NSAA State Track & Field Meet Entries - CLASS B GIRLS

This report was last updated on May 11, 2018 at 3:40pm CDT

Girls 3200m Relay


Class B
Row 1
PosDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
62nd/10:03.10PlattsmouthTaylor Jones, 10, #238; Isabella Chappell, 10, #237; Chloe Sabatka, 10, #240; Taylor Caba, 10, #236
73rd/10:04.19Omaha Skutt CatholicMaria LaSala, 11, #223; Jaedan Bunda, 9, #222; Mary Orr, 9, #224; Hayley Weeder, 11, #226
81st/10:04.89BeatriceJenna Junker, 12, #37; Jamison Theye, 12, #40; Makenzie Hatcliff, 9, #35; Veronica Pinkerton, 10, #38
93rd/10:08.17WahooKendal Brigham, 10, #274; Katie Pearson, 12, #278; Jaclyn Schnakenberg, 11, #279; Lauren Kavan, 9, #276
103rd/10:08.41Adams CentralGrace Reiman, 10, #6; Caitlin Tibbs, 10, #8; Alexis Anderson, 10, #2; Sophia Conant, 12, #3
111st/10:10.64WayneMolly Hoskins, 12, #293; Andrea Torres, 12, #296; Frances Klausen, 10, #294; Gabrielle Meyer, 11, #295
122nd/10:13.24BlairLily Johnson, 12, #60; Mary Roskens, 9, #66; Allison Nielsen, 10, #62; Devon Zurek, 12, #67
131st/10:14.47GothenburgCourtney Harpole, 11, #150; Kayla Weyers, 12, #153; Jaiden Davis, 9, #149; Hannah Anderson, 11, #145
142nd/10:20.56ScottsbluffYara Garcia, 10, #253; Jamisyn Howard, 9, #255; Kailey Pinney, 10, #256; Tierney Schleve, 9, #257
152nd/10:21.17WaverlyClairissa Jones, 12, #283; Grace Lange, 9, #286; Averie Lambrecht, 11, #285; Alexandra Danson, 11, #281
163rd/10:21.25CozadKatelyn Calhoun, 10, #95; Margaret McGinnis, 11, #100; Abigail Nelsen, 10, #101; Ashley Burkholder, 12, #93
Row 2
PosDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
11st/9:55.09ElkhornTaylor Kimnach, 9, #116; Madeline Yardley, 9, #124; Abigail Metschke, 9, #118; Grace Lamski, 10, #117
21st/9:55.48AuroraKennedy Krejdl, 12, #32; Cassidy Knust, 9, #31; Maya Nachtigal, 11, #33; Kyla Carlson, 10, #27
31st/9:58.22ConestogaBella Hogue, 10, #86; Sophia Svanda, 12, #89; Courtney Wagner, 12, #90; Autumn Hardesty, 12, #85
42nd/9:58.98Bishop NeumannElliana Wyllie, 11, #57; Emily Coufal, 10, #50; Faith Polacek, 10, #53; Molli Vasa, 12, #55
52nd/10:01.73HoldregeSydney Reed, 11, #164; Kenzie Hurlbert, 10, #161; Jirsie Klein, 10, #163; Baylee Barnett, 12, #159



