2020 Girls Class D District Results

District D-1:

Top 15 Individuals:
1. Payton Gerken (10)McCool Junction20:14.7
2. Emily Frey (9)Palmyra20:15.4
3. Ashlei McDonald (12)Johnson County Central20:29.3
4. Alyssa Plock (12)McCool Junction20:39.4
5. Brekyn Kok (10)Cornerstone Christian20:48.7
6. Hannah Holtmeier (12)Tri County21:04.7
7. Ava Palm (9)Palmyra21:09.2
8. McKenna Yates (9)McCool Junction21:13.4
9. Andie Koch (12)Tri County21:21.6
10. Ella Crawford (12)Tri County21:38.7
11. Evelyn Baker (9)Tri County21:40.3
12. Natalie Darrough (12)College View Academy21:45.2
13. Megan Lukert (11)Thayer Central21:47.8
14. Madison Brandenburgh (10)Centennial21:58.0
15. Sydney Escritt (11)Thayer Central22:19.0


Team Scores:
1.McCool Junction, 13
 Coach: Ryan Underwood
 Payton Gerken (10), 20:14.7
Alyssa Plock (12), 20:39.4
McKenna Yates (9), 21:13.4
Sarah Vodicka (12), 23:28.3
Sara Weisheit (9), 25:36.7
2.Tri County, 25
 Coach: Zach Waller
 Hannah Holtmeier (12), 21:04.7
Andie Koch (12), 21:21.6
Ella Crawford (12), 21:38.7
Evelyn Baker (9), 21:40.3
Abbie Drewes (9), 23:27.6
3.Palmyra, 28
 Coach: Sadie Conn
 Emily Frey (9), 20:15.4
Ava Palm (9), 21:09.2
Lydia Lang (11), 23:27.9
Macy Cuda (9), 24:28.7
4.Thayer Central, 46
5.Cornerstone Christian, 56
6.Archbishop Bergan, 57
7.Johnson County Central, 66
8.Pawnee City, 66
9.Aquinas Catholic, 76
10.East Butler, 96


District D-2:

Top 15 Individuals:
1. Jordyn Arens (9)Crofton19:05.28
2. Chaney Nelson (10)Oakland-Craig20:36.85
3. Alea Rasmussen (9)Wisner-Pilger20:42.46
4. Emily Faltys (12)Norfolk Catholic21:31.92
5. Cecilia Kann (10)Norfolk Catholic21:32.54
6. Daisy Korus (12)Humphrey-Lindsay Holy Family21:48.69
7. Alexis Bodlak (11)Pender22:04.27
8. Elizabeth Wortmann (9)Crofton22:13.19
9. Charli Fischer (11)Norfolk Catholic22:27.34
10. Kiera Altwine (11)Crofton22:52.36
11. Kelsey Schieffer (12)Crofton23:16.60
12. Allie Hassler (9)Wisner-Pilger23:33.98
13. Christina Brandl (9)Humphrey St. Francis23:51.24
14. Jordan Aschoff (9)Norfolk Catholic23:54.42
15. Kayla Svoboda (11)Wisner-Pilger24:05.77


Team Scores:
1.Crofton, 17
 Coach: Mickey Doerr
 Jordyn Arens (9), 19:05.28
Elizabeth Wortmann (9), 22:13.19
Kiera Altwine (11), 22:52.36
Kelsey Schieffer (12), 23:16.60
Abigail Steffen (12), 24:43.87
2.Norfolk Catholic, 17
 Coach: Jon Krings
 Emily Faltys (12), 21:31.92
Cecilia Kann (10), 21:32.54
Charli Fischer (11), 22:27.34
Jordan Aschoff (9), 23:54.42
3.Wisner-Pilger, 27
 Coach: Lia Raabe
 Alea Rasmussen (9), 20:42.46
Allie Hassler (9), 23:33.98
Kayla Svoboda (11), 24:05.77
Riley Theroes (11), 24:45.76
Sarah Von Seggern (12), 25:05.63
4.Oakland-Craig, 32
5.Humphrey-Lindsay Holy Family, 54
6.Laurel-Concord-Coleridge, 66
7.BRLD, 74


