2021 Girls Class C District Results

District C-1:

Top 15 Individuals:
1. Keelianne Green (11)Arlington18:28.20
2. Danie Parriott (12)Conestoga20:03.40
3. Hailey O'Daniel (9)Arlington20:04.70
4. Olivia Malousek (10)Douglas County West20:36.00
5. Bria Bench (10)Fort Calhoun20:43.50
6. Mira Fosmer (11)Louisville21:01.40
7. Paxton Paulson (12)Douglas County West21:02.40
8. Maria Malousek (10)Douglas County West21:04.50
9. Morgan Morrison (11)Douglas County West21:04.70
10. Lilyan Becker (9)Auburn21:04.80
11. Lillian Thomas (12)Falls City21:06.60
12. Dala Drowne (11)Fort Calhoun21:15.90
13. Alivia Thomas (9)Auburn21:48.50
14. Ava Grimm (9)Douglas County West21:48.60
15. Claire Noerrlinger (9)Syracuse22:00.05


Team Scores:
1.Douglas County West, 25
 Coach: Dan Maline
 Olivia Malousek (10), 20:36.00
Paxton Paulson (12), 21:02.40
Maria Malousek (10), 21:04.50
Morgan Morrison (11), 21:04.70
Ava Grimm (9), 21:48.60
Maria Aydt (11), 26:36.20
2.Arlington, 39
 Coach: Michaela Curran
 Keelianne Green (11), 18:28.20
Hailey O'Daniel (9), 20:04.70
Whitney Wollberg (9), 22:14.50
Brynn Eckhart (10), 22:40.10
Kelise Cook-Krivohlavek (9), 22:58.90
Brooke Hilgenkamp (10), 25:30.30
3.Fort Calhoun, 67
 Coach: Kyle McMahon
 Bria Bench (10), 20:43.50
Dala Drowne (11), 21:15.90
Tessa Skelton (12), 23:03.40
Kaitlyn Thalman (11), 23:21.20
Harley Schwarte (9), 23:42.00
Xinzhi  Huang (12), 25:59.00
4.Conestoga, 74
5.Auburn, 79
6.Falls City, 84
7.Omaha Concordia, 111
8.Omaha Gross Catholic, 124
9.Boys Town, 132
10.Elmwood-Murdock, 171


District C-2:

Top 15 Individuals:
1. Lilly Kenning (9)Milford19:43.03
2. Sadye Daniell (12)Lincoln Christian20:19.54
3. Ava Schneider (12)Lincoln Christian21:17.99
4. Sawyer Benne (9)Lincoln Lutheran21:44.68
5. Eliza McGuire (11)Milford22:05.45
6. Eva Daniell (10)Lincoln Christian22:07.39
7. MaKaylee Kassebaum (11)Lincoln Christian22:17.79
8. Riley Dallmann (10)Lincoln Christian22:26.91
9. Whitney Klug (11)Columbus Scotus22:35.23
10. Alissa York (12)Fairbury22:35.80
11. Isabella Cooley (12)Lincoln Christian22:39.92
12. Victoria Mink (10)Milford22:48.35
13. Mariel Ramos (12)Fairbury22:49.35
14. Ellison Piening (9)Milford22:51.85
15. Liz Adamy (12)Columbus Scotus22:59.33


Team Scores:
1.Lincoln Christian, 16
 Coach: Bekka Morgan
 Sadye Daniell (12), 20:19.54
Ava Schneider (12), 21:17.99
Eva Daniell (10), 22:07.39
MaKaylee Kassebaum (11), 22:17.79
Riley Dallmann (10), 22:26.91
Isabella Cooley (12), 22:39.92
2.Milford, 29
 Coach: Michele Kontor
 Lilly Kenning (9), 19:43.03
Eliza McGuire (11), 22:05.45
Victoria Mink (10), 22:48.35
Ellison Piening (9), 22:51.85
Kaylee Garrison (9), 24:12.08
Rebecca Freeman (11), 25:58.35
3.Columbus Scotus, 62
 Coach: Merlin Lahm
 Serena Swiatek (10), DNF
Whitney Klug (11), 22:35.23
Liz Adamy (12), 22:59.33
Josie Sliva (10), 24:25.18
Emma Klug (9), 24:28.30
Ruby Martinez (12), 27:58.63
4.Wahoo, 77
5.Fairbury, 84
6.Malcolm, 89


District C-3:

Top 15 Individuals:
1. Darla Nelson (12)Bloomfield-Wausa19:56.87
2. Callie Arnold (12)Pierce20:07.42
3. Jessica Opfer (12)Hartington20:21.86
4. Alexus Sindelar (12)Pierce20:23.30
5. Kyla Krusemark (9)Wayne20:33.32
6. Payten Simmons (12)Pierce20:43.28
7. Sydney Emanuel (12)North Bend Central20:43.61
8. Aleya Bourek (12)North Bend Central20:44.32
9. Jala Krusemark (9)Wayne20:49.99
10. Ashley Dickau (10)O'Neill20:55.49
11. Laura Hasemann (11)Wayne20:59.70
12. Afftynn Stusse (11)Battle Creek21:22.95
13. Malorie Weaklend (9)Logan View21:40.99
14. Christina Martinson (11)Bloomfield-Wausa21:50.76
15. Ava Noecker (9)Hartington21:55.35


