2021 Girls Class B District Results

District B-1:

Top 15 Individuals:
1. Anika Richards (11)Omaha Skutt Catholic20:04.98
2. Olivia Lawrence (10)Platteview20:19.23
3. Taylor Grasz (12)Elkhorn20:28.34
4. Gabriella Westfall (9)Omaha Skutt Catholic20:34.70
5. Natalie Briggs (11)Plattsmouth20:54.58
6. Lydia Stewart (9)Platteview21:05.39
7. Anna Labenz (10)Omaha Skutt Catholic21:19.90
8. Yoselin Pogge (11)Omaha Skutt Catholic21:29.38
9. Sara Espinoza (12)Elkhorn21:34.27
10. Sophia Higgason (9)Omaha Skutt Catholic21:38.37
11. Mila Wehrbein (9)Plattsmouth21:39.09
12. Raquel Skerston (12)Ralston21:41.10
13. Jozlyn Barnes (12)Plattsmouth21:43.24
14. Izzy Clarke (11)Platteview21:45.67
15. Annabelle Carney (9)Omaha Mercy21:50.34


Team Scores:
1.Omaha Skutt Catholic, 20
 Coach: Steve Carroll
 Anika Richards (11), 20:04.98
Gabriella Westfall (9), 20:34.70
Anna Labenz (10), 21:19.90
Yoselin Pogge (11), 21:29.38
Sophia Higgason (9), 21:38.37
Norah Meysenburg (12), 23:40.81
2.Plattsmouth, 45
 Coach: Todd Nott
 Natalie Briggs (11), 20:54.58
Mila Wehrbein (9), 21:39.09
Jozlyn Barnes (12), 21:43.24
Jolie Dix (9), 22:27.57
Ava Nolde (10), 23:49.26
Emily Macias (11), 24:39.80
3.Platteview, 47
 Coach: Andrew Sonenson
 Phoenix Jensen (11), DNF
Olivia Lawrence (10), 20:19.23
Lydia Stewart (9), 21:05.39
Izzy Clarke (11), 21:45.67
Emma Middleton (12), 24:04.76
Isabelle Derby (10), 31:38.51
4.Elkhorn, 55
5.Omaha Mercy, 80
6.Nebraska City, 101
7.Ralston, 112


District B-2:

Top 15 Individuals:
1. Gabriela Calderon (11)Bennington19:28.20
2. Britt Prince (10)Elkhorn North19:40.10
3. Ella Ford (9)Elkhorn North19:43.10
4. Mary Kramper (11)Omaha Duchesne Academy19:44.10
5. Chloe Schrick (11)Blair19:50.70
6. Eva Wentz (11)Omaha Duchesne Academy19:56.10
7. Corinne Mead (12)Elkhorn North20:05.20
8. Hailey Amandus (11)Blair20:12.10
9. Kaitlynn Amandus (12)Blair20:13.30
10. Allison Czapla (10)Blair20:25.20
11. Alexis Oconnell (10)Bennington20:29.30
12. Samantha Jansen (11)Bennington20:29.70
13. Alexis Hiatt (9)Bennington20:29.90
14. Kailey O'Brien (9)Elkhorn North20:37.30
15. Annie Hoover (10)Omaha Duchesne Academy20:41.00


Team Scores:
1.Elkhorn North, 26
 Coach: Bob Wolf
 Britt Prince (10), 19:40.10
Ella Ford (9), 19:43.10
Corinne Mead (12), 20:05.20
Kailey O'Brien (9), 20:37.30
Collette Sneau (11), 20:42.32
Sydney Stodden (10), 20:56.82
2.Blair, 32
 Coach: Darren Harsin
 Chloe Schrick (11), 19:50.70
Hailey Amandus (11), 20:12.10
Kaitlynn Amandus (12), 20:13.30
Allison Czapla (10), 20:25.20
Cayli Penner (12), 21:53.79
Sophia Baedke (12), 21:55.40
3.Bennington, 37
 Coach: Joe Schumm
 Gabriela Calderon (11), 19:28.20
Alexis Oconnell (10), 20:29.30
Samantha Jansen (11), 20:29.70
Alexis Hiatt (9), 20:29.90
Lillian Dall (9), 20:44.26
Calla Wittland (12), 20:45.97
4.Omaha Duchesne Academy, 45
5.South Sioux City, 104