Girls 100m Hurdles


Class B
Heat 1
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
14th/16.43210Jaedy Commins, 10, Ogallala
24th/15.9624Theresa Nichols, 12, Auburn
31st/15.81280Abigail Clarke, 11, Waverly
41st/15.29242Lauren Tamayo, 12, Ralston
52nd/15.7815Shelby Kaup, 12, Arlington
63rd/15.95204Blair Gutshall, 9, O'Neill
72nd/16.0156Anna Vedral, 9, Bishop Neumann
83rd/16.58106Claire Meinke, 12, Crete
Heat 2
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/16.33142Kaetlyn Todd, 12, Gering
23rd/16.16305Reegon Cast, 12, York
31st/15.73113Lauren Franzen, 12, Elkhorn
41st/15.33227Maggie Brahmer, 11, Pierce
52nd/15.69189Gretchen Sornson, 12, Nebraska City
64th/16.15203Aurora Gutshall, 12, O'Neill
72nd/16.33287Whitney Lauenstein, 9, Waverly
87th/16.3478Elley Beaver, 12, Columbus Scotus
Heat 3
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
16th/16.3217Taylor Wakefield, 11, Arlington
22nd/16.22102Hanna Wright, 12, Cozad
32nd/15.717Caitlyn Scott, 9, Adams Central
41st/15.4830Tristian Kinsey, 11, Aurora
51st/15.51252Rosa Garcia, 12, Scottsbluff
63rd/15.93230Halle Johnson, 10, Platteview
75th/16.3082Bailey Lehr, 11, Columbus Scotus
83rd/16.7652Katherine Lilly, 11, Bishop Neumann



Girls 100m Dash


Class B
Heat 1
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
16th/12.914Hannah Lonowski, 11, Adams Central
24th/12.7351Aspen Jansa, 12, Bishop Neumann
33rd/12.71198Karsen Sears, 12, Northwest
41st/12.31171Madison Smith, 10, Lexington
52nd/12.71157Kaylee Kadow, 11, Hastings
62nd/12.7387Reagan Ruffner, 12, Conestoga
73rd/12.8826Meg Rieschick, 12, Auburn
81st/13.0258Grace Galbraith, 9, Blair
Heat 2
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/12.86139Jasmine Johnson, 11, Gering
25th/12.84195Mackenzie Roy, 11, Norris
34th/12.755Hannah Mulligan, 12, Adams Central
41st/12.45234Carrie Simonson, 11, Platteview
52nd/12.63174Allyson Korte, 10, Lincoln Christian
63rd/12.77260Shantel Koranda, 11, Seward
71st/12.8596Jercey Irish, 10, Cozad
82nd/13.0364Emma Osborn, 12, Blair
Heat 3
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
12nd/12.869MaKayla Davidson, 12, Alliance
25th/12.76197Taryn Burkett, 9, Northwest
32nd/12.68136Hannah Warner, 12, Fort Calhoun
41st/12.54290Sydni Schernikau, 11, Waverly
51st/12.54114Alexandria Gilbert, 10, Elkhorn
63rd/12.6943Michaela Bartels, 11, Bennington
74th/12.8234Addison Barnard, 10, Beatrice
83rd/13.12292Kylie Hammer, 12, Wayne



Girls 400m Dash


Class B
Heat 1
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/1:02.53245Amanda Gyhra, 11, Raymond Central
23rd/1:01.19304Rebecca Weddell, 11, West Point-Beemer
32nd/1:00.4361Sophia Kirwan, 12, Blair
41st/58.68136Hannah Warner, 12, Fort Calhoun
51st/1:00.3016Sarah Theiler, 10, Arlington
62nd/1:00.46145Hannah Anderson, 11, Gothenburg
74th/1:01.48121Elizabeth Schiefelbein, 10, Elkhorn
84th/1:02.7059Alyssa Garner, 11, Blair
Heat 2
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/1:02.038Caitlin Tibbs, 10, Adams Central
23rd/1:01.47240Chloe Sabatka, 10, Plattsmouth
31st/59.99253Yara Garcia, 10, Scottsbluff
41st/58.9627Kyla Carlson, 10, Aurora
52nd/59.4743Michaela Bartels, 11, Bennington
62nd/1:01.35270Lauren Siefken, 10, Syracuse
75th/1:01.5557Elliana Wyllie, 11, Bishop Neumann
84th/1:02.6973Lindsay Schauda, 10, Broken Bow
Heat 3
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
16th/1:02.54219Rachel Dempsey, 12, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy
22nd/1:00.91128Sara Huss, 10, Fairbury
32nd/59.78171Madison Smith, 10, Lexington
41st/59.62174Allyson Korte, 10, Lincoln Christian
51st/59.6987Reagan Ruffner, 12, Conestoga
63rd/59.8051Aspen Jansa, 12, Bishop Neumann
74th/1:02.1621Faith Allgood, 10, Auburn
83rd/1:03.01265Natalie Radcliffe, 12, Sidney