Team Scores:
1.Pierce, 33
 Coach: Gary Shada
 Callie Arnold (12), 20:07.42
Alexus Sindelar (12), 20:23.30
Payten Simmons (12), 20:43.28
Aylla Weeder (9), 22:31.40
Katie Vogt (12), 23:05.16
Gina Wragge (12), 23:37.93
2.Wayne, 41
 Coach: Courtney Maas
 Kyla Krusemark (9), 20:33.32
Jala Krusemark (9), 20:49.99
Laura Hasemann (11), 20:59.70
Olivia Hanson (9), 22:17.84
Norah Armstrong (9), 22:38.87
Frantzdie Barner (10), 23:46.89
3.Bloomfield-Wausa, 54
 Coach: Duane Wilken
 Darla Nelson (12), 19:56.87
Christina Martinson (11), 21:50.76
Carrylee Martinson (10), 22:18.53
Tiernee Freeman (9), 22:34.83
Madie Ziegler (11), 22:51.22
Emily Woockman (12), 23:34.03
4.Hartington, 65
5.North Bend Central, 73
6.Battle Creek, 101
7.Logan View, 102
8.O'Neill, 135
9.West Point-Beemer, 157
10.Columbus Lakeview, 209


District C-4:

Top 15 Individuals:
1. Elena Kuehner (12)Aurora19:54.70
2. Ella Buhlke (12)Central City20:20.71
3. Kaitlyn Oswald (11)Aurora21:13.57
4. Lynsie Lancaster (10)Adams Central21:18.69
5. Priscila Madriz-Navarrete (11)Minden21:19.70
6. Morgann Johnson (12)Boone Central21:22.32
7. Hallie Verhage (10)Fillmore Central21:31.25
8. Lindsay Wilkens (12)Gibbon21:40.48
9. Taylor Pickinpaugh (11)Aurora21:49.83
10. Alejandra Iniguez Jauregui (11)Minden21:53.57
11. KayLee Miller (9)Boone Central22:07.75
12. Maya Moxley (9)Kearney Catholic22:07.75
13. Makenna Oswald (9)Aurora22:09.61
14. Lindsey Rehtus (10)Minden22:11.56
15. Hannah Donley (9)Minden22:22.53


Team Scores:
1.Aurora, 19
 Coach: Tony Sigler
 Elena Kuehner (12), 19:54.70
Kaitlyn Oswald (11), 21:13.57
Taylor Pickinpaugh (11), 21:49.83
Makenna Oswald (9), 22:09.61
Jennifer Slocum (9), 22:53.74
Laighla Rice (10), 24:00.98
2.Minden, 34
 Coach: Shawn Wheelock
 Priscila Madriz-Navarrete (11), 21:19.70
Alejandra Iniguez Jauregui (11), 21:53.57
Lindsey Rehtus (10), 22:11.56
Hannah Donley (9), 22:22.53
Brenna Bules (11), 22:23.93
Larissa Labenz (9), 23:06.24
3.Boone Central, 59
 Coach: Justin Harris ((COOP w/Newman Grove)
 Morgann Johnson (12), 21:22.32
KayLee Miller (9), 22:07.75
Christyan Anderson (10), 23:42.46
Lauren Pugh (12), 24:01.43
Tessa Hamling (12), 28:15.38
Kyra Kruse (11), 29:41.05
4.Kearney Catholic, 74
5.Adams Central, 82
6.Ord, 99
7.Grand Island Central Catholic, 113
8.St. Paul, 132


District C-5:

Top 15 Individuals:
1. Lindee Henning (10)Ogallala18:54.34
2. Talissa Tanquary (10)Sidney19:40.00
3. Mallory Applegate (11)Cozad19:44.56
4. Makinley Fuller (11)Chadron19:53.90
5. Lauren Henning (10)Ogallala20:01.93
6. Lydia Peters (12)Sidney20:21.21
7. MaKinley Tobey (10)Broken Bow20:28.74
8. Karyn Burkholder (11)Cozad20:37.34
9. Grace Pyle (10)Chadron20:44.17
10. Jenju Peters (10)Sidney20:47.62
11. Jordan Jablonski (12)Chase County21:00.18
12. Gracie Hackel (9)Broken Bow21:10.33
13. Rheo Dykstra (11)Sidney21:15.00
14. MaKenzie Long (12)Valentine21:17.70
15. Lillian Golden (11)Mitchell21:18.44


Team Scores:
1.Sidney, 31
 Coach: Donna Wiedeburg
 Talissa Tanquary (10), 19:40.00
Lydia Peters (12), 20:21.21
Jenju Peters (10), 20:47.62
Rheo Dykstra (11), 21:15.00
Erika Meakins (12), 23:10.28
Ileana Neufeld-Ponce (9), 23:27.94
2.Chadron, 47
 Coach: Willie Uhing
 Makinley Fuller (11), 19:53.90
Grace Pyle (10), 20:44.17
Leila Tewahade (12), 21:37.19
Emma Witte (11), 21:42.81
Aspen Graves (11), 22:56.56
Aliyah Mills (12), 23:42.01
3.Broken Bow, 55
 Coach: Jason Daffer
 MaKinley Tobey (10), 20:28.74
Gracie Hackel (9), 21:10.33
Cassidy Schweitzer (10), 21:42.50
Anna Lindstrom (12), 21:44.47
Chelsea Royle (12), 22:47.97
Kacee Evans (9), 27:06.38
4.Ogallala, 62
5.Mitchell, 89
6.Chase County, 102
7.Cozad, 103
8.Gothenburg, 105
9.Alma/Southern Valley, 134