2019 Boys Class C District Results

District C-1:

Top 15 Individuals:
1. Ryan McArdle (11)Douglas County West17:23.32
2. Noah Kubat (12)Arlington17:29.21
3. Grant Crockett (12)Wahoo17:32.16
4. Ryan Garvey (10)Omaha Concordia17:52.79
5. Jared Hawley (11)Falls City17:55.02
6. Lance Olberding (9)Fort Calhoun17:58.71
7. Josh Reed (12)Boys Town18:00.23
8. Joshua Graber (10)Wahoo18:00.92
9. Nicholas Bennett (12)Douglas County West18:02.18
10. Gavin Smith (11)Boys Town18:03.57
11. Hayden Hall (12)Auburn18:04.45
12. Ely Olberding (9)Fort Calhoun18:05.87
13. Zach Han (12)Omaha Concordia18:10.35
14. Micah Judds (12)Ashland-Greenwood18:18.49
15. Matthew Allen (12)Douglas County West18:25.95


Team Scores:
1.Douglas County West, 43
 Coach: Dan Maline
 Ryan McArdle (11), 17:23.32
Nicholas Bennett (12), 18:02.18
Matthew Allen (12), 18:25.95
Caden Scott (11), 18:31.55
William Maca (12), 18:38.15
James Baker (10), 19:37.67
2.Wahoo, 56
 Coach: Karla Curran
 Grant Crockett (12), 17:32.16
Joshua Graber (10), 18:00.92
Michael Robinson (10), 18:38.78
Carson Reynolds (10), 18:41.43
Jerstan Zeleny (12), 19:03.64
Garrett Grandgenett (9), 19:08.43
3.Boys Town, 60
 Coach: Ron Stargel
 Josh Reed (12), 18:00.23
Gavin Smith (11), 18:03.57
Zachary Whitbeck (12), 18:28.26
Carlos Hurt (9), 18:57.02
Austin Beach (11), 19:38.21
Leini Poindexter (9), 21:03.42
4.Arlington, 68
5.Fort Calhoun, 83
6.Auburn, 101
7.Conestoga, 114
8.Omaha Concordia, 121
9.Falls City, 151
10.Ashland-Greenwood, 163
11.Syracuse, 200


District C-2:

Top 15 Individuals:
1. Carson Noecker (9)Hartington16:05.02
2. Mason Sindelar (11)Pierce16:15.50
3. Brandon Mitzel (11)West Point-Beemer17:13.64
4. Bradley Schindel (11)Boone Central/Newman Grove17:21.62
5. Brady Thompson (10)O'Neill17:29.67
6. Michael Gasper (11)Columbus Scotus17:29.83
7. Gavin Geneski (9)Pierce17:37.65
8. Colton Rowse (12)Ord17:43.42
9. Benjamin Juarez Mendez (11)Columbus Scotus17:50.81
10. Brayden Kathol (12)Hartington17:59.34
11. Dagen Joachimsen (11)Hartington17:59.35
12. Harrison Dodds (10)Boone Central/Newman Grove18:03.21
13. Brock Bolling (10)Pierce18:07.13
14. Nicolas Schultz (11)Columbus Scotus18:08.06
15. Ty Rainforth (10)O'Neill18:11.77


Team Scores:
1.Hartington, 44
 Coach: Mandy Hochstein Co-op w/Cedar Catholic
 Carson Noecker (9), 16:05.02
Brayden Kathol (12), 17:59.34
Dagen Joachimsen (11), 17:59.35
Chase Lammers (12), 18:49.02
Cole Noecker (12), 19:13.03
Bode Noecker (12), 19:54.60
2.Columbus Scotus, 53
 Coach: Merlin Lahm
 Michael Gasper (11), 17:29.83
Benjamin Juarez Mendez (11), 17:50.81
Nicolas Schultz (11), 18:08.06
Tyler Vaught (12), 18:50.78
Chris Adame Hernandez (10), 21:42.05
Carson Hoefer (10), 22:07.15
3.O'Neill, 56
 Coach: Cole Hilker
 Brady Thompson (10), 17:29.67
Ty Rainforth (10), 18:11.77
Oscar Lopez (12), 18:25.90
Kullen Cartella (9), 18:39.43
Servando Gonzalez (11), 19:01.42
Blake Parks (9), 19:08.59
4.Pierce, 58
5.Boone Central/Newman Grove, 72
6.Central City, 104
7.Ord, 120
8.Columbus Lakeview, 131
9.West Point-Beemer, 131
10.Wayne, 141
11.North Bend Central, 211