Girls 3200m Run


Class B
Row 1
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
92nd/12:26.5271Lexie Foster, 12, Broken Bow
105th/12:27.02216Grace Castle, 9, Omaha Gross Catholic
112nd/12:28.7580Kelsey Faust, 11, Columbus Scotus
123rd/12:31.7384Liza Zaruba, 10, Columbus Scotus
131st/12:32.63135Taya Skelton, 11, Fort Calhoun
142nd/12:33.34185Ashley Kroese, 10, Milford
152nd/12:36.64254Brooke Holzworth, 9, Scottsbluff
166th/12:37.14233Madison Nash, 10, Platteview
172nd/12:37.19134Avery McKennan, 11, Fort Calhoun
183rd/12:44.54173Halle Hueser, 9, Lincoln Christian
193rd/12:44.67120Hannah Pollan, 11, Elkhorn
203rd/12:45.01163Jirsie Klein, 10, Holdrege
214th/12:47.11296Andrea Torres, 12, Wayne
224th/12:53.57221Clare Kramper, 10, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy
234th/12:55.42196Whitney Brown, 10, Northwest
243rd/13:02.15212Lucia McKeag, 11, Ogallala
Row 2
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
11st/11:45.12271Ellie Wilkinson, 9, Syracuse
22nd/11:59.5122Allie Binder, 12, Auburn
31st/12:08.41194Samantha Palermo, 10, Norris
43rd/12:11.98222Jaedan Bunda, 9, Omaha Skutt Catholic
51st/12:18.20307Julia Lee, 12, York
61st/12:18.67250Kaylee Bentley, 12, Scottsbluff
71st/12:18.8468Jordan Stopak, 9, Boone Central/Newman Grove
84th/12:22.2425Sydnie Reeves, 11, Auburn



Girls 300m Hurdles


Class B
Heat 1
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/48.5465Alexandra Rand, 12, Blair
24th/47.86189Gretchen Sornson, 12, Nebraska City
32nd/47.71298Justice Bettenhausen, 12, West Point-Beemer
41st/45.9455Molli Vasa, 12, Bishop Neumann
51st/47.2830Tristian Kinsey, 11, Aurora
63rd/47.7852Katherine Lilly, 11, Bishop Neumann
72nd/47.8874Gabrielle Moser, 10, Central City
84th/49.42258Jordin Battaglia, 10, Seward
Heat 2
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
14th/48.28169Jacquelin Ostrom, 9, Lexington
23rd/48.1673Lindsay Schauda, 10, Broken Bow
31st/47.02202Samantha Eichelberger, 12, O'Neill
41st/46.01235Teri Zanker, 11, Platteview
52nd/46.70242Lauren Tamayo, 12, Ralston
62nd/48.0319Hannah Hatzenbuehler, 10, Ashland-Greenwood
73rd/48.21142Kaetlyn Todd, 12, Gering
85th/49.36230Halle Johnson, 10, Platteview
Heat 3
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/49.17106Claire Meinke, 12, Crete
22nd/47.91265Natalie Radcliffe, 12, Sidney
32nd/47.26113Lauren Franzen, 12, Elkhorn
41st/46.25210Jaedy Commins, 10, Ogallala
51st/46.87280Abigail Clarke, 11, Waverly
63rd/47.4524Theresa Nichols, 12, Auburn
74th/48.3356Anna Vedral, 9, Bishop Neumann
84th/49.2782Bailey Lehr, 11, Columbus Scotus



