2018 Boys Class B District Results

District B-1:

Top 15 Individuals:
1. Ryan Zavadil (10)Omaha Skutt Catholic16:44.52
2. Thomas Baumert (12)Omaha Skutt Catholic17:11.18
3. Stockton Graham (11)Plattsmouth17:18.24
4. Noble Valerio-Boster (11)Ralston17:22.42
5. Isaac Richards (10)Omaha Skutt Catholic17:26.27
6. Benjamin Larsen (12)Omaha Gross Catholic17:26.79
7. Cole Mingo (12)Omaha Skutt Catholic17:27.47
8. James Kearney (11)Nebraska City17:36.28
9. Patrick Hoody (12)Omaha Skutt Catholic17:38.55
10. Stephen George (12)Platteview17:39.09
11. Corey Wiseman (11)Plattsmouth17:44.65
12. Merlin Padilla (11)Ralston17:47.87
13. Thredrice Jones (12)Ralston17:48.81
14. Conrad Schroeder (10)Waverly17:49.76
15. Kaleb Wooten (10)Plattsmouth17:49.89


Team Scores:
1.Omaha Skutt Catholic, 15
 Coach: Steve Carroll
 Ryan Zavadil (10), 16:44.52
Thomas Baumert (12), 17:11.18
Isaac Richards (10), 17:26.27
Cole Mingo (12), 17:27.47
Patrick Hoody (12), 17:38.55
Eric Melrose (12), 17:51.34
2.Plattsmouth, 46
 Coach: Todd Nott
 Stockton Graham (11), 17:18.24
Corey Wiseman (11), 17:44.65
Kaleb Wooten (10), 17:49.89
Ethan Warrick (12), 18:08.02
Samuel Campin (9), 18:25.89
Shawn McKinley (12), 18:31.17
3.Ralston, 50
 Coach: Justin Farr
 Noble Valerio-Boster (11), 17:22.42
Merlin Padilla (11), 17:47.87
Thredrice Jones (12), 17:48.81
Jackson Lepert (12), 18:52.53
Aleczander Kelsey (10), 19:32.38
Kevin Santos (9), 19:39.55


District B-2:

Top 15 Individuals:
1. Samuel Lueders (11)Blair16:22.00
2. Zekariya Abdela (12)South Sioux City16:48.84
3. Kody Smallfoot (11)Elkhorn16:58.64
4. Robert Matney (12)Omaha Roncalli Catholic/Omaha Brownell Talbot17:20.98
5. Jacob Rupp (9)Blair17:21.59
6. Caleb Lampe (12)Bennington17:25.07
7. Jacob Gathje (11)Mount Michael Benedictine17:26.31
8. Cristobal Gonzalez (12)Schuyler17:26.36
9. Keaton Miller (10)Bennington17:27.20
10. Luke Coltvet (10)Elkhorn17:35.35
11. Jacob Basilevac (10)Elkhorn17:36.31
12. Eric Tomjack (11)Bennington17:37.40
13. Miguel Carrasco (12)Schuyler17:37.50
14. Sam Wooten (11)Mount Michael Benedictine17:41.34
15. John Schroll (11)Mount Michael Benedictine17:45.31


Team Scores:
1.Elkhorn, 40
 Coach: Bob Wolf
 Kody Smallfoot (11), 16:58.64
Luke Coltvet (10), 17:35.35
Jacob Basilevac (10), 17:36.31
Jaden Gebeke (12), 17:50.54
Brody Knott (12), 18:08.06
Dominick Goben (12), 18:55.33
2.Blair, 42
 Coach: Steve Callaghan
 Samuel Lueders (11), 16:22.00
Jacob Rupp (9), 17:21.59
Aiden Klanderud (11), 17:51.09
Zachary Boswell (11), 17:57.75
Kadan English (12), 18:16.38
Ethan Funk (11), 18:43.86
3.Mount Michael Benedictine, 56
 Coach: John Gathje
 Jacob Gathje (11), 17:26.31
Sam Wooten (11), 17:41.34
John Schroll (11), 17:45.31
Kolton Koubsky (11), 18:06.59
Andrew Wilson (12), 18:07.22
Jack Sorensen (10), 18:20.90
4.Bennington, 56
5.Schuyler, 64
6.South Sioux City, 76
7.Omaha Roncalli Catholic/Omaha Brownell Talbot, 105


