2020 Girls Class A District Results

District A-1:

Top 15 Individuals:
1. Kaylie Crews (12)Papillion-La Vista South19:05.55
2. Jaci Sievers (10)Elkhorn South19:49.16
3. Deavion Deleon (11)Papillion-La Vista South19:50.09
4. Kaitlyn Swartz (9)Papillion-La Vista South19:51.61
5. Molly Caruso (9)Millard North20:38.43
6. Allyson Korus (12)Lincoln Pius X20:46.09
7. Ainsley Anderson (9)Millard North20:53.81
8. Emma Rhode (9)Millard North20:55.36
9. Emily Tichota (9)Elkhorn South20:55.40
10. Grace Castle (12)Papillion-La Vista South20:55.63
11. Katherine Tvrdy (11)Lincoln Pius X21:09.49
12. Alexa Young (11)Elkhorn South21:10.82
13. Teagan Sullivan (9)Millard North21:15.27
14. Aubrey Pikop (11)Grand Island21:15.28
15. Elizabeth Grote (12)Papillion-La Vista South21:19.63


Team Scores:
1.Papillion-La Vista South, 33
 Coach: Jeremy Haselhorst
 Kaylie Crews (12), 19:05.55
Deavion Deleon (11), 19:50.09
Kaitlyn Swartz (9), 19:51.61
Grace Castle (12), 20:55.63
Elizabeth Grote (12), 21:19.63
Sarah Johnson (12), 21:29.79
Kamryn Exner (9), 22:13.09
2.Millard North, 49
 Coach: Emily Janda
 Molly Caruso (9), 20:38.43
Ainsley Anderson (9), 20:53.81
Emma Rhode (9), 20:55.36
Teagan Sullivan (9), 21:15.27
Taylor Goodrich (12), 21:23.40
Lauren Thome (9), 21:55.97
Gretchen Braak (12), 22:04.17
3.Elkhorn South, 66
 Coach: Tim Ebers
 Jaci Sievers (10), 19:49.16
Emily Tichota (9), 20:55.40
Alexa Young (11), 21:10.82
Kylie Hinrichs (10), 21:44.40
Sierra Kibby (9), 22:03.84
Marie Woodford (9), 22:06.53
Lindsay Neill (9), 22:07.16
4.Lincoln Pius X, 100
5.Grand Island, 129
6.Bellevue East, 156


District A-2:

Top 15 Individuals:
1. Brianna Rinn (11)Lincoln Southwest19:05.66
2. Kerra Smid (12)Lincoln Southwest19:58.60
3. Emily Gilbert (11)Millard West19:59.55
4. Kate Dilsaver (12)Lincoln Southwest20:06.24
5. Abby Coen (11)Lincoln Southwest20:07.73
6. Sydney Beaudin (11)Millard West20:12.10
7. Julia McLain (11)Millard South20:16.91
8. Addison Walker (9)Gretna20:29.67
9. Abby Deutsch (11)Lincoln Southwest20:36.13
10. Isabelle Hartnett (10)Millard West20:36.51
11. Molly Bies (12)Millard West20:47.30
12. Corynne Olsen (11)Lincoln Southeast20:52.98
13. Lily Schwartz (10)Lincoln Southwest20:53.69
14. Samantha Vojslavek (11)Millard West20:54.29
15. Annalise Speer (11)Gretna20:55.84


Team Scores:
1.Lincoln Southwest, 21
 Coach: Ryan Salem
 Brianna Rinn (11), 19:05.66
Kerra Smid (12), 19:58.60
Kate Dilsaver (12), 20:06.24
Abby Coen (11), 20:07.73
Abby Deutsch (11), 20:36.13
Lily Schwartz (10), 20:53.69
2.Millard West, 44
 Coach: Colin Johnston
 Emily Gilbert (11), 19:59.55
Sydney Beaudin (11), 20:12.10
Isabelle Hartnett (10), 20:36.51
Molly Bies (12), 20:47.30
Samantha Vojslavek (11), 20:54.29
Thea Kutash (9), 20:58.68
Callie Kirchner (10), 21:48.16
3.Millard South, 85
 Coach: Jordan Fuglestad
 Julia McLain (11), 20:16.91
Madeline Kunz (11), 21:10.63
Allison Seevers (10), 21:29.24
Abigail Smith (12), 21:35.51
Sienna McKeighan (9), 21:37.55
Izabell Escobar (10), 21:45.93
Delaney Catron (10), 22:32.51
4.Gretna, 106
5.Lincoln Southeast, 107
6.Papillion-La Vista, 184