Girls 200m Dash


Class B
Heat 1
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/26.7134Addison Barnard, 10, Beatrice
22nd/26.42174Allyson Korte, 10, Lincoln Christian
32nd/26.29292Kylie Hammer, 12, Wayne
41st/25.18234Carrie Simonson, 11, Platteview
54th/26.24188Taylor Moyer, 11, Nebraska City
63rd/26.35155Aubree Cress, 10, Hastings
71st/26.54114Alexandria Gilbert, 10, Elkhorn
85th/26.84232Jacque Mc Cullough, 11, Platteview
Heat 2
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/26.6596Jercey Irish, 10, Cozad
23rd/26.6164Emma Osborn, 12, Blair
31st/26.30290Sydni Schernikau, 11, Waverly
41st/25.40171Madison Smith, 10, Lexington
52nd/25.9187Reagan Ruffner, 12, Conestoga
64th/26.54199Gabrielle Stump, 11, Northwest
72nd/26.62253Yara Garcia, 10, Scottsbluff
85th/26.78198Karsen Sears, 12, Northwest
Heat 3
LaneDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
15th/26.7377Britney Stock, 11, Columbus Lakeview
22nd/26.5651Aspen Jansa, 12, Bishop Neumann
32nd/26.244Hannah Lonowski, 11, Adams Central
43rd/25.95268Lauren Meyer, 10, Syracuse
51st/26.0758Grace Galbraith, 9, Blair
61st/26.26151Bella Rickertsen, 9, Gothenburg
74th/26.62302Jaime Pierce, 10, West Point-Beemer
83rd/27.07136Hannah Warner, 12, Fort Calhoun



Girls 800m Run


Class B
Section 1
Row 1
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
53rd/2:26.25150Courtney Harpole, 11, Gothenburg
65th/2:26.47274Kendal Brigham, 10, Wahoo
75th/2:26.70281Alexandra Danson, 11, Waverly
84th/2:28.01178Emily Jacobs, 12, McCook
92nd/2:28.26164Sydney Reed, 11, Holdrege
103rd/2:28.35159Baylee Barnett, 12, Holdrege
114th/2:28.3631Cassidy Knust, 9, Aurora
123rd/2:30.34236Taylor Caba, 10, Plattsmouth
Row 2
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
11st/2:25.583Sophia Conant, 12, Adams Central
22nd/2:25.95153Kayla Weyers, 12, Gothenburg
33rd/2:26.01295Gabrielle Meyer, 11, Wayne
44th/2:26.13175Anna Wagner, 10, Lincoln Christian
Section 2
Row 1
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
52nd/2:24.14116Taylor Kimnach, 9, Elkhorn
63rd/2:24.53117Grace Lamski, 10, Elkhorn
71st/2:24.7169Samantha Weeder, 9, Boone Central/Newman Grove
83rd/2:24.81246Rylee Haecker, 10, Raymond Central
92nd/2:25.0560Lily Johnson, 12, Blair
104th/2:25.1453Faith Polacek, 10, Bishop Neumann
111st/2:25.22145Hannah Anderson, 11, Gothenburg
122nd/2:25.27270Lauren Siefken, 10, Syracuse
Row 2
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
11st/2:22.19217Margaret Moyer, 12, Omaha Mercy
21st/2:22.8086Bella Hogue, 10, Conestoga
31st/2:22.9820Jaiden Tweton, 9, Ashland-Greenwood
42nd/2:23.9138Veronica Pinkerton, 10, Beatrice