District B-3:

Top 15 Individuals:
1. Kendall Zavala (9)Norris19:07.43
2. Kassidy Stuckey (10)York19:17.25
3. Ellie Thomas (10)Norris19:29.62
4. Laci Havlat (12)Norris19:51.17
5. Atlee Wallman (9)Norris20:06.11
6. Marisol Deanda (12)Schuyler20:20.73
7. Sophia Talero (12)Norris20:29.08
8. Madeline Swanson (12)Beatrice20:32.21
9. Karnie Gottschalk (11)Seward20:36.27
10. Keegan Beisel (12)Seward20:41.68
11. Camille Waldo (10)Waverly20:43.38
12. Tessa Greisen (9)Seward20:53.30
13. Hailley Finkner (9)Norris20:54.82
14. Shianne Benker (10)Waverly20:56.92
15. Addison Perrett (10)Beatrice21:05.76


Team Scores:
1.Norris, 13
 Coach: Justin McGill
 Kendall Zavala (9), 19:07.43
Ellie Thomas (10), 19:29.62
Laci Havlat (12), 19:51.17
Atlee Wallman (9), 20:06.11
Sophia Talero (12), 20:29.08
Hailley Finkner (9), 20:54.82
2.York, 56
 Coach: Eric Rasmussen
 Emory Conrad (10), 06:36.
Kassidy Stuckey (10), 19:17.25
Kiersten Portwine (10), 21:29.02
Cailey Faust (11), 21:36.59
Chloe Holmes (12), 21:55.34
Zoe Kreifels (12), 22:14.52
3.Seward, 61
 Coach: Kurt Holliday
 Karnie Gottschalk (11), 20:36.27
Keegan Beisel (12), 20:41.68
Tessa Greisen (9), 20:53.30
Natalie Axt (11), 22:36.38
Natalie Wintz (9), 23:05.14
Eden Schulz (11), 23:12.77
4.Beatrice, 64
5.Seward, 66
6.Schuyler, 97
7.Crete, 131


District B-4:

Top 15 Individuals:
1. Madison Seiler (11)Gering18:57.60
2. Samantha Rodewald (11)McCook19:04.18
3. Shailee Patton (12)Gering20:01.81
4. Kaylee Charbonneau (11)Scottsbluff20:06.14
5. Kayla Barrios (12)Lexington20:06.51
6. Sienna Dutton (10)McCook20:08.48
7. Evelyn Keller (9)Northwest20:13.18
8. Kennadi Ureste (12)Lexington20:15.05
9. Alexis Lilienthal (11)Northwest20:21.95
10. Neelie Dorsey (11)Northwest20:25.61
11. Madeline Armstrong (10)Lexington20:28.17
12. Mikayla Seebohm (12)Alliance20:44.82
13. Kelyn Henry Perlich (10)Hastings20:46.88
14. Reagan Shoemaker (12)Hastings20:48.21
15. Hannah Rugroden (9)Scottsbluff20:48.46


Team Scores:
1.Gering, 37
 Coach: Rick Marez
 Madison Seiler (11), 18:57.60
Shailee Patton (12), 20:01.81
Jadyn Scott (11), 20:50.22
Jenna Davis (10), 21:15.48
Allison Herbel (9), 22:17.17
Alison Bradford (10), 22:18.02
2.Lexington, 44
 Coach: Sam Jilka
 Kayla Barrios (12), 20:06.51
Kennadi Ureste (12), 20:15.05
Madeline Armstrong (10), 20:28.17
Susana Calmo (10), 21:24.45
Yovana Contreras (9), 21:24.93
Yarely Simental-Salcido (9), 21:47.21
3.Northwest, 50
 Coach: Joel Hope
 Evelyn Keller (9), 20:13.18
Alexis Lilienthal (11), 20:21.95
Neelie Dorsey (11), 20:25.61
Leah Carlson (9), 21:58.08
Olivia Chapman (9), 22:06.
Sydney Fisher (12), 22:18.44
4.Scottsbluff, 54
5.McCook, 63
6.Hastings, 67