District A-3:

Top 15 Individuals:
1. Claire White (9)Omaha Westside18:41.84
2. Hannah Godwin (12)Kearney19:12.89
3. Shelby Bracker (12)Fremont19:37.84
4. Kara Muller (9)Bellevue West19:45.05
5. Maris Dahl (9)Fremont19:48.41
6. Mara Hemmer (12)Fremont19:49.52
7. Reese Young-Oestmann (11)Omaha Westside19:51.66
8. Mia Wagner (11)Fremont19:55.97
9. Lucy Dillon (11)Fremont20:08.82
10. Elli Dahl (11)Fremont20:16.63
11. Jaeden Webb (10)Lincoln North Star20:23.95
12. Noelle Abels (11)Omaha Westside20:27.72
13. Ally Badura (9)Lincoln Northeast20:33.10
14. Emma Bonsall (11)Kearney20:40.87
15. Natalie McNamara (10)Bellevue West20:45.06


Team Scores:
1.Fremont, 31
 Coach: Jake Smrcina
 Shelby Bracker (12), 19:37.84
Maris Dahl (9), 19:48.41
Mara Hemmer (12), 19:49.52
Mia Wagner (11), 19:55.97
Lucy Dillon (11), 20:08.82
Elli Dahl (11), 20:16.63
2.Omaha Westside, 65
 Coach: Theresa Gosnell
 Claire White (9), 18:41.84
Reese Young-Oestmann (11), 19:51.66
Noelle Abels (11), 20:27.72
Lanee Connell (9), 22:02.68
Kailie Kaufman (9), 22:14.23
Elizabeth Blakely (9), 22:44.88
3.Kearney, 71
 Coach: Pat McFadden
 Hannah Godwin (12), 19:12.89
Emma Bonsall (11), 20:40.87
Emma Bond (12), 21:04.70
Lauren Kohtz (11), 21:15.09
Samantha Stava (9), 21:24.23
Alivia Olson (10), 21:50.71
4.Bellevue West, 108
5.Lincoln North Star, 111
6.Lincoln Northeast, 153


District A-4:

Top 15 Individuals:
1. Stella Miner (9)Omaha Marian18:29.37
2. Izzy Apel (10)Lincoln East19:31.39
3. Peyton Svehla (9)Lincoln East19:50.51
4. Zarah Blaesi (10)North Platte19:56.21
5. Berlyn Schutz (10)Lincoln East20:05.47
6. Kylie Muma (10)Lincoln East20:19.77
7. Gracie Lampert (9)Omaha Marian20:26.59
8. Molly Von Seggern (10)Omaha Marian20:31.57
9. Emily Salzman (12)Omaha Marian20:33.98
10. Hannah Hanger (10)Lincoln East20:35.89
11. Lola Agena (12)Lincoln High20:39.90
12. Rachel Mortimer (10)Norfolk20:52.82
13. Jordyn Wissing (9)Lincoln East20:55.29
14. Eva Watson (12)Omaha Marian20:55.35
15. Esther Protzman (10)Norfolk20:57.37


Team Scores:
1.Lincoln East, 26
 Coach: Brian Kabourek
 Izzy Apel (10), 19:31.39
Peyton Svehla (9), 19:50.51
Berlyn Schutz (10), 20:05.47
Kylie Muma (10), 20:19.77
Hannah Hanger (10), 20:35.89
Jordyn Wissing (9), 20:55.29
Brookelyn Rasmussen (9), 21:27.94
2.Omaha Marian, 39
 Coach: Roger Wright
 Stella Miner (9), 18:29.37
Gracie Lampert (9), 20:26.59
Molly Von Seggern (10), 20:31.57
Emily Salzman (12), 20:33.98
Eva Watson (12), 20:55.35
Sarah Ritterling (12), 21:00.25
McKenna Stover (9), 21:23.90
3.North Platte, 92
 Coach: Jake Hasenauer
 Zarah Blaesi (10), 19:56.21
Nelia Rivas (10), 21:07.83
Evelyn Blaesi (11), 21:32.36
Alexis Hoatson (11), 21:37.74
Baylee Evarts (12), 21:59.98
Jenessa Arnold (10), 22:11.06
Marissa Holm (10), 22:25.85
4.Norfolk, 103
5.Lincoln High, 144
6.Columbus, 145