SAND GREENS GOLF TOURNAMENT

Updated 9/21/20

PAST TEAM CHAMPIONS

1986:     Ravenna-Brad Hollinger, Brent Hollinger, Randy Douglas, Kraig Johnson, Terry Teichmeier

1985:     Nelson-Scott Buresh, Brendt Lynch, Parrish Frahm, Tom Towne, Scott Wroughton

1984:     Nelson-Brendt Lynch, Parrish Frahm, Gary Hurt, Mike Pederson, Tom Towne

1983:     Nelson-Don Mazour, Gary Hurt, Brendt Lynch, Mike Pederson, Jon Gemar

1982:     Franklin-Brian Carey, Todd Siel, Ed Slocum, Brain Jones, Daren Saathoff

1981:     Franklin- Brian Carey, Todd Siel, Ed Slocum, George Davis, Rick Lake

1980:     Red Cloud-Steve Schriner, Craig Meyer, David Rose, Bobby Fish, Bruce Jacoby

1979:     Wauneta-John Johnston, Scott Denker, Joe Johnston, Andy Anderson

1978:     Nelson

1977:     Fullerton

1976:     Mullen

1975:     Mullen

1974:     Mullen

1973:     Mullen

1972:     Class A-Cairo Centura

Class B-Franklin

1971:     Class A-Imperial

Class B-Franklin

1970:     Class A-Hebron

                Class B-Alma

1969:     Class A-Rushville

                Class B-Trenton

1968:     Class A-St. Paul

                Class B-Trenton

1967:     Class A-Gordon

                Class B-Overton

1966:     Alma

1965:     Alma

1964:     Alma-Rick Banta, Ton Johnson, Jay Porter

1963:     Alma

1962:     Alma

1961:     Hastings-Tom Thompson, John McMillan, Larry Barnes

1960:     Hastings

1959:     North Platte-Stan Schrag, Dee Koch, Ron Watson

1958:     Hastings-Richard Hulsker, Richard Kistler, Terry Hunter

1957:     North Platte

1956:     Lincoln High

1955:     Lincoln High-Mike McCuiston, Gordie Mohrman, Bud Williamson

1954:     North Platte-Don Fitzgerald, Don Waltemath, Jim Kreymborg

1953:     Lincoln High-Lee Anderson, Matt Tabor, Mike McCuiston

1952:     Grand Island-Jack Moore, Herbert Mayer, Dick Stephens

1951:     Grand Island

1950:     Grand Island

1949:     Grand Island

1948:     Grand Island

1947:     Grand Island

1946:     No State Tournament

1945:     No State Tournament

1944:     No State Tournament

1943:     No State Tournament

1942:     Kearney-Vernon Peterson, Randall Hollinger, Virgil Marienaw

1941:     Aurora-Earl Parris, Don Anderson, Roland Pence

 

MOST TEAM CHAMPIONSHIPS

 

6: Alma

6: Grand Island

4: Nelson

4: Mullen

4: Franklin

3: Lincoln High

3: North Platte

3: Hastings

 

INDIVIDUAL CHAMPIONS

 

1986:     Brad Hollinger, Ravenna

1985:     Brad Hollinger, Ravenna

1984:     Brendt Lynch, Nelson

1983:     Gary Hurt, Nelson

1982:     Rob Peterson, Sandy Creek

1981:     Brian Corey, Franklin

1980:     Steve Schriner, Red Cloud

1979:     John Myers, Nelson

1978:     John Schutte, Nelson

1977:     Brad Irvin, Fullerton

1976:     Brad Irvin, Fullerton

1975:     Kevin Slocum, Franklin

1974:     Kevin Slocum, Franklin

1973:     Kevin Slocum, Franklin

1972:     Class A-(TIED) Curt Farrell, Gibbon; George McHarque, Cairo-Centura; Jeff Pribbeno, Imperial; Ray Zeilinger, David City

Class B-Randy Saathoff, Franklin

1971:     Class A-Larry Hughes, Imperial

Class B-Dave Samuelson, Franklin

1970:     Class A-Greg Pumphrey, Hebron

                Class B-Rick Kent, Grant

1969:     Class A-Greg Pumphrey, Hebron

                Class B-Alan Mallory, Mullen

1968:     Class A-David Hensley, Gordon

                Class B-Rick Custer, Oshkosh

1967:     Class A-Tom Morris, Gordon

                Class B-Dave Edson, Chappell

1966:     Sam Martin, Pawnee City

1965:     Chuck Featherston, Gordon

1964:     Rick Banta, Alma

1963:     Doug Cary, Alma

1962:     Richard Osentowski, Ord

1961:     Jules VanDersarl, Lincoln Pius X

1960:     (TIED) Tommy Thompson, Hastings; Jules VanDersarl, Lincoln Pius X; Bill Gunlicks, Kearney

1959:     Bruce Pearson, Ord

1958:     Louis Titus, Holdrege

1957:     Bud Williamson, Lincoln High

1956:     Bud Williamson, Lincoln High

1955:     Mike McCuiston, Lincoln High

1954:     Jerry Moore, Grand Island

1953:     Robert McCrady, Hastings

1952:     Jack Moore, Grand Island

1951:     Jack Moore, Grand Island

1950:     Ronnie Moore, Grand Island

1949:     Ronnie Moore, Grand Island

1948:     Bob Knickrem, Grand Island

1947:     Bill Detweiler, Grand Island

1946:     No State Tournament

1945:     No State Tournament

1944:     No State Tournament

1943:     No State Tournament

1942:     Hilton Peterson, St. Paul

1941:     Earl Parris, Aurora

 

2-TIME & 3-TIME CHAMPIONS

 

3: Kevin Slocum, Franklin

2: Ronnie Moore, Grand Island

2: Jack Moore, Grand Island

2: Bud Williamson, Lincoln High

2: Jules VanDersarl, Lincoln Pius X

2: Greg Pumphrey, Hebron

2: Brad Irvin, Fullerton

2: Brad Hollinger, Ravenna

 

MOST INDIVIDUAL CHAMPIONS

 

7: Grand Island

6: Franklin

4: Nelson

3: Lincoln High

3: Gordon