2020 Boys Class A District Results

District A-1:

Top 15 Individuals:
1. Juan Garcia (11)Grand Island16:16.84
2. Samuel Kirchner (11)Millard West16:39.41
3. Austin Goetsche (12)Millard West16:52.87
4. Piercze Marshall (10)Millard West16:58.56
5. Dalton Heller (9)Millard South17:01.69
6. Abdul Malik Rahmanzai (10)Gretna17:03.40
7. Joseph Hartnett (10)Millard West17:04.67
8. Joseph Dustin (9)Lincoln Pius X17:18.30
9. Seth Fey (11)Millard West17:20.63
10. Cole Sellhorn (11)Lincoln Pius X17:22.78
11. Cole Haith (11)Millard West17:24.98
12. Cade Suing (12)Gretna17:27.16
13. Evan Liewer (11)Gretna17:29.22
14. Isaiah Rasmussen (10)Millard South17:33.88
15. Connor Reeson (10)Gretna17:34.64


Team Scores:
1.Millard West, 25
 Coach: Colin Johnston
 Samuel Kirchner (11), 16:39.41
Austin Goetsche (12), 16:52.87
Piercze Marshall (10), 16:58.56
Joseph Hartnett (10), 17:04.67
Seth Fey (11), 17:20.63
Cole Haith (11), 17:24.98
Aidan MacLeod (11), 17:56.67
2.Gretna, 63
 Coach: Bryce Brunswig
 Abdul Malik Rahmanzai (10), 17:03.40
Cade Suing (12), 17:27.16
Evan Liewer (11), 17:29.22
Connor Reeson (10), 17:34.64
Kale Edmonds (11), 17:47.47
Caleb Prince (11), 18:03.60
Cole Dobberstein (10), 18:09.25
3.Lincoln Pius X, 82
 Coach: George O'Boyle
 Joseph Dustin (9), 17:18.30
Cole Sellhorn (11), 17:22.78
Thomas Greisen (11), 17:42.90
James Dalton (11), 18:06.34
Maxwell Ivanov (11), 18:10.19
Lucas Steuter (10), 18:19.67
Nicholas Patzel (11), 18:23.89
4.Millard South, 84
5.Grand Island, 111
6.Bellevue East, 189


District A-2:

Top 15 Individuals:
1. Gabriel Hinrichs (11)Elkhorn South15:59.52
2. Drew Snyder (12)Lincoln Southwest16:09.61
3. Peyton Anthony (12)Papillion-La Vista South16:59.41
4. Grant Reid (12)Lincoln Southwest17:00.51
5. Dane Oliver (11)Papillion-La Vista South17:02.56
6. Zachary Jones (12)Papillion-La Vista South17:07.94
7. Will Ramsey (11)Millard North17:08.32
8. Carson Lauterbach (11)Lincoln Southeast17:09.31
9. Ethan Foix (12)Papillion-La Vista17:09.59
10. Samuel Plante (12)Elkhorn South17:11.29
11. Corbin Augustine (12)Millard North17:17.12
12. Luke Johnson (10)Elkhorn South17:17.25
13. Max Myers (9)Lincoln Southwest17:18.76
14. Quintin Karas (10)Papillion-La Vista South17:18.83
15. Benjamin Crotteau (12)Lincoln Southeast17:19.58


Team Scores:
1.Papillion-La Vista South, 45
 Coach: Shannon Stenger
 Peyton Anthony (12), 16:59.41
Dane Oliver (11), 17:02.56
Zachary Jones (12), 17:07.94
Quintin Karas (10), 17:18.83
Bowen Crews (10), 17:26.19
John Fiedler (9), 17:34.01
Connor Hadaway (11), 17:57.73
2.Elkhorn South, 66
 Coach: Tim Ebers
 Gabriel Hinrichs (11), 15:59.52
Samuel Plante (12), 17:11.29
Luke Johnson (10), 17:17.25
Grant Dixon (10), 17:34.06
Jack Smiley (12), 17:45.68
Joshua Knispel (10), 17:55.86
Charles Hayden (12), 18:17.96
3.Lincoln Southwest, 70
 Coach: Ryan Salem
 Drew Snyder (12), 16:09.61
Grant Reid (12), 17:00.51
Max Myers (9), 17:18.76
Micah Duerk (12), 17:43.05
Sam Antinoro (10), 18:17.74
Wyatt Schnase (10), 18:35.30
Ethan Olson (10), 18:35.71
4.Millard North, 86
5.Papillion-La Vista, 104
6.Lincoln Southeast, 131


