nygren 11 Mead 27.11 1 q 4 Lesley Towery 10 Hitchcock County 27.18 1 q 5 Kate Kelley 12 Southwest 27.23 1 q 6 Abbie Fanning 11 Wauneta-Palisade 27.65 1 7 Tobie Carlberg 9 Elwood 27.77 1 8 Macy Peregrine 9 Fullerton 27.84 1 Heat #2 1 Alyssa Frauendorfer 12 Humphrey 26.22 2 Q 2 Maitlyn Thomsen 10 Exeter-Milligan 27.56 2 3 Amber Frerichs 11 North Central 27.67 2 4 Dani Most 11 Giltner 27.73 2 5 Jessica Lovitt 10 Mullen 27.78 2 6 Karissa Brehmer 12 Garden County 28.03 2 7 Abby Drieling 9 Emerson-Hubbard 28.37 2 8 Shelby Hundley 10 Pawnee City 28.88 2 Heat #3 1 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Catholic 26.89 3 Q 2 Jennifer Mick 11 BDS 26.90 3 q 3 Ashton Kroeker 12 Heartland 27.26 3 4 Emily Everitt 11 St. Mary's 27.56 3 5 Gabrielle Swanson 11 Wausa 27.77 3 6 Tristen Trampe 9 Amherst 27.94 3 7 Bryttnee Lemmon 9 Crawford 27.98 3 8 Jessica Eurek 9 Loup City 28.68 3 ================================================================================================= Name Grade School Prelims H# Qual ================================================================================================= Preliminaries 1 Alexa Whipple 12 Arapahoe 25.69 1 Q 1 Alyssa Frauendorfer 12 Humphrey 26.22 2 Q 2 Randi Janzen 12 Giltner 26.80 1 q 1 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Catholic 26.89 3 Q 2 Jennifer Mick 11 BDS 26.90 3 q 3 Maddison Nygren 11 Mead 27.11 1 q 4 Lesley Towery 10 Hitchcock County 27.18 1 q 5 Kate Kelley 12 Southwest 27.23 1 q 3 Ashton Kroeker 12 Heartland 27.26 3 4 Emily Everitt 11 St. Mary's 27.56 3 2 Maitlyn Thomsen 10 Exeter-Milligan 27.56 2 6 Abbie Fanning 11 Wauneta-Palisade 27.65 1 3 Amber Frerichs 11 North Central 27.67 2 4 Dani Most 11 Giltner 27.73 2 7 Tobie Carlberg 9 Elwood 27.77 1 5 Gabrielle Swanson 11 Wausa 27.77 3 5 Jessica Lovitt 10 Mullen 27.78 2 8 Macy Peregrine 9 Fullerton 27.84 1 6 Tristen Trampe 9 Amherst 27.94 3 7 Bryttnee Lemmon 9 Crawford 27.98 3 6 Karissa Brehmer 12 Garden County 28.03 2 7 Abby Drieling 9 Emerson-Hubbard 28.37 2 8 Jessica Eurek 9 Loup City 28.68 3 8 Shelby Hundley 10 Pawnee City 28.88 2 CLASS D GIRLS 200M DASH FINAL -- START LIST (Saturday at 3:40 PM) ============================================================================================ Lane Name Grade School Prelim Result Bib# H# ============================================================================================ 1 Lesley Towery 10 Hitchcock County 4th/27.18 146 1 2 Jennifer Mick 11 BDS 2nd/26.90 26 1 3 Randi Janzen 12 Giltner 2nd/26.80 110 1 4 Alexa Whipple 12 Arapahoe 1st/25.69 20 1 5 Alyssa Frauendorfer 12 Humphrey 1st/26.22 149 1 6 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Cathol 1st/26.89 125 1 7 Maddison Nygren 11 Mead 3rd/27.11 186 1 8 Kate Kelley 12 Southwest 5th/27.23 240 1
========================================================================================== Name Grade School Final H# Pts ========================================================================================== Heat #1 1 Alexa Whipple 12 Arapahoe 25.40 1 10 2 Alyssa Frauendorfer 12 Humphrey 26.08 1 8 3 Randi Janzen 12 Giltner 26.88 1 6 4 Emily Petz 12 Guardian Angels Central Catholic 27.09 1 5 5 Maddison Nygren 11 Mead 27.19 1 4 6 Kate Kelley 12 Southwest 27.42 1 3 7 Jennifer Mick 11 BDS 27.47 1 2 8 Lesley Towery 10 Hitchcock County 27.78 1 1