District B-3:

Top 15 Individuals:
1. Zachary Van Brocklin (11)Norris16:41.29
2. Gavin Skorupa (11)Lincoln Pius X16:51.53
3. Benjamin Springer (12)Aurora17:05.02
4. Nicholas McElroy (11)Lincoln Pius X17:05.48
5. Kane Fiala (11)Aurora17:09.98
6. Tyler Welch (12)Seward17:10.83
7. Daniel Ortiz (12)Crete17:14.06
8. Dean Erdkamp (11)York17:23.15
9. Lucas Miller (12)Columbus17:24.63
10. Joseph McFarland (10)Columbus17:26.67
11. Ethan Sanner (12)York17:26.87
12. Zachary Pittman (9)Norris17:29.88
13. Douglas Davidchik (11)Columbus17:34.88
14. Jake Schmid (10)York17:38.11
15. Colin Thieszen (12)Aurora17:40.92


Team Scores:
1.Aurora, 39
 Coach: Tony Sigler
 Benjamin Springer (12), 17:05.02
Kane Fiala (11), 17:09.98
Colin Thieszen (12), 17:40.92
Dylan Riley (10), 17:41.23
Max Wiarda (10), 17:49.07
Eli Warnke (10), 17:50.97
2.Lincoln Pius X, 48
 Coach: George O'Boyle
 Gavin Skorupa (11), 16:51.53
Nicholas McElroy (11), 17:05.48
Ashton Ivanov (11), 17:56.14
Domani Occansey (11), 18:00.99
Caleb Hansen (12), 18:09.48
Luke Moser (9), 18:32.68
3.Columbus, 51
 Coach: Dave Licari
 Lucas Miller (12), 17:24.63
Joseph McFarland (10), 17:26.67
Douglas Davidchik (11), 17:34.88
Roman Ramirez-Rodriguez (11), 17:54.14
Abel Lemus-Leon (10), 18:15.63
Antonio Jimenez-Espino (12), 18:35.31
4.York, 61
5.Norris, 69
6.Seward, 75
7.Crete, 124
8.Beatrice, 143


District B-4:

Top 15 Individuals:
1. Alexis Hernandez (11)Lexington16:16.3
2. Logan Moravec (12)Gering16:25.1
3. Yanni VasquezGarcia (11)Lexington16:41.9
4. Peyton Seiler (10)Gering16:43.9
5. Jaydon Welsh (10)Hastings16:54.3
6. Ryker Van Brocklin (12)Hastings16:59.1
7. Samuel Roy (11)Scottsbluff17:01.7
8. Joel Bradley (11)North Platte17:03.7
9. Riley Mai (12)McCook17:07.1
10. Caleb Harb (11)Northwest17:11.7
11. Jonathan Zimmerman (12)Hastings17:23.0
12. Isaiah Brant (12)Hastings17:28.2
13. Cyrus Rhea (11)Lexington17:28.5
14. Danny Vuong (12)Hastings17:29.1
15. Landon Eckhardt (10)Hastings17:33.1


Team Scores:
1.Hastings, 34
 Coach: Scott Rosno
 Jaydon Welsh (10), 16:54.3
Ryker Van Brocklin (12), 16:59.1
Jonathan Zimmerman (12), 17:23.0
Isaiah Brant (12), 17:28.2
Danny Vuong (12), 17:29.1
Landon Eckhardt (10), 17:33.1
2.Lexington, 35
 Coach: Sam Jilka
 Alexis Hernandez (11), 16:16.3
Yanni VasquezGarcia (11), 16:41.9
Cyrus Rhea (11), 17:28.5
Gavin Strauss (11), 17:46.
Sean Worthman (9), 17:46.5
Elmer SoteloMunoz (10), 17:53.1
3.Gering, 60
 Coach: Rick Marez
 Logan Moravec (12), 16:25.1
Peyton Seiler (10), 16:43.9
Logan Andrews (10), 17:52.5
Lucas Moravec (9), 18:22.1
Riley Gaudreault (11), 19:16.2
Roberto Martinez (11), 19:32.2
4.McCook, 70
5.North Platte, 82
6.Scottsbluff, 92
7.Northwest, 100
8.Alliance, 153