Girls 400m Relay


Class B
Section 1
LaneDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
15th/51.03AllianceKaitlyn Schulze, 9, #12; MaKayla Davidson, 12, #9; Nikki Haller, 9, #10; Payton Weber, 10, #13
22nd/50.96HastingsTrenedy Jones, 10, #156; Dacey Sealey, 9, #158; Aubree Cress, 10, #155; Kaylee Kadow, 11, #157
33rd/50.87OgallalaTaylor Williams, 11, #214; Jaedy Commins, 10, #210; Rylee Dehning, 10, #211; Kaylee Wach, 10, #213
41st/50.73BlairSophia Kirwan, 12, #61; Abby Osborn, 9, #63; Grace Galbraith, 9, #58; Emma Osborn, 12, #64
53rd/50.75SewardShantel Koranda, 11, #260; Jordin Battaglia, 10, #258; Kennedy Goldsmith, 11, #259; Anna Sommerer, 10, #262
64th/50.94GothenburgAlexis Bliven, 9, #146; Amaya Ackerman, 11, #144; Bella Rickertsen, 9, #151; Amber Brown, 11, #147
72nd/51.01BenningtonTaylor Ryan, 9, #47; Alexa Armentrout, 12, #42; Michaela Bartels, 11, #43; Madison Coulter, 10, #44
82nd/51.06O'NeillSamantha Eichelberger, 12, #202; Alyssa Eichelberger, 9, #201; Blair Gutshall, 9, #204; Meg Schluns, 9, #206
Section 2
LaneDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
12nd/50.61CozadMckenzie Lee, 10, #98; Brittney Aitken, 9, #91; Jercey Irish, 10, #96; Carissa Jensen, 11, #97
21st/50.61NorthwestKarsen Sears, 12, #198; Gabrielle Stump, 11, #199; Morgan Urbanski, 12, #200; Taryn Burkett, 9, #197
31st/50.36GeringSpenser Lewis, 9, #140; Kaetlyn Todd, 12, #142; Kiara Aguallo, 9, #137; Jasmine Johnson, 11, #139
41st/49.90PlatteviewAbagail Husing, 10, #229; Carrie Simonson, 11, #234; Anna Koehler, 10, #231; Jacque Mc Cullough, 11, #232
51st/50.28NorrisMorgan McCain, 11, #192; Rylie Bryant, 12, #190; Sarah Logan, 12, #191; Mackenzie Roy, 11, #195
61st/50.44ElkhornElizabeth Schiefelbein, 10, #121; Isabella Hass, 12, #115; Alexandria Gilbert, 10, #114; Fidelis Neneman, 9, #119
72nd/50.61RalstonJustice Walker, 9, #243; Natalya Wells, 10, #244; Gianna Self, 9, #241; Lauren Tamayo, 12, #242
82nd/50.69WaverlyAbigail Clarke, 11, #280; Eran Rose-Gronewold, 12, #289; Macy Persinger, 9, #288; Sydni Schernikau, 11, #290



Girls 1600m Run


Class B
Row 1
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
92nd/5:38.87194Samantha Palermo, 10, Norris
103rd/5:39.0620Jaiden Tweton, 9, Ashland-Greenwood
114th/5:40.20246Rylee Haecker, 10, Raymond Central
121st/5:40.2660Lily Johnson, 12, Blair
133rd/5:40.466Grace Reiman, 10, Adams Central
145th/5:40.55185Ashley Kroese, 10, Milford
152nd/5:40.5868Jordan Stopak, 9, Boone Central/Newman Grove
163rd/5:40.9969Samantha Weeder, 9, Boone Central/Newman Grove
172nd/5:41.87135Taya Skelton, 11, Fort Calhoun
182nd/5:41.95254Brooke Holzworth, 9, Scottsbluff
193rd/5:42.51278Katie Pearson, 12, Wahoo
203rd/5:44.11212Lucia McKeag, 11, Ogallala
214th/5:44.8372Catherine Fox, 12, Broken Bow
224th/5:45.04141Nicole Patton, 12, Gering
234th/5:45.11134Avery McKennan, 11, Fort Calhoun
244th/5:46.40248Edith Oliden, 10, Schuyler
Row 2
PosDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
11st/5:25.4822Allie Binder, 12, Auburn
22nd/5:28.54271Ellie Wilkinson, 9, Syracuse
31st/5:29.55217Margaret Moyer, 12, Omaha Mercy
41st/5:30.213Sophia Conant, 12, Adams Central
52nd/5:33.43161Kenzie Hurlbert, 10, Holdrege
61st/5:34.08250Kaylee Bentley, 12, Scottsbluff
71st/5:37.4740Jamison Theye, 12, Beatrice
83rd/5:38.1886Bella Hogue, 10, Conestoga