District A-3:

Top 15 Individuals:
1. Evan Caudy (11)North Platte16:18.07
2. Daniel Romary (11)Lincoln Northeast16:27.94
3. Owen Wagner (12)Fremont16:46.67
4. Carter Waters (11)Fremont16:54.38
5. Nolan Miller (11)Fremont16:58.03
6. Joe Volkmer (11)Lincoln East17:01.74
7. Braden Taylor (11)Fremont17:08.36
8. Isaac Graff (10)Lincoln East17:10.27
9. Ian Meyer (11)Lincoln East17:11.19
10. Domingo Perez Ramos (10)Fremont17:15.22
11. Aaron Ladd (11)Fremont17:19.01
12. Jonah San Miguel (12)North Platte17:22.13
13. Zacharry McGeorge (12)Fremont17:24.46
14. Joseph Allen (12)Lincoln East17:28.15
15. Rian Teets (9)North Platte17:36.73


Team Scores:
1.Fremont, 29
 Coach: Sean McMahon
 Owen Wagner (12), 16:46.67
Carter Waters (11), 16:54.38
Nolan Miller (11), 16:58.03
Braden Taylor (11), 17:08.36
Domingo Perez Ramos (10), 17:15.22
Aaron Ladd (11), 17:19.01
Zacharry McGeorge (12), 17:24.46
2.Lincoln East, 53
 Coach: Brian Kabourek
 Joe Volkmer (11), 17:01.74
Isaac Graff (10), 17:10.27
Ian Meyer (11), 17:11.19
Joseph Allen (12), 17:28.15
Hudson Davy (9), 17:38.85
Brayden Franks (11), 18:00.03
Drew Arduser (10), 18:12.52
3.North Platte, 74
 Coach: Jake Hasenauer
 Evan Caudy (11), 16:18.07
Jonah San Miguel (12), 17:22.13
Rian Teets (9), 17:36.73
Aaron Franz (12), 18:06.65
Thomas Moss (12), 18:12.78
Quade Lowe (10), 18:21.41
Benjamin Steele (12), 18:42.17
4.Lincoln High, 101
5.Lincoln Northeast, 126
6.Bellevue West, 172


District A-4:

Top 15 Individuals:
1. Liem Chot (12)Lincoln North Star16:03.67
2. Grant Wasserman (11)Lincoln North Star16:19.62
3. Isaac Ochoa (9)Norfolk16:33.68
4. John Schembari (12)Creighton Preparatory School16:34.39
5. Ethan Zaborowski (12)Lincoln North Star16:43.45
6. Matthew Montes (11)Lincoln North Star16:54.09
7. Dennis Chapman (9)Creighton Preparatory School16:54.17
8. Noah Lawrence (10)Columbus16:55.76
9. John Burns (11)Creighton Preparatory School17:02.84
10. Henry Slagle (12)Creighton Preparatory School17:06.72
11. Ethan Weber (11)Creighton Preparatory School17:09.46
12. Alex Davis (12)Creighton Preparatory School17:10.25
13. Jack Cavlovic (12)Creighton Preparatory School17:13.41
14. Daniel Yowell (11)Norfolk17:14.22
15. Cisco Rivas (11)Kearney17:17.07


Team Scores:
1.Lincoln North Star, 32
 Coach: Matt Musiel
 Liem Chot (12), 16:03.67
Grant Wasserman (11), 16:19.62
Ethan Zaborowski (12), 16:43.45
Matthew Montes (11), 16:54.09
Matthew Dunaski (11), 17:29.73
Zak Muir (12), 17:44.57
Jimmy Nguyen (11), 17:57.53
2.Creighton Preparatory School, 41
 Coach: Bob Tillman S.J.
 John Schembari (12), 16:34.39
Dennis Chapman (9), 16:54.17
John Burns (11), 17:02.84
Henry Slagle (12), 17:06.72
Ethan Weber (11), 17:09.46
Alex Davis (12), 17:10.25
Jack Cavlovic (12), 17:13.41
3.Norfolk, 71
 Coach: Aaron Bradley
 Isaac Ochoa (9), 16:33.68
Daniel Yowell (11), 17:14.22
Cole Uzzell (11), 17:20.82
Tristen Kittelson (11), 17:22.34
Carson Means (12), 17:44.88
William Reynolds (10), 17:48.14
Trevor Eisenbraun (12), 18:22.74
4.Columbus, 122
5.Kearney, 132
6.Omaha Westside, 149