========================================================================================== School Final H# Pts ========================================================================================== Section #1 1 Crawford 4:18.70 1 Megan Guest, 11, #54; Lacie Lietka, 10, #57; Sharla Maginnis, 12, #58; Rylee Hanks, 12, #55 2 St. Mary's 4:21.44 1 Jessi Simons, 11, #256; Krissy Krotter, 10, #252; Kaylee Krotter, 12, #251; Riley Sibbel, 9, #255 3 Guardian Angels Central Catholic 4:23.32 1 Elizabeth Franzluebbers, 9, #116; Breanne Kreikemeier, 9, #120; Kathleen Steuter, 9, #128; Kate Knobbe, 9, #119 4 Wausa 4:27.02 1 Gabrielle Swanson, 11, #288; Torissa Clausen, 10, #285; Baily Williams, 12, #289; Breanna Gallup, 11, #286 5 Sutherland 4:29.45 1 Kaley Stokey, 10, #278; Kristen Nelson, 12, #275; Kelsey Dillenburg, 11, #272; Tawnie McConnell, 12, #274 6 North Central 4:32.15 1 Breanna Schrantz, 11, #198; Tristen Mueller, 12, #197; Jamie Turpin, 11, #200; Amber Frerichs, 11, #195 7 Sterling 4:32.65 1 Wendy Sterkel, 11, #264; Erika Goracke, 9, #260; Stasia Nielsen, 11, #263; Rachel Frerichs-Shea, 10, #259 8 Sumner-Eddyville-Miller 4:36.80 1 Alexis Sock, 9, #269; Kisha Thomas, 11, #271; Alicia Pierce, 9, #268; Macey Sock, 11, #270 Section #2 1 Humphrey St. Francis 4:15.17 2 Morgan Bender, 9, #152; Christa Brockhaus, 10, #153; Emily Huettner, 12, #154; Holly Podliska, 10, #157 2 Southwest 4:18.42 2 Kate Kelley, 12, #240; Kelsey Longnecker, 12, #242; Megan Kelley, 11, #241; Kenzie May, 11, #243 3 Exeter-Milligan 4:18.69 2 Maitlyn Thomsen, 10, #89; Jennifer Pribyl, 12, #88; Alicia Bigelow, 12, #85; Amber Pribyl, 10, #87 4 Wynot 4:19.06 2 Ashley Heine, 12, #294; Shelby Hochstein, 12, #296; Erica Burbach, 12, #293; Jenna Heine, 10, #295 5 Bertrand 4:19.69 2 Allison Mason, 11, #32; Cristina Murillo, 12, #33; Mackenzie Kaps, 12, #31; Mattison Peterson, 11, #34 6 BDS 4:21.37 2 Jill Schroeder, 11, #28; McKenna Schardt, 9, #27; Tristen Mosier, 9, #298; Christina Swartzendruber, 11, #30 7 Heartland 4:23.34 2 Sara Brune, 12, #141; Kelli Bergen, 11, #139; Ashton Kroeker, 12, #144; Kaitlyn Quiring, 10, #300 8 Wauneta-Palisade 4:32.29 2 Leiauna Alberts, 10, #281; Sydnee Harchelroad, 10, #283; Abbie Fanning, 11, #282; Emma Skelton, 12, #284 ============================================================================================ School Final H# Points ============================================================================================ Finals 1 Humphrey St. Francis 4:15.17 10 2 Southwest 4:18.42 8 3 Exeter-Milligan 4:18.69 6 4 Crawford 4:18.70 5 5 Wynot 4:19.06 4 6 Bertrand 4:19.69 3 7 BDS 4:21.37 2 8 St. Mary's 4:21.44 1 9 Guardian Angels Central Catholic 4:23.32 10 Heartland 4:23.34 11 Wausa 4:27.02 12 Sutherland 4:29.45 13 North Central 4:32.15 14 Wauneta-Palisade 4:32.29 15 Sterling 4:32.65 16 Sumner-Eddyville-Miller 4:36.80