Girls 1600m Relay


Class B
Section 1
LaneDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
12nd/4:15.98McCookRobin Grigg, 11, #176; Holli Thomas, 12, #182; Riley Sis, 12, #180; Emily Jacobs, 12, #178
23rd/4:13.94FairburyCora DeBoer, 10, #125; Mikwena Lierman, 9, #129; Leah Mach, 9, #130; Sara Huss, 10, #128
33rd/4:12.77PlatteviewTeri Zanker, 11, #235; Anna Koehler, 10, #231; Jacque Mc Cullough, 11, #232; Halle Johnson, 10, #230
41st/4:12.08GothenburgKayla Weyers, 12, #153; Hannah Anderson, 11, #145; Bella Rickertsen, 9, #151; Courtney Harpole, 11, #150
52nd/4:12.47BenningtonMadelyn Turner, 11, #48; Taylor Ryan, 9, #47; Amber Goertz, 9, #45; Michaela Bartels, 11, #43
63rd/4:13.59ElkhornAbigail Metschke, 9, #118; Elizabeth Schiefelbein, 10, #121; Lauren Franzen, 12, #113; Grace Lamski, 10, #117
72nd/4:15.70LexingtonCourtney Hanson, 11, #168; Klair Fagot, 9, #167; Mollie Rowe, 11, #170; Jacquelin Ostrom, 9, #169
83rd/4:16.15O'NeillMeg Schluns, 9, #206; Lillian Thompson, 11, #207; Alyssa Eichelberger, 9, #201; Blair Gutshall, 9, #204
Section 2
LaneDistrict PerformanceSchoolRelay Runners (Name, Grade, Participant #)
11st/4:10.32AuroraMaya Nachtigal, 11, #33; Kennedy Krejdl, 12, #32; Emily Erickson, 9, #28; Kyla Carlson, 10, #27
22nd/4:09.70ConestogaReagan Ruffner, 12, #87; Bella Hogue, 10, #86; Courtney Wagner, 12, #90; Autumn Hardesty, 12, #85
31st/4:07.81WaverlyAbigail Clarke, 11, #280; Sydni Schernikau, 11, #290; Macy Persinger, 9, #288; Kira Keller, 11, #284
41st/4:05.52SyracuseEllie Wilkinson, 9, #271; Lauren Siefken, 10, #270; Lauren Meyer, 10, #268; Grace Damme, 10, #267
51st/4:07.15Bishop NeumannAspen Jansa, 12, #51; Faith Polacek, 10, #53; Elliana Wyllie, 11, #57; Molli Vasa, 12, #55
61st/4:09.10BlairSophia Kirwan, 12, #61; Mary Roskens, 9, #66; Alyssa Garner, 11, #59; Lily Johnson, 12, #60
72nd/4:09.90West Point-BeemerJaime Pierce, 10, #302; Brittney Hinkel, 12, #299; Rebecca Weddell, 11, #304; Kaitlyn Pilakowski, 12, #303
82nd/4:10.65CreteCamry Moore, 12, #107; Elizabeth Eltze, 10, #104; Jennifer Cardona Hernandez, 10, #103; Hannah Newton, 9, #108



Girls Long Jump


Class B
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
11st/16-06.00119Fidelis Neneman, 9, Elkhorn
12nd/16-06.00302Jaime Pierce, 10, West Point-Beemer
18th/16-05.00239Haley Miller, 12, Plattsmouth
11st/16-04.75209Milan Coggins, 9, Ogallala
12nd/16-04.25144Amaya Ackerman, 11, Gothenburg
12nd/16-02.0047Taylor Ryan, 9, Bennington
13rd/16-00.00273Brianna Brabec, 12, Wahoo
13rd/15-11.00176Robin Grigg, 11, McCook
13rd/15-09.50206Meg Schluns, 9, O'Neill
22nd/17-01.5034Addison Barnard, 10, Beatrice
24th/16-11.00225Taylor Ramaekers, 10, Omaha Skutt Catholic
25th/16-10.50242Lauren Tamayo, 12, Ralston
24th/16-10.25309Lauren Riley, 12, York
23rd/16-08.00104Elizabeth Eltze, 10, Crete
24th/16-07.50247Grace Mueller, 9, Raymond Central
25th/16-07.5036Tessa Hoffman, 12, Beatrice
26th/16-07.5023Desire' Mowery, 9, Auburn
27th/16-07.5026Meg Rieschick, 12, Auburn
31st/19-01.00171Madison Smith, 10, Lexington
31st/18-07.50268Lauren Meyer, 10, Syracuse
32nd/18-06.50234Carrie Simonson, 11, Platteview
32nd/18-06.00198Karsen Sears, 12, Northwest
31st/17-09.25292Kylie Hammer, 12, Wayne
33rd/17-04.25197Taryn Burkett, 9, Northwest
33rd/17-02.00244Natalya Wells, 10, Ralston
31st/17-01.50174Allyson Korte, 10, Lincoln Christian