District D-3:

Top 15 Individuals:
1. Alayna Vargas (10)Hastings St. Cecilia19:20.60
2. Hannah Swanson (9)Nebraska Christian19:25.86
3. Kacey Dethlefs (12)Ravenna20:07.88
4. Julianna Maxfield (10)Fullerton20:40.57
5. Shavanna Douglas (12)Ravenna20:53.13
6. Ladelle Hazen (12)Red Cloud/Blue Hill21:14.69
7. Kylee Dubas (11)Fullerton21:51.37
8. Alivia Rager (11)Ravenna22:02.55
9. Megan Vrooman (11)Hastings St. Cecilia22:05.33
10. Macy Shotkoski (10)Fullerton22:06.54
11. Emma Saathoff (11)Doniphan-Trumbull22:08.33
12. Ellie Janda (11)Red Cloud/Blue Hill22:10.51
13. Alyssa Ferguson (10)Harvard22:25.65
14. Faith Blauhorn (12)Palmer22:30.80
15. Marlie Mundt (10)Nebraska Christian22:32.18


Team Scores:
1.Ravenna, 16
 Coach: Tiffany Jacobsen
 Kacey Dethlefs (12), 20:07.88
Shavanna Douglas (12), 20:53.13
Alivia Rager (11), 22:02.55
Susan White (10), 24:12.32
Mckenzie Greenland (10), 26:16.26
2.Fullerton, 21
 Coach: Jordan Wetovick
 Julianna Maxfield (10), 20:40.57
Kylee Dubas (11), 21:51.37
Macy Shotkoski (10), 22:06.54
Paige Horn (9), 23:43.21
Payton Stanczyk (11), 24:19.86
3.Hastings St. Cecilia, 25
 Coach: Mikayla Niederklein
 Alayna Vargas (10), 19:20.60
Megan Vrooman (11), 22:05.33
Lucia Bykerk (9), 23:05.44
Rachel Benal (11), 24:31.96
Lauren Redinger (12), 25:10.28
4.Nebraska Christian, 29
5.Red Cloud/Blue Hill, 43
6.Doniphan-Trumbull, 53
7.Shelton, 81
8.St. Edward, 90


District D-4:

Top 15 Individuals:
1. Katherine Kerrigan (9)Ainsworth20:13.5
2. Christina Martinson (10)Bloomfield-Wausa20:41.6
3. CeeAnna Beel (12)Ainsworth20:48.7
4. Darla Nelson (11)Bloomfield-Wausa21:03.8
5. Daisy Frick (11)North Central21:09.9
6. Jymmie Jensen (11)Burwell21:16.4
7. Madison Davis (9)West Holt21:19.3
8. Carrylee Martinson (9)Bloomfield-Wausa21:19.8
9. Mariah Ost (10)North Central21:20.5
10. Abigail White (10)Plainview21:29.8
11. Keira Taylor (9)North Central21:31.6
12. Natasha Zeisler (10)Boyd County21:35.0
13. Kaci Wickersham (12)Summerland21:35.3
14. Tessa Barthel (9)Ainsworth22:13.0
15. Madie Ziegler (10)Bloomfield-Wausa22:15.7


Team Scores:
1.Bloomfield-Wausa, 13
 Coach: Duane Wilken
 Christina Martinson (10), 20:41.6
Darla Nelson (11), 21:03.8
Carrylee Martinson (9), 21:19.8
Madie Ziegler (10), 22:15.7
Ella McFarland (12), 22:23.5
2.Ainsworth, 17
 Coach: Jared Hansmeyer
 Katherine Kerrigan (9), 20:13.5
CeeAnna Beel (12), 20:48.7
Tessa Barthel (9), 22:13.0
Moriah Beel (12), 23:42.1
Molly Salzman (12), 24:40.6
3.North Central, 23
 Coach: Jane Klemesrud (Co-op w/Keya Paha Co.)
 Daisy Frick (11), 21:09.9
Mariah Ost (10), 21:20.5
Keira Taylor (9), 21:31.6
Hunter Wiebelhaus (12), 23:31.5
4.Burwell, 54
5.Summerland, 59
6.Boyd County, 71
7.Plainview, 72
8.Central Valley, 74
9.Niobrara/Verdigre, 87
10.Osmond, 93


