2022 Boys Class D District Results

District D-1:

Top 15 Individuals:
1. Trenton Neville (12)McCool Junction17:46.25
2. Justin Sherman (12)Cornerstone Christian17:47.74
3. Carter Siems (12)Tri County17:48.07
4. Clinton Turnbull (12)Centennial17:48.75
5. Ashton Hughes (12)Cornerstone Christian17:52.72
6. Benjamin Ehrenberg (12)Cornerstone Christian17:59.90
7. Jobjosiah Muthiani (10)Freeman18:02.86
8. Wesley Havelka (11)Freeman18:04.71
9. Drew Moyer (12)Palmyra18:14.58
10. Garret Zach (12)Humphrey St. Francis18:14.94
11. Carter Holtmeier (12)Tri County18:16.43
12. Austin Patton (12)Weeping Water18:27.96
13. Chandler Berry (12)Palmyra18:29.05
14. Hayden Huskey (12)Johnson County Central18:30.15
15. Luke Brugger (11)McCool Junction18:33.01


Team Scores:
1.Cornerstone Christian, 13
 Coach: Jon Hood
 Justin Sherman (12), 17:47.74
Ashton Hughes (12), 17:52.72
Benjamin Ehrenberg (12), 17:59.90
Josiah Spencer (12), 19:18.70
Charles Campbell (11), 19:24.92
2.McCool Junction, 32
 Coach: Ryan Underwood
 Trenton Neville (12), 17:46.25
Luke Brugger (11), 18:33.01
Joey Pedersen (10), 18:46.62
Jayden Fuehrer (10), 19:41.79
Ryan McGowan (9), 21:03.91
3.Tri County, 33
 Coach: Denise Grell
 Carter Siems (12), 17:48.07
Carter Holtmeier (12), 18:16.43
Lucas Lewandowski (11), 19:07.88
Ethanael Jobman (10), 20:54.31
Ethan Rosenthal (9), 21:16.49
4.Palmyra, 39
5.Freeman, 39
6.Centennial, 49
7.Weeping Water, 72
8.Humphrey St. Francis, 87
9.Aquinas Catholic, 91
10.Johnson County Central, 91
11.East Butler, 97
12.Cedar Bluffs, 133
13.Omaha Christian Academy, 163
14.Elmwood-Murdock, 173
15.Humphrey-Lindsay Holy Family, 184


District D-2:

Top 15 Individuals:
1. Jacob Swanson (9)Nebraska Christian17:26.98
2. Robert Hrnchir (12)Hastings St. Cecilia17:27.55
3. Kyler Carraher (11)Franklin17:56.47
4. Noah Fischer (10)Nebraska Christian17:57.73
5. Justin Horn (11)Fullerton17:59.06
6. Isaac Herman (12)Nebraska Christian18:09.68
7. George Pilsl (10)Grand Island Central Catholic18:11.48
8. Joshua Bislow (10)Franklin18:20.70
9. Adam Lukert (10)Thayer Central18:28.64
10. Preston Kuskie (10)Wood River18:35.04
11. Riley Schreiber (12)Nebraska Christian18:37.27
12. Carter Trambly (9)Franklin18:40.01
13. Zackary Corey (12)Grand Island Central Catholic18:45.53
14. Blaze Blauhorn (11)Palmer18:53.16
15. Tug Burdett (12)Nebraska Christian19:03.51


Team Scores:
1.Nebraska Christian, 10
 Coach: Scott Johnson
 Jacob Swanson (9), 17:26.98
Noah Fischer (10), 17:57.73
Isaac Herman (12), 18:09.68
Riley Schreiber (12), 18:37.27
Tug Burdett (12), 19:03.51
2.Franklin, 21
 Coach: Leah Stall
 Kyler Carraher (11), 17:56.47
Joshua Bislow (10), 18:20.70
Carter Trambly (9), 18:40.01
Isaac DeJonge (11), 19:22.34
Joshua Cooper (12), 22:11.72
3.Grand Island Central Catholic, 48
 Coach: Phou Manivong
 George Pilsl (10), 18:11.48
Zackary Corey (12), 18:45.53
Thomas Birch (9), 20:27.51
Thomas Armstrong (10), 23:14.98


District D-3:

Top 15 Individuals:
1. Brody Taylor (11)Ponca17:23.30
2. Gannon Walsh (11)Pender17:45.70
3. Caleb Schlichting (12)Lyons-Decatur Northeast18:02.80
4. Kolter Van Pelt (12)Stanton18:11.50
5. Alec Foecking (11)Norfolk Catholic18:23.00
6. Dawson Meyer (10)Oakland-Craig18:33.40
7. Tyler Olson (11)Laurel-Concord-Coleridge18:39.20
8. Lakeyven Smith (10)Omaha Nation18:40.90
9. Yair Santiago (10)Norfolk Catholic18:41.10
10. Kolton Kralik (12)Guardian Angels Central Catholic18:42.50
11. Chance Mock (11)Lyons-Decatur Northeast18:46.70
12. Dominic Liess (11)Norfolk Catholic18:48.30
13. Jonah Ash (9)Norfolk Catholic18:50.00
14. Preston Rose (10)Laurel-Concord-Coleridge18:52.90
15. Nathan Kalous (10)Norfolk Catholic18:54.90


Team Scores:
1.Norfolk Catholic, 24
 Coach: Jon Krings
 Alec Foecking (11), 18:23.00
Yair Santiago (10), 18:41.10
Dominic Liess (11), 18:48.30
Jonah Ash (9), 18:50.00
Nathan Kalous (10), 18:54.90
2.Lyons-Decatur Northeast, 34
 Coach: Paul Timm
 Caleb Schlichting (12), 18:02.80
Chance Mock (11), 18:46.70
Brayden Hegge (11), 19:53.50
Colten Miller (11), 21:16.90
Andrew Schlichting (11), 22:02.40
3.Laurel-Concord-Coleridge, 37
 Coach: Alex Glaubius
 Tyler Olson (11), 18:39.20
Preston Rose (10), 18:52.90
Carter Korth (10), 19:27.10
Koby Detlefsen (10), 21:50.50
Taner Stanley (11), 24:13.90
4.Oakland-Craig, 50
5.Pender, 66
6.Homer, 73
7.Stanton, 73
8.Wisner-Pilger, 78
9.Crofton, 81
10.Madison, 97
11.Ponca, 100
12.Guardian Angels Central Catholic, 101
13.Lutheran High Northeast, 109
14.Randolph, 142


District D-4:

Top 15 Individuals:
1. Mason Hagan (11)North Central18:03.0
2. Raden Orton (12)North Central18:15.6
3. Jared Trimble (12)Sandhills Valley18:23.4
4. Tyler Jelinek (12)West Holt18:33.1
5. Waylon Warneke (11)Elkhorn Valley18:35.3
6. Kyler Mosel (12)Plainview18:42.2
7. Jordan Mosel (12)Plainview18:42.7
8. Benjamin Nelson (9)Boyd County18:43.3
9. Andrew Martin (10)West Holt18:49.7
10. Colin Rooney (11)Sandhills Valley18:53.0
11. Conner Rohrer (9)Creighton18:58.2
12. Luke Ludwig (10)Stuart18:59.2
13. Keith Morash (10)Sandhills Valley19:03.1
14. Isaac Eckert (10)Elkhorn Valley19:10.1
15. Corbin Swanson (12)Ainsworth19:16.5


Team Scores:
1.Sandhills Valley, 25
 Coach: Eric Kloke
 Jared Trimble (12), 18:23.4
Colin Rooney (11), 18:53.0
Keith Morash (10), 19:03.1
Ethan Weems (11), 20:28.2
Steven Cain (12), 20:39.2
2.Plainview, 28
 Coach: Jen Hodson
 Kyler Mosel (12), 18:42.2
Jordan Mosel (12), 18:42.7
Brett Norris (12), 19:24.6
Carter Parr (9), 25:31.2
3.West Holt, 31
 Coach: Jeff Kraus
 Tyler Jelinek (12), 18:33.1
Andrew Martin (10), 18:49.7
Brody Deseive (12), 19:42.1
Nathaniel Nelson (12), 19:49.9
Carter Gotschall (11), 20:11.3
4.Elkhorn Valley, 34
5.North Central, 37
6.Osmond, 58
7.Boyd County, 59
8.Creighton, 91
9.Riverside, 93
10.Ainsworth, 100
11.Niobrara/Verdigre, 107
12.Sandhills/Thedford, 118


District D-5:

Top 15 Individuals:
1. Logan Recoy (11)South Loup (Callaway/Arnold)18:00.56
2. Marcus Hernandez (10)Bertrand/Loomis18:03.62
3. Ty Greenland (12)Arcadia/Loup City18:05.17
4. Grant Henery (10)Wilcox-Hildreth18:10.47
5. Kael Garrett (9)Medicine Valley18:18.31
6. Luc Lopez (10)Axtell18:19.90
7. Griffin Stemper (11)Alma18:25.26
8. Micah Johnson (10)Wilcox-Hildreth18:31.89
9. Keyton Cole (11)Axtell18:33.81
10. Xavier Hellerich (12)Shelton18:35.19
11. Zachary Arner (12)Axtell18:41.80
12. Cole Barnett (12)Southwest18:42.32
13. Cooper Miller (12)Axtell18:46.72
14. Wesley Trompke (12)Bertrand/Loomis18:47.77
15. Bladyn Herrick (10)Alma18:50.11


Team Scores:
1.Axtell, 26
 Coach: Joe Philippi
 Luc Lopez (10), 18:19.90
Keyton Cole (11), 18:33.81
Zachary Arner (12), 18:41.80
Cooper Miller (12), 18:46.72
Isaiah Springer (10), 19:13.35
2.Alma, 35
 Coach: Laurie Kermmoade
 Griffin Stemper (11), 18:25.26
Bladyn Herrick (10), 18:50.11
Jaxon Tischner (10), 19:08.15
Nolan Pfeil (9), 20:21.21
Ian Dunse (9), 20:30.39
3.Bertrand/Loomis, 41
 Coach: Jennifer Kaps (Co-op w/Loomis)
 Marcus Hernandez (10), 18:03.62
Wesley Trompke (12), 18:47.77
Chonsey Bieker (12), 20:31.99
Carter Horner (10), 20:47.47
Colton Wagner (12), 21:19.49
4.South Loup (Callaway/Arnold), 51
5.Wilcox-Hildreth, 54
6.Medicine Valley, 58
7.Shelton, 62
8.Arcadia/Loup City, 68
9.Cambridge, 75
10.Amherst, 85
11.Hi-Line, 86
12.Arapahoe, 87
13.Maxwell, 103
14.Southern Valley, 111
15.Sumner-Eddyville-Miller, 115


District D-6:

Top 15 Individuals:
1. Trey Robertson (12)Wallace17:05.10
2. Mason McGreer (10)Perkins County17:23.39
3. Dax Connick (12)North Platte St. Patrick's18:11.03
4. Zeke Christiansen (11)Garden County18:15.63
5. Porter Connick (10)North Platte St. Patrick's18:28.28
6. Luke Ott (12)Morrill18:35.94
7. William Tolstedt (11)North Platte St. Patrick's18:42.23
8. Zane Hinman (12)Hemingford18:49.68
9. Andrew Brosius (12)North Platte St. Patrick's18:50.23
10. Dimitri Pettit (9)North Platte St. Patrick's18:50.25
11. Rylin Johns (12)Paxton18:52.56
12. Nate Billey (12)Garden County18:56.47
13. Gregory Johns (12)Gordon-Rushville19:12.46
14. Kyle Finney (11)Mullen19:18.52
15. Parker Wellnitz (9)Hay Springs19:19.22


Team Scores:
1.North Platte St. Patrick's, 12
 Coach: Tim O
 Dax Connick (12), 18:11.03
Porter Connick (10), 18:28.28
William Tolstedt (11), 18:42.23
Andrew Brosius (12), 18:50.23
Dimitri Pettit (9), 18:50.25
2.Garden County, 30
 Coach: Taylor Hyatt
 Zeke Christiansen (11), 18:15.63
Nate Billey (12), 18:56.47
Branson Anderson (9), 19:47.63
Eldon Lambert (10), 21:23.46
Ethan Martin (12), 38:06.73
3.Hemingford, 47
 Coach: Jayme Clark
 Zane Hinman (12), 18:49.68
Boady Hunter (10), 19:49.73
Creel Weber (12), 20:20.31
Drew Varner (11), 20:50.83
Gavin Bell (10), 22:05.10
4.Morrill, 47
5.Perkins County, 64
6.Bayard, 65
7.Gordon-Rushville, 66
8.Paxton, 83
9.South Platte, 83
10.Kimball, 88
11.Bridgeport, 90
12.Hitchcock County, 100
13.Sutherland, 139