Girls High Jump


Class B
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/4-10.00154Cecilia Beahm, 11, Hastings
13rd/4-11.00133Erica Bruening, 12, Fort Calhoun
13rd/4-11.00209Milan Coggins, 9, Ogallala
13rd/4-11.00108Hannah Newton, 9, Crete
12nd/4-11.00186Cayley Carpenter, 11, Minden
12nd/4-11.0039Sydney Southwick, 10, Beatrice
12nd/4-11.00111Keagan Cummings, 12, Elkhorn
11st/5-00.00110Amarie Baerentzen, 9, Elkhorn
11st/5-00.0027Kyla Carlson, 10, Aurora
14th/5-01.0076Nevaya Metcalfe, 11, Columbus Lakeview
13rd/5-01.0015Shelby Kaup, 12, Arlington
12nd/5-01.0079Anna Ehlers, 9, Columbus Scotus
12nd/5-01.0011Josephine Otto, 12, Alliance
11st/5-01.00184Chloe Kolb, 11, Milford
13rd/5-02.00235Teri Zanker, 11, Platteview
11st/5-02.0092Kennedy Berreckman, 12, Cozad
12nd/5-03.00231Anna Koehler, 10, Platteview
11st/5-03.00227Maggie Brahmer, 11, Pierce
11st/5-04.00269Jessica Moss, 9, Syracuse



Girls Shot Put


Class B
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
11st/38-04.00261Kendra Placke, 12, Seward
12nd/38-03.00193Olivia Ozenbaugh, 10, Norris
13rd/38-01.00127Myranda Humphrey, 12, Fairbury
13rd/38-01.00181Mackenzie Smith, 11, McCook
13rd/37-10.00172Madison Sutton, 10, Lexington
13rd/37-03.00187Mackenzie Anthens, 11, Nebraska City
11st/36-04.50218Sydney Shaw, 12, Omaha Mercy
12nd/35-11.75220Cianna Johnson, 12, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy
13rd/35-07.0054Megan Spicka, 12, Bishop Neumann
21st/45-05.00266Meredith Clark, 11, Syracuse
21st/42-03.0083Marika Spencer, 12, Columbus Scotus
21st/41-08.50160Cassidy Connell, 12, Holdrege
22nd/40-10.2529Riley Griffith, 11, Aurora
22nd/40-06.7518Mildred Young, 10, Arlington
22nd/40-02.0088Rebecca Simpson, 12, Conestoga
23rd/39-04.25301Kendra Paasch, 11, West Point-Beemer
21st/39-01.25152Gracie Stienike, 12, Gothenburg
22nd/38-08.00148Arleigh Costello, 12, Gothenburg