District D-5:

Top 15 Individuals:
1. Kate Stienike (11)North Platte St. Patrick's20:54.60
2. Genna Blakely (12)North Platte St. Patrick's21:42.69
3. Landyn Cole (12)South Loup (Callaway/Arnold)21:48.18
4. Ava McGown (11)Brady22:18.57
5. Brenna Deterding (9)Cambridge22:33.60
6. Hayley Miles (11)North Platte St. Patrick's22:36.85
7. Trinity Houchin (10)Axtell23:09.68
8. Aubrie Erickson (11)Axtell23:10.43
9. Jessica Heyen (11)Arcadia/Loup City23:16.31
10. Whitney Dickau (10)Hi-Line23:25.72
11. Josie Smith (10)Sumner-Eddyville-Miller23:35.96
12. Madison Gifford (10)North Platte St. Patrick's23:45.14
13. Payton Muegerl (10)Hi-Line23:46.26
14. Helana Pettit (9)North Platte St. Patrick's23:51.78
15. Yesenia Lopez (11)Bertrand/Loomis23:56.11


Team Scores:
1.North Platte St. Patrick's, 8
 Coach: Tim O'Neill
 Kate Stienike (11), 20:54.60
Genna Blakely (12), 21:42.69
Hayley Miles (11), 22:36.85
Madison Gifford (10), 23:45.14
Helana Pettit (9), 23:51.78
2.Axtell, 30
 Coach: Joe Philippi
 Trinity Houchin (10), 23:09.68
Aubrie Erickson (11), 23:10.43
Nicole Beck (11), 24:40.46
3.Hi-Line, 40
 Coach: Caleb Wall Co-op w/Elwood
 Whitney Dickau (10), 23:25.72
Payton Muegerl (10), 23:46.26
Natalie Malcom (10), 24:49.86
Genesee Knackstedt (10), 25:41.08
Dallas Weitzel (9), 26:46.13
4.South Loup (Callaway/Arnold), 44
5.Arcadia/Loup City, 47
6.Bertrand/Loomis, 56
7.Cambridge, 62
8.Arapahoe, 87
9.Maywood-Hayes Center, 87
10.Ansley-Litchfield, 91
11.Amherst, 93


District D-6:

Top 15 Individuals:
1. Callie Coble (11)Mullen20:04.85
2. Sarah Lang (12)Bridgeport21:11.44
3. Paityn Homan (11)Morrill21:12.99
4. Josey French (12)Mullen21:35.41
5. Emmalea Olson (12)Cody-Kilgore21:38.78
6. Adrian Eakins (12)Paxton21:54.09
7. Jillian Brennan (12)Crawford22:27.19
8. Carlye Kresl (9)Hemingford22:39.01
9. Laisha Garza (12)Bayard22:41.84
10. Cydnie Wilson (10)Sutherland22:47.51
11. Cambree Schmaltz (10)Bayard22:47.51
12. Chantel Malson (11)Kimball22:51.65
13. Chayse Keith (9)Hitchcock County22:58.09
14. Britany Lofton (9)South Platte23:02.34
15. Samantha Marin (9)Creek Valley23:05.63


Team Scores:
1.Bayard, 20
 Coach: Candace Ehler
 Laisha Garza (12), 22:41.84
Cambree Schmaltz (10), 22:47.51
Laura Albro (11), 24:00.76
Ashley Garza (9), 25:01.69
Sharon Garza (10), 26:21.79
2.Bridgeport, 24
 Coach: Craig Johnson
 Sarah Lang (12), 21:11.44
Bethany Nichols (10), 23:21.89
Claire Linders (10), 25:10.19
Jenna Eichthaler (12), 25:54.80
3.Hemingford, 32
 Coach: Jayme Clark
 Carlye Kresl (9), 22:39.01
Destiny Hanson (11), 23:45.69
Catherine Bryner (10), 26:21.29
4.Sutherland, 33
5.Banner County, 41
6.Hitchcock County, 48
7.Cody-Kilgore, 55