District C-3:

Top 15 Individuals:
1. John Swotek (12)Malcolm16:55.69
2. Dylan Riley (11)Aurora17:06.25
3. Ty Brockhaus (10)Malcolm17:24.39
4. Elliott Reitz (10)Milford17:25.00
5. Max Wiarda (11)Aurora17:31.08
6. Brayton Jarosik (11)South Central Nebraska Unified District 517:31.16
7. Eric Iniguez-Jauregui (12)Minden17:32.63
8. Kane Fiala (12)Aurora17:33.89
9. Devon Reitz (12)Milford17:34.15
10. Gavin McGerr (11)Lincoln Christian17:37.77
11. John Boesen (11)Malcolm17:38.98
12. Luke Bonifas (10)Adams Central17:41.98
13. Dillon Beach (11)Malcolm17:42.70
14. Maddox Baack (10)Milford17:43.44
15. Konner Verbeck (10)Minden17:43.86


Team Scores:
1.Malcolm, 28
 Coach: Brie Pulec
 John Swotek (12), 16:55.69
Ty Brockhaus (10), 17:24.39
John Boesen (11), 17:38.98
Dillon Beach (11), 17:42.70
Jacob Schweitzer (11), 17:59.01
Joseph Brockhaus (9), 19:21.68
2.Aurora, 32
 Coach: Tony Sigler
 Dylan Riley (11), 17:06.25
Max Wiarda (11), 17:31.08
Kane Fiala (12), 17:33.89
Isaac Bisbee (10), 17:52.36
Eli Warnke (11), 18:05.17
Gradyn McDonald (11), 19:21.64
3.Milford, 47
 Coach: Michele Kontor
 Elliott Reitz (10), 17:25.00
Devon Reitz (12), 17:34.15
Maddox Baack (10), 17:43.44
Carter Roth (10), 18:01.69
Hudson Mullet (9), 18:23.85
Collin Piening (11), 18:26.76
4.Minden, 65
5.Lincoln Christian, 108
6.South Central Nebraska Unified District 5, 114
7.Adams Central, 117
8.ECO, 119
9.Kearney Catholic, 160
10.Fairbury, 167
11.Raymond Central, 213


District C-4:

Top 15 Individuals:
1. William Anderson (11)Gothenburg17:02.8
2. Gabriel Estrada (12)Cozad17:09.8
3. Daniel Bashtovoi (10)Sidney17:13.8
4. Cameron Brauer (10)Sidney17:22.9
5. Ashtyn Martin (11)Mitchell17:27.6
6. Caden Knutson (11)Mitchell17:32.7
7. Lane Russell (12)Broken Bow17:44.2
8. Mitchell Deer (10)Sidney17:56.6
9. Bryant Fulmer (11)Holdrege17:57.2
10. Nathan Burch (11)Chadron17:58.8
11. Benjamin Bashtovoi (12)Sidney18:02.3
12. Austin Werner (12)Cozad18:02.9
13. Carter Ryan (10)Chadron18:06.3
14. Treyson Johnstone (10)Sidney18:17.4
15. Josiah Anaya (9)Mitchell18:28.9


Team Scores:
1.Sidney, 26
 Coach: Donna Wiedeburg
 Daniel Bashtovoi (10), 17:13.8
Cameron Brauer (10), 17:22.9
Mitchell Deer (10), 17:56.6
Benjamin Bashtovoi (12), 18:02.3
Treyson Johnstone (10), 18:17.4
Tre Canas (10), 18:41.3
2.Mitchell, 50
 Coach: Mike Harriger
 Ashtyn Martin (11), 17:27.6
Caden Knutson (11), 17:32.7
Josiah Anaya (9), 18:28.9
Easton Anderson (9), 18:55.1
Carmelo Ayala (10), 19:24.5
Jonathan Pieper (12), 20:02.9
3.Broken Bow, 73
 Coach: Jason Daffer
 Lane Russell (12), 17:44.2
Daine Wardyn (10), 18:43.1
Noah Osmond (9), 18:45.1
Garrett Phillips (12), 19:03.8
Martin Bailey (12), 19:09.0
Treyton Hurlburt (9), 19:21.1
4.Chadron, 74
5.Holdrege, 83
6.Gothenburg, 97
7.Ogallala, 113
8.Cozad, 127
9.Chase County, 167
10.Alma/Southern Valley, 193
11.Valentine, 205