Girls Discus


Class B
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
14th/118-09.00301Kendra Paasch, 11, West Point-Beemer
14th/117-07.5075TRUE Thorne, 11, Chadron
15th/117-07.00297Jenna Trenhaile, 12, Wayne
11st/114-01.00172Madison Sutton, 10, Lexington
12nd/113-08.0029Riley Griffith, 11, Aurora
13rd/112-05.00308Hannah Norquest, 11, York
12nd/111-09.50215Madison Brase, 12, Omaha Gross Catholic
13rd/110-10.50187Mackenzie Anthens, 11, Nebraska City
22nd/123-04.0049Hadley Chvatal, 11, Bishop Neumann
26th/122-06.0041Sydney Weirich, 12, Beatrice
21st/121-10.00181Mackenzie Smith, 11, McCook
22nd/121-05.00249Rachel Shonka, 11, Schuyler
23rd/120-03.00277Sara Lindgren, 9, Wahoo
22nd/119-09.00177Jayceea Hanson, 11, McCook
23rd/119-05.5099Sydney Lindstedt, 11, Cozad
23rd/119-00.00228Carly Sutherland, 12, Pierce
31st/150-00.0083Marika Spencer, 12, Columbus Scotus
31st/131-07.00282Tyza Hoos, 11, Waverly
32nd/130-02.00105Morgan Maly, 10, Crete
33rd/129-03.00261Kendra Placke, 12, Seward
34th/129-03.00126Jessa Eden, 11, Fairbury
31st/128-01.00266Meredith Clark, 11, Syracuse
31st/127-05.00112Brynn Ferguson, 12, Elkhorn
35th/126-11.00128Sara Huss, 10, Fairbury



Girls Triple Jump


Class B
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/34-01.50240Chloe Sabatka, 10, Plattsmouth
12nd/33-11.5082Bailey Lehr, 11, Columbus Scotus
11st/33-07.00143Elli Winkler, 10, Gering
11st/33-00.50109Gabrielle Beckmann, 12, Douglas County West
12nd/33-00.50122Addison Thomas, 9, Elkhorn
13rd/33-00.2581Clarissa Kosch, 9, Columbus Scotus
12nd/32-11.00208Tyrianne Baney, 11, Ogallala
13rd/32-11.0070Katie Thompson, 10, Boys Town
13rd/32-06.50138Jade Garcia, 11, Gering
21st/37-04.00268Lauren Meyer, 10, Syracuse
21st/36-09.25309Lauren Riley, 12, York
21st/36-08.75292Kylie Hammer, 12, Wayne
21st/34-08.7534Addison Barnard, 10, Beatrice
22nd/34-08.25104Elizabeth Eltze, 10, Crete
23rd/34-07.75107Camry Moore, 12, Crete
24th/34-07.5036Tessa Hoffman, 12, Beatrice
22nd/34-05.251Emma Allen, 12, Adams Central
23rd/34-03.75166Hana Brock, 12, Lexington
22nd/34-01.50239Haley Miller, 12, Plattsmouth



Girls Pole Vault


Class B
FlightDistrict PerformanceNo.Name, Grade, School
13rd/8-02.0046Sydni LeClair, 10, Bennington
13rd/8-06.00270Lauren Siefken, 10, Syracuse
12nd/8-06.00272Jaysa Zoller, 12, Syracuse
13rd/9-00.00132Claire Shumard, 10, Fairbury
12nd/9-00.00131Ellie Ohlde, 9, Fairbury
12nd/9-02.00123Alexa Williams, 12, Elkhorn
13rd/9-04.00291Maysn Dorey, 11, Wayne
13rd/9-04.0014May Hoesing, 12, Arlington
11st/9-06.0026Meg Rieschick, 12, Auburn
11st/9-06.00275Kylee Edmonds, 11, Wahoo
16th/9-10.00263Logan Holly, 9, Sidney
13rd/9-10.00213Kaylee Wach, 10, Ogallala
13rd/9-10.0094Megan Burkholder, 10, Cozad
13rd/9-10.00306Marissa Harcrow, 12, York
13rd/9-10.00179Haiden Loop, 12, McCook
12nd/9-10.00162Carly Janssen, 10, Holdrege
12nd/9-10.00300Leigh Jahnke, 12, West Point-Beemer
11st/9-10.00183Jessica Hollist, 11, Milford
12nd/10-02.00251Beretta Coats, 11, Scottsbluff
11st/10-04.00205Mikayla Marvin, 12, O'Neill
11st/10-06.00264Madyson Johnstone, 10, Sidney
11st/10-08.00165Samantha Schemper, 9, Holdrege